امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88565
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
بهرام عین‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: نباید تصور شود که رشد کمی رشته‌های پزشکی آنقدر زیاد بوده که باید آن را محدود کنیم چرا ...

بهرام عین‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: نباید تصور شود که رشد کمی رشته‌های پزشکی آنقدر زیاد بوده که باید آن را محدود کنیم چرا که هنوز نمی‌توانیم خدمات مناسب و کافی به مردم بدهیم.

وی ادامه داد: گفته می‌شود که در رشته دندانپزشکی بیشتر از ظرفیت‌ها نیرو تربیت شده است در حالی که اینطور نیست و هنوز مردم برای دریافت این خدمات هزینه‌های بالایی می‌دهند و در مناطق محروم عملا خدمات دندانپزشکی نداریم.

عین‌اللهی گفت: ما باید خود را با کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم و از خود بپرسیم چرا باید جلوی تربیت نیروی انسانی را بگیریم در حالی که می‌توانند به مردم خدمت کنند.

معاون سابق آموزشی وزیر بهداشت دلیل ایجاد این محدودیت را اینگونه توصیف کرد که مسائل صنفی پشت آن است. شاید اگر مثلا برای دندانپزشکی می‌گوید نیروی کمتری تربیت شود برای پایین نیامدن تعرفه و درآمد‌هایشان است در حالی که باید نیاز مردم را در نظر بگیرید.

وی ادامه داد: در رشته‌های علوم پایه بسیار عقب هستیم در حالی که در دنیا PHD های مختلف وجود دارد اما در برخی رشته‌ها در کشور فقط 20 تا 30 نفر وجود دارد. در انگلستان در هر شهری دانشگاه و امکانات وجود دارد اما ما هنوز از آن بی‌بهره‌ایم.

عین‌اللهی گفت: این موضوع باعث عقب‌ افتادن کشورمان می‌شود چرا که رشد کیفی در گرو رشد کمی است.

وی در پاسخ به اینکه گفته شده در برخی استان‌های بی‌نیاز، دانشگاه علوم پزشکی تاسیس شده گفت: اینطور نبوده است ما اکنون حتی در برخی از استان‌های محروم دانشگاه نداریم. این تصور که شهرهای بزرگ فقط باید دانشگاه داشته باشند نادرست است و شهرهای کوچک و محروم هم باید رشد آموزش عالی داشته باشند.

معاون سابق آموزشی وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه گفته شده رشد کمی فقط در 3 رشته در سال‌های آینده کافی است گفت: این در بحث‌های تخصصی متفاوت است. باید خروجی افراد بازنشسته، جمعیت مردم و نیازشان در سال‌های آینده سنجیده شود و کم کردن نیروها نیاز امروز نیست.

وی گفت: یکی از این 3 رشته‌ای که گفته می‌شود باید افزایش یابد رشته مغز و اعصاب است که ما در این رشته طی سال‌های گذشته از 9 به 40 نفر رساندیم اما در رشته‌های علوم پایه شدیدا نیاز به افزایش کمی رشته‌ها داریم.

عین‌اللهی گفت: در رشته‌های تحقیقات، دانش‌بنیان و علوم پایه باید ظرفیت‌ها افزایش یابد چرا که اگر این اتفاق بیفتد ضرری به مردم وارد نمی‌شود. در حوزه دندانپزشکی اگر گفته می‌شود افزایش نیرو باید کاهش یابد این را نمی‌بینند که در بحث پیشگیری کاری نشده است.

وی گفت: به نظر می‌رسد جو‌سازی برخی از این متخصصان است که می‌خواهند از درآمد‌هایشان کم نشود در حالی که در بسیاری از رشته‌ها هنوز باید ظرفیت‌ها را بیشتر کنیم. بنده سال‌ها در بحث ارزیابی کیفی رشته‌ها کار کرده‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام که کیفیت را باید در بسیاری از مقوله‌ها مانند استاد، مواد درسی، تجهیزات، دانشجو و غیره جست‌وجو کرد.

معاون سابق آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: برای به دست آمدن کیفیت نباید رشته‌ها را کم کنیم بلکه هرچه رشته‌ها افزایش یابد رقابت بین دانشگاه‌ها نیز بیشتر می‌شود و به کیفیت دست خواهیم یافت.

وی افزود: اگر نیروی انسانی را کم کنیم در شرایطی که هستیم ضربه‌ای به کشور وارد می‌شود که در سال‌های  آینده نمی‌توانیم آن را جبران کنیم چرا که تعداد دیپلمه‌ها و بیکاران زیاد می‌شود و این در حالی است که تعداد فوتی‌ها، بازنشسته‌ها و خروج متخصصان را خواهیم داشت.

عین‌اللهی گفت: در شرایطی که کشورهای منطقه به شدت در حال افزایش نیروهای تحصیل‌کرده خود هستند ما به دنبال کاهش آن هستیم و مانند مسئله جمعیت در سال‌های آینده دچار بحران خواهیم شد.

معاون سابق آموزشی وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر این روند، اجرایی شود در سال‌های آینده مجبور می‌شویم از کشور امارات و ترکیه پزشک بیاوریم. به نظر می‌رسد دست‌های پنهانی پشت این سیاست‌هاست که با وجود اینکه رشد علمی در کشور دنبال می‌شود اما به دنبال کاهش جمعیت تحصیل‌کرده هستیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار