امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۲:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88569
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
محمد حسین کفراشی،مشاور وزیر و مدیرکل دفترامور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

محمد حسین کفراشی،مشاور وزیر و مدیرکل دفترامور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص «تعداد مدارس شاهد در کشور» اظهارداشت: 1354 مدرسه شاهد در کشور داریم که شامل 561 مدرسه ابتدایی، 393 مدرسه دوره متوسطه اول و 400 مدرسه متوسطه دوره دوم است که در 13946 کلاس در کل کشور این دانش‌آموزان اشتغال به تحصیل دارند و 299 مدرسه ایثارگران بزرگسال نیز در کشور فعال هستند.

*50درصد دانش آموزان مدارس شاهد از فرزندان ایثارگران هستند

وی ادامه داد: 382 هزار دانش‌آموز در مدارس شاهد اشتغال به تحصیل دارند که از این تعداد قریب 190 هزار نفر از فرزندان شهدا، جانبازان، رزمندگان و آزادگان محسوب می‌شوند و بقیه نیز براساس امتیازبندی در مدارس شاهد پذیرفته می‌شوند که بخشی نیز فرزندان فرهنگیان هستند؛ یعنی چیزی حدود 50 درصد از دانش‌آموزان را فرزندان جامعه ایثارگری تشکیل می‌دهند و بقیه سایر اولویت‌ها و نیز فرزندان کسانی هستند که علاقمندند در مدارس شاهد تحصیل کنند.

کفراشی افزود: با توجه به اینکه در سه، چهار سال اخیر 40 درصد به مدارس شاهد و ایثارگر افزوده شده است امسال تلاشمان این است که بر روی کیفیت بخشی آن کار کنیم؛ اما آمادگی داریم که اگر منطقه‌ای مدرسه نداشته باشد و حداقل 20 درصد دانش‌آموزان طرح شاهد در آنجا حضور دارند و دارای فضا و امکانات مناسبی باشد در آنجا مدرسه شاهد ایجاد کنیم؛ اما برنامه امسال این است که بر روی ارتقاء کیفیت این مدارس توجه کنیم.

مدیرکل دفتر امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: در خصوص بحث استمرار مدارس شاهد، ممکن است بعضی از مدارس حداقل 20درصد فرزندان طرح شاهد را نداشته باشند؛ اما استمرار به قوت خود باقی است و بیشتر می‌خواهیم این مدارس به عنوان نماد و مروج فرهنگ ایثار و شهادت ادامه حیات داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که «چه برنامه‌هایی برای سال جاری دارید؟» ادامه داد: در سال‌های گذشته مشکلاتی با بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود داشت که امسال مرتفع شده است؛ در نظر است با کمک امسال برنامه‌هایی برای ارتقای سطح مدیران و کارکنان، تقویت فعالیت‌های مشاوره‌ای و کلاسهای فوق برنامه فعالیت‌های پژوهشی-فرهنگی هنری- قرآنی و همچنین محیطی بانشاط برای دانش‌آموزان ایجاد کنیم.

کفراشی در خصوص «مشاور در مدارس شاهد» به خبرنگار فارس گفت‌: مشاور در همه مدارس شاهد وجود دارد و در مدارس عادی مشاور فقط در مقطع متوسطه است؛ اما در مدارس شاهد در تمام دوره‌ها از جمله دوره ابتدایی نیز مشاور وجود دارد.

وی اضافه کرد: مشاوران دو وظیفه دارند؛ یکی مشاوره سازشی، رفتاری و مشاوره تحصیلی در دوره‌های ابتدایی و در متوسطه اول عمدتاً مشاوره رفتاری و سازشی است و متوسطه دوم علاوه بر آن، مشاوره تحصیلی را برای ورود به رشته‌های مختلف تحصیلی از جمله فنی و حرفه‌ای، کاردانش و دانشگاه بر عهده دارند.

*فرزندان شاهد در اولویت استخدام هستند

 مدیرکل دفتر امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «استخدام فرزندان شاهد در دستگاه‌ها به ویژه آموزش و پرورش‌ چگونه است؟» خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش این اصل را در نظر گرفته است که فرزندان شاهد و خانواده‌های شهدا و در مجموع ایثارگران اولویت استخدام بوده و هستند؛ در حال حاضر بالغ بر 130 هزار فرهنگی در سراسر کشور داریم که جزء جامعه ایثارگری هستند که از این تعداد  14هزار فرهنگی فرزند شهید ، 28 هزار نفر جانباز ، 5933 آزاده و تعداد زیادی رزمنده و بستگان درجه یک شهدا اشتغال به کار دارند.

* ایثارگران در نقل و انتقالات در اولویت هستند

وی در پاسخ به این پرسش که «نقل و انتقال خانواده شهدا و جانبازان شاغل در آموزش و پرورش چگونه است؟»، بیان داشت: نقل و انتقالات از طریق ادارات کل استان‌ها انجام می‌گیرد؛ نقل و انتقالات یا در داخل استان‌ها ست یا در خارج استان؛ که اگر در داخل استان باشد با توجه به شرایط منطقه‌ای ادارات کل تصمیم‌ می‌گیرند و اگر در خارج استان باشد ادارات کل دو استان مبدا و مقصد نقل و انتقالات رابر اساس درخواست متقاضی و عدم نیاز مبداء و اعلام نیاز مقصد انجام می‌دهند؛ در بحث ایثارگران و خانواده‌هایشان همیشه در اولویت بوده اند؛ اما آموزش و پرورش نیز یکسری محدودیت‌هایی دارد که ممکن است رضایت همه همکاران فراهم نشود.

*آیین نامه اجرایی برخی از مواد قانون جامع خدمات ایثارگران ابلاغ نشده است

مدیرکل دفتر امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی مربوط به «سنوات ارفاقی به جانبازان و فرهنگیان» خاطرنشان کرد: وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است آماده اجرای قانون جامع خدمات ایثارگران است؛ اما نیاز به آیین نامه اجرایی دارد که در اختیار ما نیست و آیین‌نامه اجرایی برخی از مواد قانونی را باید معاونت راهبردی ریاست جمهوری تنظیم و به دستگاه‌ها ابلاغ کند که هنوز ابلاغ نشده است.

کفراشی افزود: وزیر آموزش و پرورش اعتقاد دارد که همه مواد این قانون باید اجرایی شود لذا این آمادگی وجود دارد در صورت تهیه آیین‌نامه‌ها  در آموزش و پرورش با توجه به مشکلات مالی اجرایی شود؛ به عنوان مثال ماده 51 این قانون در خصوص افزایش 25درصد حقوق فرزندان شاهد، آزادگان و جانبازان است؛ در آموزش و پرورش علی رغم اینکه بیش از30 هزار نفر شامل این بخش از قانون می شود آمادگی لازم برای اجرای قانون فوق را دارد.

وی ادامه داد: در بحث سنوات ارفاقی نیز فقط بحث تأمین بودجه وجود دارد که سازمان بازنشستگی کل کشور مبلغ بالایی را در قبال سنوات ارفاقی آنها از آموزش و پرورش می‌خواهد که امیدواریم این مشکل هم بزودی حل شود.

* پنج هزار فرهنگی و 36 هزار دانش‌آموز شهید درکشور داریم

مدیرکل دفتر امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «در جمع‌ آوری مشخصات شهدای فرهنگی چه کارهایی انجام داده‌اید» یادآور شد: 5 هزار فرهنگی شهید و 36 هزار دانش‌آموز شهید درکل کشور داریم که اسامی استان به استان و شهر به شهر آنها را داریم و به دنبال ایجاد یک سامانه هستیم تا حداقل بتوانیم بخشی از زندگی‌نامه و وصایای شهدای فرهنگی را گردآوری کرده و در اختیار عموم قرار دهیم.

کفراشی در پاسخ به پرسشی در خصوص «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش »، گفت: اداره کل شاهد در نظر دارد مانند بخش‌های دیگر آموزش و پرورش در مدارس شاهد و ایثارگران در سال جاری بخش‌های مرتبط سند با این بخش را در حد توان و اعتبارات لازم اجرایی کند.

مدیرکل دفتر امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در بحث سند تحول، آموزش نیروی انسانی در مدارس شاهد، ارتقای توانمندی‌ها، اجرای مهارت زندگی و حل مسئله و ارائه خدمات مشاوره در تمام سطوح تحصیلی، اجرای مهارت‌آ‌موزی به دانش‌آموزان با ترویج فرهنگ ایثارو شهادت، آموزش خانواده برای دانش‌آموزان شاهد وایثارگر،کمک به تقویت برنامه‌های فرهنگی و هنری دانش‌آموزان و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان مد نظر است که انشاءالله در سال جاری اجرا خواهیم کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها