امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۵:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88640
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایشگاه اسباب‌بازی امروز صبح با حضور بیش از 30 تولیدکننده اسباب‌بازی و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایشگاه اسباب‌بازی امروز صبح با حضور بیش از 30 تولیدکننده اسباب‌بازی و سرگرومی  و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در محل کانون پرورشی واقع در خیابان حجاب افتتاح شد.

در این راستا با یکی از تولیدکنندگان اسباب‌بازی سنتی به نام «امیر سهرابی» به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل آن را می‌خوانید:

* در یک پروژه‌ و به صورت اتفاقی با حوزه اسباب‌بازی و عروسک آشنا شدم

آقای سهرابی درباره کارتان توضیح دهید؟

امیر سهرابی هستم و کارم نیز پژوهش بر روی موسیقی و نمایش‌های آیینی ایرانی است که در یک بازده زمانی برای انجام یک پروژه‌ با موضوع اسباب‌بازی و عروسک آشنا شدم و  طی تحقیق و پژوهش متوجه آن شدم که در این حوزه می‌توان کارهای بسیار خوب و متنوعی را انجام داد.

به همین منظور پژوهش‌هایم را با تمرکز بر روی اسباب‌بازی و عروسک انجام دادم و توانستم مجموعه‌ای از عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های ایرانی را جمع‌آوری کنم. 

* وجود مجموعه‌ای از عروسک‌های خیمه شب‌بازی مربوط به دوره قاجار

قدیمی‌ترین اسباب‌بازی که در مجموعه خود جمع‌آوری کرده‌اید، چیست؟

قدیمی‌ترین اسباب بازی و سرگرمی که در مجموعه‌ام وجود دارد، مجموعه‌ای از عروسک‌های خیمه شب بازی است که به اواسط  دوره قاجار یعنی حدود 150 سال گذشته مربوط می‌‌شود.

* افتتاح «موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی» تا پایان مرداد سال جاری

شنیده‌ایم که شما در نظر دارید به زودی موزه اسباب بازی را در یکی از استان‌های کشور راه‌اندازی کنید، درباره این موزه بگویید؟

شخصاً به من فکر افتادم که موزه‌ای از اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌های سنتی ایرانی را راه‌اندازی کنم و در حال حاضر یک خانه قدیمی را در کاشان، خریداری کردم و در حال مرمت و بازسازی آن برای راه‌اندازی موزه هستیم که فکر می‌کنم تا اواخر مرداد سال جاری این موزه افتتاح شود.

این موزه با چه عنوانی نامگذاری می‌شود؟

با عنوان «موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی» نامگذاری خواهد شد.
 


 

* برای برپایی این موزه، منتظر حمایت کسی نیستم

آیا برای برپایی این موزه از نهاد و یا سازمان دولتی درخواست کمک داشته‌اید؟

چندین نهاد وظیفه دارند تا از این نوع موزه‌ها حمایت کنند، بنده به سازمان میراث فرهنگی مراجعه کردم شاید در برنامه‌هایشان کمک‌رسانی هم وجود داشته باشد اما منتظر حمایت کسی نیستم و تاکنون هم هیچ نهاد و سازمانی برای برپایی این موزه، کمک مالی نکرده است و کمک‌ها تنها در حد مشاوره‌ خلاصه شده است.

در واقع باید بگویم که چشم‌داشتی به حمایت‌ها ندارم چراکه علاقه‌مند هستم حتماً «موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی» راه‌اندازی شود.

هدف و انگیزه شما از جمع‌آوری و برپایی این موزه چه بوده است؟

اسباب‌بازی و عروسک‌‌های سنتی ایرانی بخشی از فرهنگ  این مرز و بوم به شمار می‌روند که می‌توان از بخش‌های مختلف نظیر صنایع دستی و هنر به آن نگاه کرد چراکه این موضوع بخشی از تاریخ نمایش و تاریخ کودکی ما به شمار می‌رود.

* لزوم احیای عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های سنتی ایرانی

در غرفه شما کارهای دستی نظیر فرفره و یویو نیز مشاهده می‌شود، این کارها توسط شخص شما انجام شده است؟

قبل از اینکه بحث برپایی «موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی» برایم جدی شود، شروع به ساخت اسباب‌بازی‌های جمع‌آوری شده کردم و چند تایی از این عروسک‌ها همانند «حاجی فیروز» و «عمو نوروز» را برای عید نوروز دو سال پیش ساختم که از استقبال خوبی برخوردار شد حتی یک نمونه هم اینجا نیست که به شما نشان دهم.

در آن زمان به ذهنم رسید که اگر اسباب‌بازی سنتی، درست احیا و ساخته شوند، و خوب معرفی شود قطعاً مخاطب امروز خودش را پیدا خواهد کرد. به مرور زمان شروع به ساختن یویو، فرفره، خاله نخودی، تبلک و مجموعه عروسک نمد و زنبورک کردم و هر ماهی گزینه دیگری از اسباب‌بازی را تولید می‌کردم و در برخی از فروشگاه‌ها نیز در معرض دید و فروش عموم مردم قرار دادم که آنها نیز از اقبال خوبی در میان مخاطبان برخوردار بوده‌اند.

این کارهای در ابتدا توسط خودم انجام می‌شد اما اکنون یک تیم چند نفره هستیم که هر یک از ما بخشی از کار را انجام می‌دهیم.
 


 

* غفلت از تبلیغ و معرفی اسباب‌بازی سنتی ایرانی در کشور

برخی‌ها معتقدند که ایران توانایی ساخت اسباب‌بازی و عروسک را ندارد، ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

بنده نمی دانم آنها چگونه این نظر را داده‌اند اما بحث، بحث معرفی این موضوع است. به طور مثالی باید بگویم که همیشه بنده نکته‌ای را بیان می‌کنم که پفک نمکی همه جا تبلیغ می‌شود و این امر باعث شده که همه پفک نمکی می‌خورند اما هیچ وقت زمانی برای معرفی و تبلیغ اسباب‌بازی سنتی، وجود نداشت اما اگر در مدارس، مجتمع‌های فرهنگی، مجتمع‌های آموزشی خوب تبلیغ شود، قطعاً مخاطبان خودش را پیدا کرده و روتین می‌شود و خانواده‌ها هم تلاش خواهند کرد که برای فرزندانشان عروسک و اسباب‌بازی دست‌ساز بخرند.

یا اصلاً چرا خریداری کنند، حتی می‌توانند با آموزش‌های صحیح، ‌این عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های سنتی را در منزل برای فرزندانشان بسازند، همچنین در این حوزه می‌توان کارهای اساسی انجام داد اما چون کار نشده است همیشه این سوال مطرح می شود که اگر اسباب‌بازی دست‌ساز درست کنیم، با توجه به وجود عروسک‌ها و شخصیت‌های کارتونی همانند باربی، کسی بابت آن وجهی را پرداخت می‌کند که باید گفت به نظر من عروسک‌های باربی فرصت تبلیغات زیادی را داشته و دارند اما ما فرصت تبلیغ و معرفی به محصولات فرهنگی خود نظیر عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌‌های ایرانی را نمی‌دهیم که باید این مهم مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار