امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88752
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۴
تعداد بازدید: 152
امیر هامونی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره بازار دارایی‌های فکری و وضعیت پیش روی آن، اظهار داشت: ...

امیر هامونی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره بازار دارایی‌های فکری و وضعیت پیش روی آن، اظهار داشت: تا زمانی که اولین معامله در بازار دارایی‌های فکری انجام نمی‌شد، بسیاری این بازار را ذهنی تصور می‌کردند، اما با انجام معامله و مراسم افتتاحیه از اکنون به بعد مثال عینی تبدیل شدن یک دارایی فکری به پول و تامین مالی به وجود آمد.

وی ادامه داد: شاید بسیاری باور نداشتند که این بازار بتواند در تامین مالی ایده‌ها کمک کند و باید بگویم از روزی که بازار دارایی‌های فکری راه‌اندازی شده تقاضای بسیاری از اختراعات به فرابورس آمده است.

هامونی با اشاره به اینکه باید به تقاضای ایجاد شده سامان بدهیم گفت: اکنون بالغ بر 20 اختراع درخواست عرضه در بورس داشته‌اند که در حال تکمیل است؛ علاوه بر آن ارگان‌ها، نهادها، انجمن‌های پژوهشی و تحقیقاتی هم اختراعاتی دارند که به صورت بسته عرضه کنند.

وی گفت: اکنون این قابلیت نیز وجود دارد تا طبق دستورالعمل علاوه بر اینکه یک اختراع عرضه شود، بتوانیم بسته‌ای از دارایی‌های فکری را عرضه کنیم.

مدیرعامل فرابورس ایران با ذکر مثالی تاکید کرد: به عنوان مثال انجمنی در حوزه صنعت پتروشیمی و نفت بالغ بر 10 اختراع دارد که با مراجعه خود درخواست عرضه به صورت پکیج را داشته است؛ همچنین از این قبیل درخواست‌ها از استان‌های مختلف نیز فرابورس ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه مثال عینی عرضه اولین دارایی فکری توانسته افراد را به این باور برساند که بازار دارایی‌های فکری می‌تواند تامین مالی کند، گفت: بازار‌های دارایی‌های فکری اکنون مسیری برای تامین مالی اختراعات باز کرده است.

هامونی درباره زمان دومین عرضه دارایی فکری در فرابورس گفت: تاریخ دقیقی را نمی‌توان برای آن اعلام کرد، به دلیل آنکه پیچیدگی‌های حقوقی در فرآیند عرضه این نوع دارایی‌ها زمان‌بر است.

وی با اشاره به اینکه عرضه یک دارایی فکری به مراتب پیچیده‌تر و سخت‌تر از عرضه اولیه یک شرکت سهام عام است، گفت: از سازمان امور مالیاتی، اداره کل مالکیت صنعتی، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، تامین سرمایه‌ها، کارگزاری‌ها و مشاور سرمایه‌گذاری‌ها گرفته تا بازار سرمایه مراحلی است که باید دارایی فکری طی کند، تا قابل عرضه باشد.

هامونی با اشاره به اینکه در دنیا هم چنین روالی وجود دارد، گفت: طبق استاندارد‌های دنیا 150 روز زمان نیاز است، تا یک دارایی فکری تبدیل به پول شود.

وی با اعلام این خبر که در ابتدای سال فعالیت بازار دارایی‌های فکری 10 اختراع عرضه خواهد شد، گفت: شاید این بازار در سال‌های اول فعالیت به آن ارزش و گردش مورد‌ انتظار نرسد، اما طبق برنامه‌ریزی‌ها حدود 10 دارایی فکری تجاری‌سازی شده و تامین مالی شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها