امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88478
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۹
تعداد بازدید: 159
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس یکصدوشست و پنجمین جلسه اوپک روز چهارشنبه در مقر دائمی این سازمان برگزار شد که ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس یکصدوشست و پنجمین جلسه اوپک روز چهارشنبه در مقر دائمی این سازمان برگزار شد که در پایان جلسه اعضا تصمیم گرفتند سقف تولید نفت را برای 6 ماه آینده سال 2014 میلادی در حد 30 میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارند.

غیر از تثیبت سقف تولید، موضوع انتخاب دبیرکل این سازمان یکی از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که موجب شده است پس از گذشت پایان مدت زمان دبیرکلی، عبداله سالم البدری در سال 2012 وی برای مدت 2 سال در این سمت ابقا شود.

اگرچه کشورهای ایران، عربستان، عراق و اکوادور برای انتخاب دبیرکل جدید این سازمان نامزدهایی را معرفی کردند ولی پس از انصراف اکوادور از دبیرکلی اوپک رقابت بین 3 کشور ایران، عراق و عربستان جدی شد که هنوز پس از گذشت دو سال 12 عضو اوپک نتوانستند بر روی نامزد یکی از این سه کشور به اجماع برسند.

براساس اساسنامه کشورهای صادرکننده نفت دبیرکل باید با اجماع اعضا انتخاب شود به این معنی که همه اعضا باید برروی یک نفر اتفاق آرا داشته باشند.

پس از کش و قوسهای ایجاد شده در انتخاب دبیرکل جدید سازمان اوپک، نیجریه نیز تصمیم گرفت تا نامزدی را برای انتخاب دبیرکل به دبیرخانه این سازمان معرفی کند.

از این جهت وزیر نفت ونزوئلا که هم اکنون ریاست این اجلاس را برای یک سال برعهده دارد پس از خروج از اجلاس 165 در جمع خبرنگاران اعلام کرد خانم "دیزانی آلیسون مادوئکه" وزیر نفت فعلی کشور نیجریه به عنوان نامزد جدید دبیرکلی، با 3 نامزد دیگر از کشورهای ایران، عراق و عربستان رقابت خواهد کرد.

در جریان برگزاری نشست اوپک نماینده های کشور نیجریه مشغول رایزنی با دیگر اعضای این سازمان از جمله سه کشوری که برای دبیرکلی کاندیدا شده اند، بود تا بتواند گره انتخاب دبیرکل جدید را پس از دو سال بازکند.

به گزارش فارس شنیده ها حاکی از آن است که اغلب کشورهای عضو با نامزدی خانم مادوئکه برای دبیرکلی این سازمان موافقت خود را اعلام کرده اند وحتی نمایندگانی از نیجریه با ایران، عراق و عربستان نیز در این خصوصو گفت‌وگوهایی داشته اند.

اگرچه براساس تصمیم اعضا عبداله سالم البدری تا پایان سال 2014 میلادی در سمت دبیرکلی اوپک ابقا شده است اما به نظر می رسد با اجماع نسبی که تاکنون در خصوص دبیرکلی نماینده نیجریه به عنوان دبیرکل جدید این سازمان صورت گرفته خانم الیسون مادوئکه اولین زنی است که می تواند دبیرکلی این سازمان را برای مدت 3 سال برعهده بگیرد.

این گزارش اضافه می کند هر چند صحبتهایی از فساد 20 میلیارد دلاری به وزیر نفت نیجریه نسبت داده شده است اما سخنگوی مادوئکه اتهامات در مورد ناپدید شدن 20 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی این کشور در طی دو سال از 4سال وزات وب بر نفت را رد کرده است. این اتهام اولین بار در ماه فوریه توسط رئیس بانک مرکزی نیجریه مطرح شد.  مادوکه همچنین اخیرا از حضور در مقابل هیئتی که در مورد اتهامات فساد مالی وی تحقیق می کرد، امتناع کرده است. همچنین وزیر نفت نیجریه متهم است که 61 میلیون دلار از پول دولت را صرف اجاره هواپیما جهت انجام سفرهای شخصی خود کرده است.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها