امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۲۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88891
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چهارم خرداد بود که یک هیئت مذهبی آمریکایی متشکل از 30 نفر از شخصیت‌های برجسته کلیساهای آمریکا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چهارم خرداد بود که یک هیئت مذهبی آمریکایی متشکل از 30 نفر از شخصیت‌های برجسته کلیساهای آمریکا به ریاست «ژوئل هانتر»، دستیار ارشد دینی کلیسای «نورثلند» و مشاور باراک اوباما در امر مشارکت‌های مذهبی به تهران سفر کردند.

هر چند برخی کوشیدند این سفر را محرمانه جلوه دهند اما چنین نبود و این هیئت به دعوت «مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها»، برای شرکت در نشست دینی «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از منظر ادیان ابراهیمی» عازم تهران شده بودند.

«مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها» از زیرمجموعه‌های معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان «فرهنگ و ارتباطات اسلامی» است که «شورایعالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» یکی از ارکان این سازمان به شمار می‌آید؛ سازمانی که مرکب از 15 نفر از وزراء و شخصیت‌های علمی و فرهنگی است که با حکم مقام معظم رهبری منصوب می‌شوند. در این نشست علاوه بر علی یونسی، مشاور رئیس‌جمهوری در امور قومیت‌ها و مذاهب، آیت الله «محمدعلی تسخیری»، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، «محقق داماد» رئیس فرهنگستان علوم و «غلامعلی حدادعادل» رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و نماینده مجلس نیز حضور داشتند.

حواشی پیرامون این سفر محدود به داخل ایران نبود و در آمریکا نیز روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مایل بودند ربطی میان این سفر با دولت آمریکا بیابند؛ موضوعی که با پاسخ منفی «مری هارف»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روبرو شد.

وی در این باره گفت: « ما می‌دانیم که یک هیئت کوچک از کشیش‌های کاتولیک آمریکا در ماه مارس به ایران سفر کردند. اما این سفر و فراهم کردن لوازم آن کاملا مستقل از دولت آمریکا بوده است و به طور قطع طراحان آن می‌توانند اطلاعات بی‌شماری به شما ارائه دهند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد:‌ «ما مطلعیم شخصیت‌های مختلف مذهبی آمریکا گفت‌وگوهایی را با شخصیت‌های مذهبی ایرانی در زمینه آموزش‌های مذهبی انجام دادند. ما از این تلاش‌ها برای افزایش سطح آگاهی بین ادیان و آزادی‌های مذهبی که به طور قطع یکی از اولویت‌های سیاست خارجی این وزارتخانه است، استقبال می‌کنیم.»

مری هارف در ادامه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا سفر این شخصیت‌های مذهبی و ارائه گزارش سفرشان تاثیری بر مذاکرات ایران و گروه 1+5 دارد یا خیر، گفت: «به طور قطع این گفت‌وگوها در مورد مسائل مذهبی بوده است و مذاکرات 1+5 کاملا در مورد مسئله هسته‌ای است. بنابراین آنها به طور کامل از یکدیگر جدا هستند.  باز هم تاکید می‌کنم که اقدام آنها یک تلاش مستقل است. ما بر روی مسئله هسته‌ای تمرکز کرده‌ایم و بیش از این چیزی برای گفتن در مورد این موضوع نداریم.»

هانتر خود در واکنش به این سئوال که وزارت خارجه آمریکا گفته بود، سفر وی شخصی بوده و از طرف دولت نبوده است، نیز گفت: «این نوع مذاکرات برای روابط میان 2 کشور هم مفید هستند چرا که خطی از ارتباط را بین رهبران مذهبی ایجاد می‌کنند که بین رهبران سیاسی نمی‌تواند برقرار شود. همچنین می‌تواند به اعتماد سازی میان دولتهای 2 کشور نیز کمک کند.»

اما یکی از مهمترین مسائل پیرامون این سفر انتشار خبری بود که ژوئل هانتر گفته بود حامل پیام خصوصی حسن روحانی برای باراک اوباماست. او در گفت‌وگو با صدای آمریکا در این رابطه گفت: «فقط می‌توانم همین قدر به شما بگویم که وقتی با رئیس دفتر آقای روحانی صحبت می‌کردم، او پیامی را که همان لحظه از طرف آقای روحانی دریافت کرده بود، به من داد.»

وی افزود: « نمی‌دانم در ایران چه می‌گذرد اما می‌دانم که اساسا نباید این موضوع را مطرح می‌کردم. مسائل ظریف و حساسِ سیاسی‌ای وجود دارد و من متاسفم که با مطرح کردن این موضوع، فردی را در ایران در شرایط بدی قرار دادم. از این بابت عذرخواهی می‌کنم.»

اما این خبر هم از سوی محمدباقر نوبخت،‌ سخنگوی دولت تکذیب شد و هم از سوی حسن روحانی. روحانی در واکنش به این خبر گفت: «اگر بنا باشد بین من و اوباما پیامی رد و بدل شود پیچیدگی این جوری ندارد، او نامه می‌نویسد من هم نامه می‌نویسم، از ابتدای ریاست جمهوری وی نامه‌ای نوشت و من پاسخ دادم، من به او نامه دادم او پاسخ داد، ما مشکلی نداریم، راه‌های بسیار زیاد و راحتی وجود دارد؛ رسمی و غیررسمی، به اصافه این که الان مذاکره کنندگان ما مداوم در حال مذاکره هستند.»

به هر حال، این نشست دو روزه با صدور بیانیه‌ای مشترک از سوی هیئت‌های ایرانی و آمریکایی به کار خود پایان داد. در یکی از بندهای این بیانیه با حمایت از طرح جهان عاری از خشونت روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل آمده است: «شرکت کنندگان حمایت خود را از طرح جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران با موضوع «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» که در شصت وهشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سوم مهرماه 1392 ارایه شد و با رای قاطع نمایندگان همه کشور ها تایید شد، اعلام می نمایند.» این هیئت پس از اتمام نشست در تهران به برخی شهرهای ایران نظیر اصفهان، شیراز و قم سفر کردند و با برخی شخصیت‌های مذهبی نظیر آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو و از دانشگاه ادیان قم بازدید کردند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار