امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88720
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۶
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مرعشی سخنگوی تعلیق شده حزب کارگزاران در گفتگو با اعتماد در سالگرد ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مرعشی سخنگوی تعلیق شده حزب کارگزاران در گفتگو با اعتماد در سالگرد پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم درباره علل انتخاب وی توسط مردم گفت: در انتخابات سال 92 یک سری اتفاقات نادری افتاد، یکی از معماران اصلی جمهوری اسلامی و کسی که هنوز هم رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو موثر مجلس خبرگان رهبری است و رییس مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و رییس‌جمهور بوده است و نزدیک‌ترین شخص به حضرت امام و فرمانده جنگ بود و هنوز هم در نظام اینقدر جایگاه دارد که با حکم مقام معظم رهبری رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، رد صلاحیت شد. اینها نشانه‌ها و مستندات همان صحبت من است که گفتم عده‏‌ای سعی کردند و می‌کنند که رای مردم را تخصیص بدهند. حتی از نظر من آن جمعی که آقای هاشمی را رد صلاحیت کردند، اگر می‏‌دانستند که آقای روحانی رای می‏آورد ممکن بود او را هم رد صلاحیت کنند.

مرعشی ادامه داد: مردم با رای به آقای روحانی فقط دست به انتخاب یک رییس‌جمهور نزدند بلکه مهم‌تر از هر چیز از حق و رای خود پاسداری کردند و به آن معنا دادند، یعنی حق خود را سعی کردند از جریان مقابل بگیرند. یعنی این رای دفاع از خود و دفاع از حق تعیین سرنوشت بود. به یک معنا مردم خواستند بگویند این ما هستیم که می‌خواهیم انتخاب کنیم، شما مثلا چرا جلوی حضور آقای خاتمی را می‌گیرید. بگذارید بیاید و شاید ما به آنها رای ندهیم.

این فعال سیاسی تصریح کرد: آقای هاشمی هم که آمده و چون شما ایشان را نمی‏پسندید، ما هم نباید بپسندیم و به همین دلیل او را رد صلاحیت می‌کنید. یکی از شیرین‏ترین مباحثی که کیهان قبل از انتخابات مطرح می‌کرد، این بود که آقای خاتمی می‏داند تایید صلاحیت نمی‌شود و به همین دلیل نمی‏آید. آقای هاشمی هم می‌داند تایید صلاحیت می‌شود اما رای ندارد، به همین دلیل او هم نمی‏‌آید. اما وقتی دیدند آقای هاشمی آمد و رای او هم از همان موقع ثبت‌نام با اختلاف بسیار بالا تثبیت شده است او را رد صلاحیت کردند. بنابراین نخستین موضوع از دید من این است که مردم ایران گفتند ما می‌خواهیم تعیین کنیم مردم از خودشان و رای خودشان دفاع کردند.

وی ادامه داد: تصمیم آقای روحانی برای پاسخ دادن به تماس تلفنی آقای اوباما از تصمیمات شجاعانه او بود. یا تصمیم او برای افزایش حامل‏های انرژی و اختصاص آن برای بحث ساماندهی بحث سلامت تصمیم درست و شجاعانه‏‌ای بود. اما کاش این صلابت را برخی از وزرای آقای روحانی هم داشتند.

«همه می‏دانند که ما هواداران و یاران انتخاباتی آقای روحانی بودیم و الان هم دولت را نزدیک به خود می‏دانیم و دولت و آقای روحانی هم این نزدیکی را احساس می‌کنند و قبول دارند. آقای روحانی وقتی تصمیم می‌گیرد که با آقای اوباما حرف بزند دارد به اداره کشور بر اساس منافع ملی فکر می‌کند و اصلا مصلحت‌‏اندیشی نمی‌کند که تندروها در داخل به من چه خواهند گفت و چگونه با من برخورد می‌کنند و چه فشارهایی می‌‏آورند. او مسوول ایران است و مسوول اداره ایران باید گره‌های کشور را باز کند. ما از وزرا این انتظار را داریم.»

وی درباره ضعف وزرای دولت یازدهم و رفع مشکلات دولت اظهار داشت: عموما این ضعف وجود دارد که وزرای آقای روحانی این احساس را منتقل می‌کنند که برای وزیر ماندن حاضرند هزینه به دولت و آقای روحانی تحمیل کنند. یعنی بیشتر می‌خواهند رقبای آقای روحانی را راضی کنند چون از میزان نفوذ آنها هراس دارند.

مرعشی یادآور شد: به طور کلی دولت در مقابل مجلس امتیاز بیجا می‌دهد و حتما در سال دوم من به آقای روحانی توصیه می‌کنم که برخی از وزرا و استانداران را که نتوانسته‌‏اند در کلاس و شأن دولت ظاهر شوند تغییر دهد و این ترمیم در کابینه و استانداری‏ها باید در جهت افزایش یکدستی و صلابت دولت انجام شود.

عضو بنیاد باران تصریح کرد: دولت باید کشور را به واقعیت‏ها برگرداند. جواب‏‌ها و پاسخ‏‌های آقای روحانی هم خوب است و هم لازم و کارکرد دارد. اما در عمل هم باید کشور و مسائل را برگرداند روی زمین یا حداقل در این رابطه گام بردارد.

وی افزود: مهم‌ترین چالش آقای روحانی این است که باید یک سری آدمی که توی ابرها زندگی می‌کنند را برگرداند. اینها در فاصله‏‌ای بسیار دورتر و بالاتر از زندگی واقعی مردم چیزی روی ابرها ساخته‌‏اند به نام جزیره نظام اسلامی، البته با شاخصه‌های خودشان، این جزیره رابطه‌‏اش با زندگی مردم از بالای ابرها تا روی زمین است، ادبیاتش ادبیات مردم نیست. موسیقی آن با موسیقی مردم و ایران متفاوت است. اولویت‌هایش با اولویت‌های مردم متفاوت است. گرفتاری‏‌های دیگر به جز گرفتاری مردم دارد. جمهوری اسلامی باید به روی زمین و میان واقعیت‏‌ها برگردد. نباید دعواهای ما دیگر دعواهای غیر واقعی و غیرزمینی باشد.

مرعشی درباره نقش مثبت و منفی ناطق نوری در انتخابات آینده مجلس نیز گفت: از یک طرف یک نقطه مثبت است و از طرف دیگر یک نقطه منفی، نقطه مثبت این است که به هر حال فضای سیاسی کشور آنقدر به سمت عقلانی شدن پیش رفته است که یک کسی مثل آقای ناطق و آقای خاتمی که رقیب هم بودند، با هم گفت‌وگوهای سازنده و مفید و همکاری مثبتی دارند و هر دو هم می‌شوند نقاط امیدی برای آینده. بخش منفی اینجاست که آن جزیره نظام اسلامی که اشاره کردم که برخی در حال ترسیم آن و تعیین جغرافیای آن بر اساس برداشت شخصی هستند، اینقدر تنگ و محدود شده که دیگر آقای ناطق هم در آن جایی ندارد و آقایان خاتمی و ناطق نوری باید با هم بیرون این محدوده باشند، کاملا مشخص است که آقای ناطق هم دیگر جزو مقبولان آن جزیره‌ نشینان نیست.

عضو بنیاد باران در پایان درباره ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس، گفت: طبیعتا واقع‌بینانه وارد انتخابات خواهند شد و قطعا با نیروهای هوادار دولت، یک لیست خواهیم داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها