امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88801
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 90
‌کامران رحیم‌اف در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری به ...

‌کامران رحیم‌اف در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری به «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، اظهار داشت: ایشان در بیانات‌شان توجه به توسعه اقتصادی‌، توسعه فناوری و استفاده از آن در توسعه ملی را بسیار حائز اهمیت دانستند و تاکیدشان بر این است که با توجه به شرایط خاص کنونی باید به فکر معاش زندگی و حقوق مردم باشیم.

وی بیان کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد، وظیفه اصلی قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی است که در چنین شرایطی، به فکر حقوق مردم از جمله رفع تحریم‌ها و آزاد‌سازی اقتصاد بر پایه هدفمندسازی یارانه‌ها باشند و باید به گونه‌ای رفتار شود که اهمیت مسائل اقتصادی همواره سرلوحه و در رأس امور باشد.

* ارتباط میان اقتصاد مقاومتی و نام‌گذاری سال 1393

‌‌مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ‌اظهار داشت‌: اقتصاد مقاومتی چیزی جز دفاع از منافع ملی‌، افزایش بهره‌وری و اتکا به نیروهای خودی و کم کردن وابستگی به غیر نیست.

رحیم‌اف ادامه داد: رشد بهره‌وری در کار، نیروی انسانی و اقتصادی در تمام زمینه‌ها در اقتصاد مقاومتی معنا پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه آزمایشگاه فنی و مکانیک در این زمینه خاک بیشترین مسئولیت را در مجموعه وزارت راه دارا است، گفت‌: کنترل کیفیت و ارتقای سطح کیفی در پروژه‌های عمرانی و نظارت بر صحت ساخت ساز وظیفه آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک است که نتیجه آن رشد و شکوفایی کشور ‌خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در تشریح جهت‌گیری برنامه‌ها و اهداف سال 93 آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک توضیح داد: امسال افزایش کیفیت،‌ توسعه کیفی پروژه‌ها و نقش فعال‌تر و  پررنگ‌تر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در انجام پروژه‌های عمرانی و کیفیت آنها، از هدفگذاری‌های پیش رو است که‌ در این راستا نباید از بحث بهره‌وری نیروی انسانی غافل شد‌.

* برجسته‌سازی جایگاه حاکمیتی و زمینه‌سازی اثر‌بخشی در سطح کیفیت پروژه‌های عمرانی

رحیم‌اف بیان کرد: ‌یکی از برنامه این شرکت در سال 93، برجسته‌سازی جایگاه حاکمیتی شرکت و زمینه‌سازی برای اثر بخشی شرکت در سطح کیفیت پروژه‌های عمرانی است.

وی با بیان اینکه از جمله اقدامات فرایند اصلاح نظام فنی و اجرایی کشور است، افزود: در کنار آن پیگیری مراحل اصلاح و تصویب اساس‌نامه جدید شرکت در مجلس شورای اسلامی است که به عنوان یک مرجع حاکمیتی و نظارت عالیه شناخته شویم؛ در این راستا باید زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنیم، تا بتوانیم کارهای تصدی‌گری را به مرور کاهش دهیم، زیرا تجمیع تصدی‌گری‌ و حاکمیتی تناقض دارد؛ شروع این امر با اصلاح اساسنامه انجام می‌شود.

* تصویب چارت سازمانی جدید شرکت و پست‌های حاکمیتی

رحیم‌اف گفت: ایجاد هسته‌های تخصصی دانش‌بنیان با هدف توسعه و ترویج دانش علوم و فناوری‌های نوین با رویکرد توسعه مرزهای دانش در زمینه‌های تخصصی شرکت مانند ژئوتکنیک، بتن، آسفالت، غیرمخربها و از این قبیل، با حضور متخصصان‌ این علوم در داخل مجموعه و خار‌ج از مجموعه نظیر دانشگاه‌ها و بخش‌های خصوصی مد نظر است.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بیان کرد: ‌هم اکنون شیوه‌های طراحی و اجرای آسفالت و بتن مورد استفاده در ساخت و سازها در کشور ‌بسیار قدیمی است و دستگاه‌های مورد استفاده و شیوه‌های روسازی مربوط به سال‌های پیش از انقلاب اسلامی است که برای پیشرفت و تحول در این زمینه هسته‌های تخصصی دانش بنیان ایجاد خواهد شد‌.

وی یادآور شد: البته اقدامات اولیه در سال گذشته انجام  و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این خصوص اخذ شده است، در داخل مجموعه وزارت راه و شهرسازی نیز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هماهنگی لازم انجام شده که در این زمینه دفتر آموزش و پژوهش آزمایشگاه باید به صورت جدی‌تر وارد شود.

* اخذ ردیف بودجه/ برنامه‌ریزی برای انجام گسترش نظارت مستقیم بر پروژه‌های دولت 

‌رحیم‌اف اظهار داشت: دولت در بحث حاکمیتی‌ بودجه لازم را تأمین می‌کند‌. با توجه به ‌دیدگاه‌های مثبت نسبت به آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، در دو سال گذشته بودجه‌ای برای خرید تجهیزات به این شرکت تخصیص داده شد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ادامه داد: از دیگر هدف‌گذاری‌های امسال، برنامه‌ریزی به منظور هدایت و گسترش نظارت بر کیفیت طرح‌های عمرانی پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی و سایر پروژه‌های دولت، از جمله وزارت نیرو، وزارت صنایع‌، وزارت ورزش و جوانان‌، وزارت نفت و از این قبیل،‌ به طور مستقیم است.

* توسعه فعالیت‌های آزمایشگاهی / حضور در بازارهای مناطق آزاد و بازارهای بین‌المللی و کشورهای همسایه

‌رحیم‌اف اضافه کرد: دیگر هدف آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در سال جاری، افزایش در آمدها از طریق توسعه فعالیت‌های آزمایشگاهی‌، حضور در بازارهایی همچون مناطق آزاد و بین‌المللی و کشورهای همجوار است.

عضو هیأت مدیره آزمایشگاه مکانیک خاک ادامه داد:‌ همچنین کالیبراسیون و فرهنگ کالیبره کردن تجهیزات در ستاد مرکزی و هشت استان مرکز منطقه و اخذ گواهی ایزو 17025 برای تمامی مجموعه‌های آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان‌ها، ‌از اهداف شرکت در سال جاری است.

* ارتقاء سطح توانمندی نیروی انسانی با آموزش‌های تخصصی

‌مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بیان کرد: ‌ارتقای سطح توانمندی نیروی انسانی با آموزش‌های تخصصی حین خدمت با رویکرد بهبود کیفی خدمات از دیگر هدف‌گذاری‌های پیش‌رو است؛‌ این برنامه‌ریزی توسط دفتر آموزش در سال 92 انجام شده است و در سال 39 نیز با راه اندازی مجدد کلاس‌های آموزشی با علوم نوین انجام خواهد شد‌.

* مطالبات آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک از دستگاه‌های اجرایی بیش از 1000 میلیارد ریال‌

وی اظهار داشت: در بحث وصول مطالبات‌، وقتی سیاست انقباضی شکل بگیرد، بودجه عمرانی به شدت کاهش پیدا می کند؛ در سال 91 تخصیص بودجه عمرانی از 100 درصد حدود‌ 24 درصد بوده و در سال 92 این رقم به 31 درصد افزایش یافت و این امر مطالبات معوق هنگفتی را برای پروژه‌های عمرانی بر دوش مشاوران‌، پیمانکاران و شرکت آزمایشگاه گذاشت و موجب شد، مطالبات شرکت از‌ دستگاه‌های اجرایی به 100 میلیارد تومان برسد، که اگر این مبلغ به بدنه شرکت تزریق شود پاسخگوی مطالبات همکاران خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک تأکید کرد: سیاست‌گذاری و جهت‌گیری بودجه‌ای سال 93 در دولت و مجلس نشان از وصول مطالبات و تزریق نقدینگی است، از جمله اهداف در این زمینه‌، پرداخت معوقات جمع شده سال‌های 91 و 92 ‌خواهد بود.

* ارتقای سیستم فناوری اطلاعات و به کارگیری تجهیزات مرتبط با IT

رحیم‌اف یادآور شد: دیگر محور کاری آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در سال 93، ارتقای سیستم فناوری اطلاعات و به کارگیری تجهیزات مرتبط با IT به منظور روان‌سازی و تسریع در اخذ سفارشات و پاسخ‌گویی به مشتری است.

وی ادامه داد: توسعه شبکه‌های مجازی و تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری به عنوان هفتمین دیگر است که امسال پیگیری خواهد شد‌.

* آزمایشگاه مکانیک خاک شرکتی دانش‌بنیان است/ واگذاری آن به صلاح کشور نیست

رحیم‌اف با تأکید بر اینکه با ایجاد انگیزه می‌توان به اهداف اقتصاد مقاومتی دست یافت، اظهار داشت: ‌پیش از این موضوعاتی راجع به واگذاری و فروش آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک مطرح شد که ‌مجموعه حاکمیت‌ تصمیم به حفظ مجموعه آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گرفت و بر اهمیت وجود آن تاکید فراوانی شد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به نامه رئیس کمیسیون عمران به وزیر اقتصاد مبنی بر توقف فوری روند خصوصی‌سازی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اشاره کرد و گفت: طبق گفته اغلب مسئولان ‌آزمایشگاه شرکتی دانش بنیان با سال‌ها تجربه و تخصص است که‌ واگذاری آن به صلاح کشور نیست.

به گزارش فارس، سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس در نامه‌ای به ‌وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشته است: «همان گونه که مستحضرید شرکت مادر تخصصی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با داشتن وظایفی چون نظارت بر آزمایش‌های مکانیک خاک، سنگ، بتن و آسفالت، تدوین استانداردهای مرتبط با همکاری مراجع ذیربط و برقراری ارتباط با منافع علمی داخلی و خارجی به منظور تبادل اطلاعات و روش‌های جدید از دستگاه‌های دارای وظایف حاکمیتی بوده و نقش ویژه‌ای در ارتقای کیفی امور عمرانی بالاخص در حوزه راه‌سازی دارد، به طوری که با داشتن شعبات مختلف در استان‌ها به ارائه خدمات فنی و کنترل عملیات اجرایی پروژه‌ها می‌پردازد؛‌اخیرا اخباری مبنی بر آغاز فرآیند واگذاری این شرکت‌ها بخش خصوصی دریافت شده که نگرانی‌هایی در بین نمایندگان مجلس به وجود آورده است، به طوری که موضوع در جلسه مورخ 32/2/93 مطرح و مقرر شد چگونگی موضوع پیگیری شود؛ لذا پیرو مکاتبه شماره 2/100/58048 مورخ 8/10/92 وزیر راه و شهرسازی که به عنوان وزیر ذیربط و عضو هیأت واگذاری است، خواهشمند است، در جهت انجام اصلاحات ساختاری و تفکیک وظایف حاکمیتی و تصدی‌گری شرکت مزبور، با قید فوریت دستور فرمایید ضمن توقف روند واگذاری، گزارشی جامع از بررسی‌های کارشناسی در این خصوص در اختیار قرار گیرد».
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها