امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88838
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، آرزو ارفع ظهر امروز در کارگاه آموزه‌های قانونی در بارداری و سقط جنین درمانی اظهار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، آرزو ارفع ظهر امروز در کارگاه آموزه‌های قانونی در بارداری و سقط جنین درمانی اظهار داشت: سقط جنین پدیده‌ خاص، پیچیده و بغرنج در جوامع امروزی است که اگر به صورت غیر‌قانونی انجام شود، مستوجب عقوبت کیفری می‌شود.

وی با اشاره به فلسفه ممنوعیت سقط جنین تصریح کرد: افراد حامی این فلسفه به دنبال بقای خانواده به عنوان باهویت‌ترین نهاد اجتماعی هستند.

معاون پزشکی اداره کل پزشکی قانونی خراسان جنوبی اضافه کرد: احترام به اشرف مخلوقات یعنی انسان و تأمین منافع اجتماعی یکی دیگر از فلسفه‌های ممنوعیت سقط درمانی است.

ارفع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، کاهش آمار موالید و تنظیم خانواده، بی‌بند و باری پدر و مادر و ناقص‌الخلقه بودن را از جمله فلسفه‌های آزادی سقط جنین عنوان کرد.

افزایش 19 درصدی درخواست سقط جنین

وی از انجام 220 هزار مورد سقط جنین در کشور طی سال 91 خبر داد و افزود: از این تعداد 120 هزار مورد غیرقانونی انجام شده و تنها 7 هزار مورد از سقط‌های انجام شده توسط پزشکی قانونی صورت گرفته است.

معاون پزشکی اداره کل پزشکی قانونی خراسان جنوبی ادامه داد: تعداد مراجعه‌کنندگان به پزشکی قانونی برای صدور مجوز سقط درمانی در سال گذشته 19 درصد افزایش داشته است. 

ارفع به دیدگاه ادیان و کشورهای مختلف در مورد سقط جنین اشاره کرد و گفت: طبق شواهد تاریخی سقط جنین تنها در جامعه قدیم ایران، رم و مصر باستان ممنوع بوده است.

وی، کشورهایی مانند واتیکان، ایرلند، یونان، فیلیپین، هنگ‌کنگ، فرانسه، بلژیک و اسپانیا را از جمله کشورهایی عنوان کرد که سقط جنین در آن‌ها به طور مطلق ممنوع شده است.

معاون پزشکی اداره کل پزشکی قانونی خراسان جنوبی متذکر شد: سقط جنین در کشورهایی مانند آمریکا، شوروی سابق، چین، سوئد، مجارستان و ژاپن به طور مطلق آزاد است.

ارفع با بیان اینکه در کشورهایی مانند ایران در اوضاع و احوال خاصی سقط جنین قانونی و در خارج آن غیرقانونی است، یادآور شد: نخستین و مهمترین نکته در سقط جنین سن حاملگی مادر است که قبل از 16 هفته بارداری و حداکثر 19 هفته از LMP سقط انجام می‌گیرد.

سقط جنین تنها قبل از 16 هفتگی انجام می‌شود

وی اضافه کرد: در صورت بیشتر شدن این زمان به هیچ عنوان مجوز سقط درمانی از سوی پزشکی قانونی صادر نمی‌شود، حتی اگر همه شرایط دیگر مجوز سقط را داشته باشد.

معاون پزشکی اداره کل پزشکی قانونی خراسان جنوبی بیان کرد: علاوه بر این در مواردی از قبیل بیماری یا آناتومی جنینی، عصر و حرج مادر و داشتن خطر جانی برای مادر مجوز سقط جنین صادر می‌شود.

ارفع با اشاره به این‌که صدور مجوز سقط جنین فقط در مراکز استان‌ها صورت می‌پذیرد، متذکر شد: سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی و قبل از چهار ماهگی انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که سقط جنین به صورت غیرقانونی مستوجب قصاص، دیه و تعزیر است، افزود: طبق قوانین اسلامی اگر شخصی نطفه‌ای که در رحم مادر است را سقط کند، باید دو درصد دیه کامل را پرداخت کند.

وی تصریح کرد: به علقه که در آن جنین به صورت خون بسته درمی‌آید، چهار درصد دیه کامل یک انسان و جنینی که گوشت و استخوان‌بندی آن تمام شده ولی روح در آن دمیده نشده است، 10 درصد دیه کامل تعلق می‌گیرد.

معاون پزشکی اداره کل پزشکی قانونی خراسان جنوبی ادامه داد: اگر روح در جنین دمیده شده باشد، در صورتی که جنین پسر باشد دیه کامل و در صورتی که دختر باشد، نصف دیه به آن تعلق می‌گیرد.

ارفع به عواقب سقط‌های غیرقانونی اشاره کرد و گفت: عوارض بسیار زیادی به دنبال این سقط غیرقانونی وجود دارد از جمله عفونت‌های رحمی، پاره شدن رحم، پاره شده روده، خطر خونریزی داخل شکم، خطر عفونت داخل شکم و حتی در چندین مورد مرگ شخص را شاهد بوده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: آموزش یکی از مهم‌ترین کارهای ما در پزشکی قانونی است.
انتهای پیام/69022/ب40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها