امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88679
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با شعار «اخلاق و سبک زندگی زمینه‌ساز؛ ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با شعار «اخلاق و سبک زندگی زمینه‌ساز؛ راهبردها و راهکارها» عصر امروز(جمعه 23 خرداد ماه) در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد.
در این مراسم که در این مراسم آیت‌الله محمدحسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سردار حسن فیروز آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمسعود پورسیدآقایی بیانیه اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت را قرائت کرد که در ادامه می‌آید:
«السلام علیک یا عین الحیاة
با سلام بر مهدی چشم جاری و زلال زندگی
دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با موضوع «اخلاق و سبک زندگی زمینه ساز، راهبردها و راهکارها» با حضور شخصیت‌های داخلی و خارجی در طی دو روز برگزار شد.
در این همایش با مشارکت اندیشمندان حوزه علمیه و دانشگاه، پنج کمیسیون علمی تشکیل و در کنار دو کارگروه مؤسسه آینده روشن و با حضور کمیسیون انجمن تعلیم و تربیت حوزه علمیه قم، کمیسیون دانشگاه عالی دفاع ملی و کمیسیون دانشگاه قم، توسعه و ترویج بیشتر موضوع همایش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مقالات همایش امسال در راستای تبیین سبک زندگی مهدوی، راهکارهای ترویج فرهنگ مهدویت، آسیب‌ها و آفات پیش روی جوامع اسلامی و مسلمانان به دنبال طرح الگوها و راهکارهای اخلاقی بودند و در این راستا تلاش کردند تا به تعامل و نسبت میان اخلاق و سبک زنندگی مبتنی بر مهدویت پرداخته شود.
باید خاطرنشان کرد که امروزه متأسفانه جهان اسلامی و جوامع اسلامی با یک بحران و مشکل بزرگ با عنوان فکر تکفیری و سلفی‌گری مواجه است و مسلمانان در این زمان بیش از پیش نیازمند الگوی اخلاقی زندگی، سبک زندگی مهدوی و مدارا با یکدیگر هستند. هیچ‌گاه اتحاد جوامع اسلامی به این حد با یک بحران درونی در جهان اسلام نبوده است و تا این حد نیازمند سبک زندگی نبوی و مهدوی نبوده است.
مسلمانان امروز به دنبال شکل‌دهی به فرهنگ و تمدن اسلامی هستند تا در برابر دیگر فرهنگ‌ها، سبک زندگی اسلامی را مطرح سازند و از این رو توجه به اخلاق و سبک زندگی مهدوی زمینه‌ساز شکل‌گیری تمدن اسلامی با محوریت آموزه مهدویت خواهد بود.
بر این اساس، عنوان همایش سال آینده دکترین مهدویت، «فرهنگ و تمدن زمینه ساز، راهبردها و راهکارها» خواهد بود و هم اکنون از تمامی اندیشمندان و متفکران دانشگاهی و حوزوی، چه از ایران و چه از دیگر کشورهای اسلامی خواسته می‌شود تا همچون سال‌های پیشین ما را از پژوهش‌های علمی خود محروم نسازند و به توسعه و شکوفایی این مبحث کمک کنند».
همچنین حجت الاسلام پورسیدآقایی در ادامه با اشاره به اینکه این همایش تجلی اراده و عزم ملی بوده است، گفت: برگزاری این همایش به این گستردگی از سوی یک مؤسسه علمی به تنهایی ممکن نبود و سایر دستگاه‌های حوزوی و دانشگاهی به ویژه صدا وسیما مشارکت جدی داشتند.
وی در ادامه به برگزاری کمسیون‌های مختلف همایش اشاره کرد و افزود: در کمیسیون‌های مختلف بحث‌های فاخری در برابر نگاه‌های سطحی که در زمینه مهدویت وجود دارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سیدرضی موسوی گیلانی رئیس کمیسیون شماره یک مرتبط با پژوهشکده مهدویت با اشاره به وجود مجموع 15 مقاله توسط اندیشمندان دانشگاهی و حوزوی و با تکیه بر سبک زندگی مهدوی، ابراز داشت: مقالات ارائه شده در این کمیسیون با هدف ارائه راهکاریی برای حل بحران‌های اخلاقی با تکیه بر سبک زندگی مهدوی بوده و سعی شد تا در آن مباحث مربوط به حوزه مهدویت ارائه شود.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین قنبری رئیس کمیسیون شماره دو نیز حجم مقالات ارسالی به این کمیسیون را 17 مقاله بیان کرد و عنوان کرد: شش مقاله این کمیسیون مربوط به شرکت‌کنندگان خارجی بوده است، با این وجود آموزش طلاب و دانشجویان برای تبلیغ موعودگرایی و مهدویت، گسترش تولیدات رسانه‌ای در موعودگرایی ، تأسیس شورای بین‌المللی میان ادیان و مذاهب در زمینه مهدویت باید مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها