امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8850
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق (ع) نشستی سه­ روزه با موضوع ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق (ع) نشستی سه­ روزه با موضوع «نظام­سازی انقلاب اسلامی و حقوق عمومی» را با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، آیت‌الله کعبی، حجت‌الاسلام پیروزمند، حجت‌الاسلام تاج‌آبادی و حجت‌الاسلام جوان آراسته، در قم برگزار کرد.
این نشست، با حضور دانشجویان دوره­های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه­های امام صادق (ع)، تهران، شهید بهشتی و علامه طباطبایی از روز چهارشنبه 25 اردیبهشت تا جمعه 27 اردیبهشت­ ماه سال جاری برگزار شد.
نشست «نظام‌سازی انقلاب اسلامی و حقوق عمومی» به دنبال ترسیم چشم‌انداز متعالی از حکومت اسلامی و در راستای بیانات مقام معظم رهبری درباره نظام‌سازی برگزار شده است.
سرفصل‌ها و محورهای سلسله­ جلسات نشست مذکور که در معرض هم­اندیشی اساتید و دانشجویان قرار گرفت، بدین صورت است که در نشست اول، موضوع مفهوم‌شناسی نظام‌سازی انقلاب اسلامی با حضور حجت‌الاسلام پیروزمند برگزار شد.
محورهای مورد بحث در این نشست، مفهوم نظام و نظام‌سازی و سلسله مراتب تشکیل و ایجاد یک نظام مناسب و بررسی ارکان آن و همچنین آثار و خاستگاه نظام‌سازی متناسب با نظام اسلامی بود.
در نشست دوم، هم‌اندیشی دانشجویان در رابطه با چگونگی نظام‌سازی انقلاب اسلامی مورد بحث قرار گرفت.
محورهای مورد بحث در این نشست، لوازم و مقدمات نظام‌سازی انقلاب اسلامی و اولویت‌بندی آنها و سازوکارهای فقهی در حقوق عمومی برای نظام سازی بود.
در نشست سوم، نظام‌سازی و نسبت آن با حقوق عمومی و با حضور آیت‌الله کعبی مورد بررسی قرار گرفت که و محورهای معرفی منابع پایه‌ای برای گام برداشتن در جهت نظام‌سازی، تبیین مفهوم نظام در اسلام، بررسی ساختارهای پیش روی نظام اسلامی و تبیین ساختار برتر، بررسی اهداف، وظایف و مأموریت‌های نظام اسلامی در قانون اساسی و سیره رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و بررسی وظایف ولی فقیه در عصر غیبت در حوزه‌های ایدئولوژیک، نظارتی و اجرایی مورد بحث قرار گرفت.
همچنین در نشست چهارم که با موضوع نسبت نظام‌سازی با حقوق عمومی بود، بررسی وظایف ولی فقیه در عصر غیبت و رابطه ولی فقیه و قانون اساسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ماهیت نهادهای حکومتی در نظام مبتنی بر ولایت فقیه با حضور حجت‌الاسلام تاج‌آبادی، موضوع دیگری بود که در نشست پنجم بررسی شد و لزوم پیروی از قانون الهی و اجرای آن در جوامع انسانی، بررسی نظریه‌های رایج در مورد ولی فقیه و نقش وی در حکومت اسلامی و تبیین رابطه قوای حکومتی با ولی فقیه در نظام مبتنی بر ولایت فقیه محورهای دیگر مورد بحث در این نشست بود.
محورهای مورد بحث در آخرین نشست این برنامه که تبیین و نقد مدل حکمرانی پارلمانی و ریاستی در نظام مبتنی بر ولایت فقیه با حضور حجت الاسلام دکتر جوان آراسته بود، تبیین مفهوم حاکمیت و حکومت و رابطه بین آن دو و بررسی تفکیک قوا در جمهوری اسلامی ایران و تفاوت آن با سایر نظام‌های معاصر بود.
مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق (ع) در تلاش است ابعاد مختلف نظام‌سازی را مورد کنکاش و نقد قرار داده و این نشست‌ها ادامه خواهند داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها