امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۰۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88525
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران در همایش حزب همبستگی که صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران در همایش حزب همبستگی که صبح امروز پنج‌شنبه در سالن تلاش برگزار شد، با بیان اینکه ما در نگرش آیینی خود جامعه نبوی و مدینه نبوی داریم، اظهار داشت: این مدینه نسبتی با مدینه‌ای که در دوران حضرت ولی‌عصر(عج) شکل می‌گیرد دارد، اما بسیاری از نقاطی که باعث افتراق در جهان اسلام شده، ناشی از نوع نگرش به مدینه مدنیت است.

مسجدجامعی ادامه داد: آنچه امروز در قالب حرکت‌های تندروانه در طالبان و داعش می‌بینیم، ناشی از تلقی آنها از مدینه است؛ یعنی مدینه بدون مدنیت به راهی منجر می‌شود که با روح تعالیم اسلام ناسازگار است.

وزیر ارشاد دولت اصلاحات با اشاره به نگرش جریانات سلفی و تلاش آنها برای مبارزه با کفار یادآور شد: این کفار به زعم آنها می‌تواند گروهی از مسلمانان را دربرگیرد و از این رو آنها کشتن برخی مسلمانان را نیز مباح دانسته و حتی این مسأله را نیز تشویق می‌کنند.

وی تأکید کرد: این امر در حالی است که در نگرش مدنی نسبت به اسلام و جامعه مهدوی صورت دیگری وجود دارد و ما پس از هجرت حضرت رسول(ص) شاهد فهم جدیدی از نسبت گروه‌ها با هم، نسبت گروه‌ها با حاکمیت و نسبت گروه‌ها با گروه‌های بیرون حاکمیت بودیم، لذا این می‌تواند در جامعه مهدوی ظهور و بروز یابد.

مسجدجامعی جامعه ایده‌آل شیعیان را جامعه مهدوی دانست و تأکید کرد: مدینه فاضله در آینده محقق خواهد شد و در آن عقل و اخلاق به اوج خود می‌رسد، لذا این امر مدینة‌النبی نبوده بلکه جامعه مهدوی است و آنچه مطلوب است در آینده محقق خواهد شد.

رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه روح شهر را مناسبات اجتماعی و انسانی تعریف می‌کند و شهر به شهروند آن شناخته می‌شود، تصریح کرد: بنابراین، شهر باید در خدمت شهروند قرار گیرد و این روح پیام مدنیت است.

وی با اشاره به فعالیت و حضور یهودیان مقیم مدینه طبق یک قرارداد اجتماعی در زمان حضرت رسول(ص) یادآور شد: ما می‌بینیم که در چنین جامعه‌ای قانون ملاک تعامل می‌شود.

مسجدجامعی نظام اسلامی را پایه و اساس جامعه اسلامی عنوان کرد و افزود: اوج چنین جامعه‌ای جامعه مهدوی است که پایه آن در جامعه نبوی است.

این فعال اصلاح‌طلب با بیان اینکه مدعیان مسلمانی سعی دارند مدنیت را از جامعه حذف کند، به نقش سیدقطب به عنوان پیشوای جریانات تند اشاره کرد و یادآور شد: از دل مدینه بدون مدنیت داعش و طالبان بیرون می‌آید و متأسفانه به اسم اسلام ثبت می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین ما باید در نگرش آیینی خود نسبتی با مدنیت تعریف کنیم و این ناشی از ذات دین ماست.

مسجدجامعی با اشاره به مترقی بودن قانون اساسی کشورمان گفت: ما در دوران معاصر قانونی نداشته‌ایم که تا این حد مجتهد تحصیلکرده در آن نقش داشته باشد و اصولش بحث شوراها، احزاب، قدرت متکثر و مسأله مطبوعات و مسائلی باشد که در جامعه مدنی وجود دارد.

مسجد جامعی با اشاره به قانون شوراها در قانون اساسی به اقدامات مؤثر مرحوم طالقانی، آیت‌الله بهشتی و خاتمی در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: قانون شوراها بالاخره در زمان آقای خاتمی اجرا شد، هر چند برای اینکه این قانون در جایگاه واقعی خود قرار گیرد راه زیادی را در پیش دارد.

رئیس شورای شهر تهران یکی از مشکلات کشور را بی‌توجهی به مسأله آمایش سرزمین و مقتضیات محیط برشمرد و گفت: کدام برنامه‌ریزی ما بر این اساس صورت گرفته است؟ لذا اینها از مواردی است که برای نهادینه شدن مدنیت باید به آن توجه شود.

وی یکی دیگر از اقدامات ضروری برای احزاب را پرداختن قاعده‌مند برای مشکلات و در عین حال توجه به قانون شوراها دانست و به ارائه گزارشی از فعالیت‌های اخیر شورای شهر پرداخت و ادامه داد: ما باید مسأله عقل و اعتدال و اخلاق را مبنای حرکت خود قرار دهیم چرا که این امر در جامعه مهدوی نیز ظهور و بروز دارد.

مسجد جامعی با بیان اینکه ما و همکارانمان در چهارمین دوره شورای شهر به این مسائل توجه کرده‌ایم یادآور شد: نباید کاری کنیم که صدایی شنیده نشود و نباید به دنبال حذف رقیب باشیم چرا که اینها زمینه‌ساز استبداد است و طالبان و افراطی‌ها این قضیه را دنبال می‌کنند.

رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه ما باید تلاش کنیم که صدای مخالف شنیده شود گفت: او و همکارانش این مسأله را در شورای شهر پیش برده‌اند و در آنجا کسی نیست که برای شنیده نشدن صدای مخالف تلاش کند.

وی با بیان اینکه اصل تکثر و صداهای مخالف را بسیار محترم می‌داند، آن را یک نقطه قوت برای جامعه دانست و گفت: بنده از دولت اعتدال به خاطر توجه به شورای شهر تشکر می‌کنم چرا که دولت کمیسیون ویژه‌ای را به بررسی مسأله کلان‌شهرها از جمله تهران اختصاص داد و این ناشی از گزارشی بود که ما در دولت ارائه دادیم.

وی در ادامه به استفاده از ظرفیت شوراها برای ارتباط با مجلس اشاره کرد و افزود: این امر در گذشته وجود نداشت و ما این خلأها را پر کردیم و این روند را ادامه دادیم و در بخشی دیگر نیز از ظرفیت قوه قضاییه استفاده کردیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها