امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88644
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تفسیر قرآن «مطلع الانوار» نخستین تفسیر روایی قرآن کریم به تازگی ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تفسیر قرآن «مطلع الانوار» نخستین تفسیر روایی قرآن کریم به تازگی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

مجموعه تفسیر قرآن «مطلع‌الانوار» ترکیب روش تفسیری روایی و روش تفسیری تأویلی است و به نوعی نخستین تفسیری است که چنین روشی را به عنوان روش تفسیری ارایه می‌دهد؛ بدین ‌صورت که آیات به دسته‌های 5 تا 10 آیه‌ای تقسیم شده‌اند. پس از ذکر متن آیات در دسته‌های 5 تا 10تایی ترجمه‌ آیات آورده شده است که نویسنده خود اقدام به ترجمه‌ آنها کرده، هر چند نگاهی به ترجمه‌های موجود نیز داشته است.

پس از ترجمه ‌آیات، روایات اهل‌بیت (ع) درباره آن دسته از آیات آورده و سپس ترجمه‌ روایات بیان شده است. پس از این بخش‌ها بخشی به نام تأویل و تبیین آورده شده که در این بخش نگارنده با رویکردی تأویلی به بیان تأویل آیات و معنای باطنی و نکات عرفانی آنها پرداخته است.

اهمیت این تفسیر قرآن با توجه به این نکته که تفاسیر کامل قرآن در هر قرن انگشت شمارند و با عنایت به اینکه در طول 15 قرن تنها 3 تفسیر کامل عرفانی شیعی نگاشته شده است کاملاً نمایان می‌شود (بیان السعادة فی مقامات العبادة اثر سلطان محمد گنابادی، تفسیر المحیط الاعظم و البحر الخضم اثر سید حیدر آملی، تفسیر صفی اثر صفی‌علی‌شاه).

نکته‌ مهم دیگر که اثرگذاری آن ‌را نشان می‌دهد روش تفسیری جدیدی بوده که این مفسر در پیش گرفته است. با نگاهی به روش‌های تفسیری مشخص می‌شود که روشی با عنوان روش تفسیری روایی با رویکرد تأویلی (به عنوان ترکیب دو روش تفسیری) برای نخستین بار است که ارائه شده و نگارنده‌ مطلع‌الانوار از آن برای بیان مطالب بهره برده است.

در این راستا «سید عادل نادرعلی» صاحب تفسیر «مطلع‌الانوار» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به ویژگی‌های این تفسیر قرآن، گفت: تفسیر قرآن «مطلع الانوار» تفسیر روایی اهل‌بیت(ع) با رویکرد تأویلی است که در آن از ابتدای سوره مبارکه «حمد» تا آخرین سوره از قرآن کریم روایات معتبری از ائمه اطهار (ع) گردآوری شده است.

وی با بیان اینکه این تفسیر به نام پنج تن در پنج جلد به چاپ رسیده است، افزود: هر کدام از این جلدهای تفسیر قرآن به نام یکی از پنج‌‎تن است که در صفحه اول هر جلد نام مبارک آنها نوشته شده است.

صاحب تفسیر «مطلع‌الانوار» با اشاره به اینکه این کتاب پنج مقدمه دارد، ادامه داد: در گذشته تفاسیر روایی همچون تفسیر علی بن ابراهیم قمی و عیاشی نوشته شده بود که در عصر حاضر نیز تفسیر المیزان علامه طباطبایی را داریم اما در این تفاسیر، روایات اهل‌بیت(ع) موجود نیست بلکه روایات معتبری نیز در تفسیر آیات نوشته شده است.
 
وی با بیان اینکه هر کدام از 5 جلد این مجموعه تفسیر روایی نزدیک به 900 صفحه است، می‌گوید: در این مجموعه، اسرار اهل‌بیت (ع) آمده است. در بخشی از این کتاب نیز درباره «ذکر» و اهمیت واسطه قرار دادن ائمه(ع) برای استجابت دعا اشاره کرده‌ام چرا که خداوند فرموده من را با اسماء حسنی بخوانید که در احادیثی از امام صادق(ع) و امام باقر(ع) داریم که ما اسماء الهی هستیم؛ بنابراین «یا وَجیهاً عِندَاللّهِ اِشفَع لَنا عِندَاللّه» همان واسطه قرار دادن اولیای الهی است.

بر اساس این گزارش، سید عادل نادرعلی در سال 1335 در شهر بغداد متولد شد. پدر وی پیش از تولد از دنیا رفت و مادرش که از اهالی ایل ملکشاهی بود سرپرستی وی را به عهده گرفت. وی تا پایان دوره متوسطه در عراق تحصیلات خود را ادامه داد. سید عادل نادرعلی در پی ماجرای اخراج ایرانیان مقیم عراق توسط صدام، به همراه برخی از بستگان خود به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. پس از آن نیز برای ارتقای دانش قرآنی خود به دانشگاه سینت جوزف بیروت می‌رود و پس از اخذ مدرک دکتری اسلام‌شناسی به ایران باز می‌گردد.

سید عادل نادرعلی مجتهد است. تدریس در دانشگاه تهران و همچنین دانشگاه‌های اراک، کرمانشاه و سایر دانشگاه‌ها از فعالیت‌های این استاد اسلام‌شناسی است. وی نگارش کتاب‌هایی همچون تأویل مفردات قرآن و فقر از دیدگاه قرآن و مردم را نیز در کارنامه خود دارد.

گفتنی است، مجموعه تفسیر «مطلع الانوار» توسط انتشارات «جوانان موفق» با قیمت 200 هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر شده است.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها