امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88666
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجمع عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان شب گذشته با حضور مجتبی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجمع عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان شب گذشته با حضور مجتبی رحماندوست نویسنده و عضو مجلس شورای اسلامی، حمیدرضا شاه‌آبادی، علی‌اصغر سیدآبادی، فریدون عموزاده خلیلی، اسدالله شعبانی، شهلا انتظاریان، محسن هجری، محمود برآبادی، مصطفی خرامان، مهدی حجوانی، منیژه اسلامی، مهدی رجبی، مهدی طهوری، عزت‌الله الوندی، جمال‌الدین اکرمی، معصومه انصاریان، سیدنوید سیدعلی‌اکبر و جمعی از نویسندگان و مترجمان ادبیات کودک و نوجوان در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان واقع در خیابان سمیه برگزار شد.

* هجری: هیچ سیمرغی پشت کوه قاف نیست که مشکلات انجمن را حل کند!

در این مراسم محسن هجری دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، بیان داشت: هیأت مدیره انجمن در طی این دو سال شامل مجید راستی رئیس هیأت مدیره، معصومه انصاریان نایب رئیس، جعفر توزنده جانی خزانه‌دار، حسین شیخ‌الاسلامی، حدیث لزر غلامی و سیامک گلشیری بود که طی این دو سال بار کارهای اجرایی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان را به دوش کشیدند.
 


 

به گفته وی، طی دو سال گذشته در 30 جلسه، هیأت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان 158 موضوع را مورد بحث و بررسی گذاشت.

هجری ادامه داد: ما یک جمع پاره وقت آماتور هستیم که در این مجموعه دور هم جمع شده‌ایم. برخی از دوستان وقتی صحبت از انجمن می‌کنند، می‌گویند که انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای ما چه کار کرده است و یا چه کاری را انجام می‌دهد؟ انگار که یک سیمرغی پشت کوه قاف بوده و قرار است او بیاید و همه مشکلات را حل کند، که باید گفت هیچ سیمرغی پشت کوه قاف نیست.

وی افزود: در پی این چند سال تلاش بر این بوده که به طور جمعی یک کاری انجام شود اگر کاری انجام داده‌ایم و یا نداده‌ایم، خودمان بوده‌ایم یعنی مجموعه‌ای بودیم که آمده‌ایم و سعی کرده‌ایم که قسمتی از کار را به دوش بگیریم و هر کدام از دوستان نیز بانی کار خیری بوده است و آمده‌اند پیشنهادی داده و طرحی را مطرح کرده اند که هیأت مدیره در تمام دوره‌ها اینگونه اداره شده است.

هجری بیان کرد: از دهه 80 به یاد دارم که هیأت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در هیچ دوره‌ای طرح‌ها را پس نزده و همیشه بر روی طرح‌ها و ایده‌ها کار کرده است. به گونه‌ای که انجمن در واقع خود ما هستیم که بار آن را به دوش می‌کشیم. اگر می‌خواهیم که کار انجمن راحت‌تر بچرخد  باید تک‌تک‌مان گام برداشته تا مشکلات آن را مرتفع کنیم.

نویسنده کتاب «پدر خاک» گفت: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در این دو سال بنا بر مصوبات هیأت مدیره و تأکیدی که دوستان در مجمع عمومی داشتند، فعالیت‌ها متمرکز بر فعالیت‌های صنفی در انجمن بوده است یعنی ما تلاش کردیم تا مطالبی که مربوط به بیمه نویسندگان، مالیات و دعوای بین نویسنده و ناشر را پیگیری کنیم.
 


 

* انتقاد دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از عدم شارژ الکترونیکی کتاب طی دو سال اخیر

وی عنوان کرد: دو سال است که دولت احمدی‌نژاد و دولت آقای روحانی از شارژ کردن کارت الکترونیکی خرید کتاب نویسندگان خودداری می‌کنند که این امر باعث ناراحتی عده‌ای از نویسندگان شده است.

به گفته هجری، پیگیری این کارهای صنفی در واقع به عهده انجمن نویسندگان کودک و نوجوان بوده است و در این مسائل نیز هیچ مرز بندی ایدئولوژیک، حزبی و جناحی در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان مدنظر نبوده و هر نیازی که برای هر عضوی بوده است، هیأت مدیره خودش را مکلف دیده است تا آن را دنبال کند.

وی افزود: نکته‌ای که بنده را خیلی آزار می‌دهد و فکر می‌کنم لازم است به دولت وقت منعکس شود، این است که بر اساس وعده‌های انتخاباتی و مواضعی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی آقای روحانی اعلام کرده‌اند، توقع ما این است که با نهادهای مدنی و NGO‌ها همکاری کنند. نهادی که تنها با عضویت اداره می شود و نه رانتی و نه کمک مالی از خارج کشور دریافت می‌کند، باید مورد توجه دولت و مسئولان فرهنگی قرار گیرد.
 


 

* دولت به انجمن‌ها به عنوان کارگزار سیاست‌هایشان نگاه نکند

دبیر سابق انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره شارژ الکترونیکی کتاب، گفت: مجموعه شارژ این کارت‌ها شاید به 50 میلیون تومان هم نمی‌رسید یعنی ما هم در سال گذشته و هم امسال درخواست شارژ کارت‌های خرید کتاب اعضای این انجمن را به دفتر ارشاد فرستادیم که در هر دو سال مورد بی‌مهری قرار گرفت.

وی اضافه کرد: شارژ این کارت‌های الکترونیکی، یک عزت برای نویسنده است که وجه مورد نظر به حساب نویسنده واریز شود نه اینکه او را به نمایشگاه کتاب بکشانند. که این امر باعث ناراحتی بسیاری از نویسندگان شد که گفتند مگر ما حرمت نداریم که برای یک کارت 100 هزار تومانی باید تا نمایشگاه برویم. این گله را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم چراکه این کارشان با شأن و هویت صنفی نویسنده مطابقت ندارد.

نویسنده کتاب «سربداران» بیان کرد: معتقدم دولت آقای روحانی از حالا به بعد باید در برخی از کارها و برنامه‌هایشان تجدید نظر کرده و رویه دولت‌های قبلی را پیش نگیرد و به انجمن‌ها به عنوان کارگزار سیاست‌هایشان نگاه نکند و از آنها نیز در انجام و برنامه‌ریزی برخی از برنامه‌ها دعوت به عمل آورد چراکه ما در سیاستگذاری‌های دهه 80 کمک کردیم این سیاستگذاری کم چیزی نبود یک کتاب مفصل و مصوری بود که در مورد سیاست‌های یک دهه انجمن نویسندگان اظهارنظر کارشناسی کرد باز هم انجمن این بضاعت را دارد و می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی اضافه کرد: ما نباید پشت در اتاق وزیر برویم، می‌بایست آنها از نویسنده دعوت کنند چراکه نویسنده حرمت دارد و از او باید دعوت شود. ما نباید کارت‌های اعضای انجمن را گرفته و به دفتر معاونت فرهنگی ارشاد برده و تقاضای شارژ کنیم بلکه آنها باید به سراغ انجمن آمده و از ما بخواهند که مطالبات و خواسته‌هایمان را بیان کنیم تا ما نیز یک تمایزی بین سیاست‌گذاری فعلی و دولت قبلی قائل شویم وگرنه تنها با حرف، این تمایز شکل نمی‌گیرد.
 


 

* توزنده‌جانی: پیشنهاد ارشاد تنها پرداخت 20 درصد از مبلغ درخواستی انجمن برای شارژ کارت‌ها بود

در ادامه این مراسم جعفر توزنده جانی علاوه بر قرائت دریافت‌ها و پرداخت‌های سال 1392 انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به ارائه گزارشی از فعالیت این انجمن پرداخت و گفت: در سال 1392 تقاضای عضویت 14 نفر برای عضویت پیوسته در انجمن پذیرفته شد که اسامی آنها شامل یگانه مرادی لاکه، اعظم مهدوی، مریم کوچکی، محبوبه گودرزی، طوبا اورنگ، سهیلا اورنگ، نازنین گودرزوند، حسام سبحانی طهرانی، زهره خداجوی، مهسا ملک مرزبان، سیداحمد جلالی، شهرزاد آینه‌بندان و زهره یحیی‌پور شیخ زاهدی است که در این راستا نیز مریم گودرزی به عنوان عضو وابسته پذیرفته شد و درخواست عضویت محمدعلی حسینیان هم به دلیل کافی نبودن آثار مشروط به ارائه کارهای بیشتر شد.

وی درباره درخواست و پیگیری شارژ کارت الکترونیک کتاب، بیان کرد: در آخرین سال فعالیت دولت دهم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اقدامی بی‌سابقه از شارژ کردن کارت‌های الکترونیک کتاب اعضای انجمن خودداری کرد. پیشنهاد معاونت فرهنگی این بود که فقط 20 درصد مبلغ درخواستی انجمن (بیست هزار تومان) را به حساب اعضا واریز کند و هشتاد درصد باقیمانده را انجمن به حساب نویسندگان منظور کند! گویا دست‌اندرکاران محترم اطلاع نداشتند که انجمن یک مؤسسه‌ انتفاعی و تجاری نیست و در واقع این اعضای محترم انجمن هستند که چرخ مالی این نهاد را می‌چرخانند.

* طرح انیمیشن دو بُعدی «آپارتمان حیوانات» آماده و برای مرکز پویانمایی صبا ارسال شد

توزنده جانی درباره برگزاری نشست‌های هیأت مدیره، ادامه داد: در طول سال 1392 هیأت مدیره انجمن شامل مجید راستی (رئیس)، معصومه انصاریان (نایب رئیس)، محسن هجری (دبیر)، جعفر توزنده جانی (خزانه‌دار)، حسین شیخ‌الاسلامی، سیامک گلشیری و حدیث لزرغلامی، در مجموع 30 نشست برگزار کرد که در آن 158 موضوع به بحث گذاشته شدند و در مورد آنها تصمیم‌گیری شد. در برخی از این نشست‌ها بازرسان انجمن حضور داشتند. که در این میان مسعود ملکیاری به عنوان عضو علی‌البدل هیأت مدیره در هنگام نیاز، قبول زحمت می‌کرد.

وی افزود: از کارگروه‌ها و کمیته‌های تشکیل شده در سال 92 نیز می‌توان به کارگروه و ادبیات نمایشی و کارگروه ادبیات نمایشی انجمن اشاره کرد که مجید راستی، اسکندرپور، امیرخانی، رزیور، منتظری رودبارکی، سنجری، چوبچیان، قنبری، میرهاشمیان، بابامرندی، ریحانه جعفری، صیاد نقره تاب، یعقوبی، فراهانی ، رنجبر و منادی از جمله نویسندگانی بودند که در این جلسات شرکت کرده‌اند.

این نویسنده گفت: در این جلسات بعضی از اعضاء آثار خود را خوانده و کارها بررسی شد و بر روی طرح مشترک فیلمنامه سینمایی کودک و نوجوان کار شد، همچنین چند قسمت از طرح انیمیشن دو بُعدی «آپارتمان حیوانات» آماده و برای مرکز پویانمایی صبا ارسال شد.

وی درباره کارگروه حلقه پژوهش انجمن، عنوان کرد: حلقه پژوهش در خرداد 1392 با پیشنهاد مهدی حجوانی و فراخوان انجمن و دعوت از پژوهشگران و منتقدان ادبیات کودک آغاز به کار کرد. در یک سال گذشته 10 نشست برگزار شد در این نشست‌ها علاوه بر ارائه خلاصه پژوهش‌های اعضای انجمن، در دل حلقه پژوهش چند کمیته کاری تشکیل شد. کمیته‌های هماهنگی با مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز، کمیته تعیین اولویت‌های پژوهشی ادبیات کودک در ایران و ارائه مشاوره به مراکز مختلف جهت انجام پژوهش از این جمله بودند.

توزنده جانی افزود: در سال 92 برنامه‌هایی نظیر، آشنایی بیشتر پژوهشگران عرصه ادبیات کودک با یکدیگر، ارائه گزارشی از پژوهش‌های برتر اعضای حلقه، جذب فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد ادبیات کودک دانشگاه شیراز و عضویت آنها در انجمن و استفاده از توانایی‌ها و دانش آنها در جهت ارتقای سطح علمی اعضای انجمن، ارائه راهنمایی و مشاوره توسط اعضای حلقه به دانشجویان و ایجاد بانک مجازی پژوهش ادبیات کودک ایران، مطرح و برخی به سرانجام رسید.

وی گفت: در سال گذشته کارگروه‌ قصه‌های یکشنبه با مدیریت «سیدنوید سیدعلی‌اکبر» در 21 جلسه برگزار شد. در نهایت 3 قصه به عنوان آثار برگزیده سال گذشته معرفی شد که در نهایت نشست‌های این گروه هر دو هفته یکبار در روز یکشنبه برگزار می‌شود که علاوه بر اعضای این انجمن، مورد استقبال دوستان و همراهان نیز قرار گرفته است.

توزنده جانی ادامه داد: کارگروه «مداد روشن» در سال 1392 دو برنامه را مدیریت و اجرا کرد. گرامیداشت روز جهانی کتاب کودک و دیدار نوروزی، همچنین گرامیداشت روز جهانی کودک که همراه با برگزاری نمایشگاه عروسکی در انجمن بود، از عناوین این برنامه‌های است که مناف یحیی‌پور، آیدا ابوترابی، عباس تربن، شیوا حریری، پگاه شفتی از جمله اعضای کارگروه مداد روشن بودند که در این مناسبت‌ها فعالیت داشتند.

وی افزود: سال گذشته 5 مورد درخواست پیگیری حقوقی به این کمیته ارائه شد. که سه مورد از آنها به نتایجی مشخص رسید. در حال حاضر چند نفر از اعضای انجمن از جمله محمدعلی شامانی، محمدرضا اصلانی و محسن هجری با این کمیته همکاری می‌کنند.

این نویسنده درباره کارگروه دیده‌بانی و نظارت بر حقوق پدید‌آورندگان گفت: با پیشنهاد برخی از اعضای انجمن و به دلیل مشکلاتی که در روند ممیزی و انتشار کتاب پیش می‌آید، در سال 1392 کارگروه دیده بانی و نظارت بر حقوق پدیدآورندگان با دعوت از فریبا نباتی، علی‌اصغر سید‌آبادی، جواد محقق، سیدنوید سیدعلی‌اکبر، مسعود ملکیاری، محمود برآبادی، حسین بکایی، پیروز قاسمی، طاهره ایبد، جمال‌الدین اکرمی، محبوبه نجف خانی، شیدا رنجبر، مهدی رجبی و محمدرضا یوسفی آغاز به کار کرد. تحلیل موانع انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان از جمله مشکلات مربوط به ناشران و دستگاه‌های نظارتی از جمله موضوع‌هایی بود که در این کارگروه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: کارگروه ادبیات فانتزی در مجموع 25 نشست تخصصی را در سال گذشته برگزار کرد، همچنین به دلیل مشکلات پیش آمده در برگزاری کلاس‌های آموزشی انجمن، مسعود ملکیاری به عنوان دبیر کمیته آموزش انتخاب شد. با تصویب هیأت مدیره‌ انجمن، مدیریت کلاس‌های آموزشی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به طور کامل به دبیر کمیته واگذار شد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار