امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88897
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 80
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ چند روز گذشته یعنی 20 خرداد سال 93 نمایشگاه اسباب‌بازی با حضور بیش از 30 ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ چند روز گذشته یعنی 20 خرداد سال 93 نمایشگاه اسباب‌بازی با حضور بیش از 30 تولیدکننده داخلی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا شد که اکثر عروسک و اسباب‌بازی‌هایی که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته بود، جزو عروسک‌های سنتی و محلی اقوام مختلف ایرانی محسوب می‌شدند.

در این راستا به سراغ علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که برای بازدید به این نمایشگاه آمده بود، رفته و با وی درباره برگزاری نمایشگاه اسباب‌بازی و برنامه‌های کانون پرورشی در این حوزه به گفت‌وگو  نشستیم که در ذیل آن را می‌خوانید:

* اعلام آمادگی کانون پرورشی برای عرضه محصولات فرهنگی بخش خصوصی در مراکز کانون

آقای حاجیان‌زاده اکثر محصولاتی که در این نمایشگاه وجود دارد، قابل ارائه در مراکز کانون است، برنامه شما برای این مهم چیست؟

در این راستا دو مسئله وجود دارد نخست اینکه باید نمونه‌هایی از اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌ها را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار داد تا آنها با کمترین و ساده‌ترین وسایل بتوانند، اسباب‌بازی تولید و بسازند که این مهم در واقع ایجاد خلاقیت در این گروه سنی و یک نوع سرگرمی و کاردستی است و به مهارت‌های آنها خواهد ‌افزود یعنی این یک کاری است که می‌توان از فضای نمایشگاه اسباب‌بازی، الگوهایی گرفت تا بچه‌ها با ساده‌ترین وسایل وارد ساخت اسباب‌بازی شوند.

نکته دوم و حائز اهمیت، عرضه اسباب‌بازی در مراکز کانون است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای موقعیتی است که علاوه بر اینکه محصولات خودش را اعم از کتاب، اسباب‌بازی، سرگرمی و سایر مسائلی که مربوط به کودکان و نوجوانان است، را در مراکز و فروشگاه‌های خود عرضه می‌کند، این آمادگی را دارد و به نوعی این جایگاه را برای خودش قائل است که برای حمایت از بخش‌های غیردولتی هم در عرضه محصولات کمک کند.

ما این آمادگی را داریم تا در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شرایطی را فراهم کنیم که محصولات سایر دستگاه‌ها به خصوص بخش غیردولتی در مراکز کانون پرورشی عرضه شود.

* آغاز کارهای پژوهشی در کانون برای احیای بازی‌ها و عروسک‌های سنتی ایرانی

کانون برای احیای اسباب‌بازی سنتی چه برنامه‌هایی اندیشیده است؟

معتقدم برای این مهم باید یک تحقیق و پژوهش میدانی صورت بگیرد تا ببینیم اسباب‌بازی سنتی و ملی یا همان بازی‌های محلی، چه بازی‌هایی هستند و دارای چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی بوده و چه تأثیراتی در مخاطبان خود دارند که باید این موارد احصاء شود که این مهم نیازمند یک کار پژوهشی است تا به طور کامل متوجه این امر شده که هر بازی چه اثراتی در روح، روان و توانمندی‌های بچه‌ها می‌تواند داشته باشد.

در این راستا باید تلاش کنیم که اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های سنتی را متناسب با ذائقه کودکان و نوجوانان احیاء کنیم یعنی شاید برخی از بازی‌های سنتی که  در زمان‌های گذشته می‌توانسته است برای کودکان و نوجوانان، پرشور و حرارت باشد امروز با توجه به ذائقه‌های جدید و فناوری‌های نوین، ممکن است دیگر برای کودکان و نوجوانان امروزی از جذابیت خوبی برخوردار نباشد، و بالعکس.

ما می‌توانیم با رویکرد جدید و با استفاده از فناوری‌های نوین عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های سنتی را که متناسب با ذائقه مخاطبان امروزی هستند، را در مراکز کانون پرورشی عرضه کنیم به طور مثال هم‌اکنون یکی از کارهایی که در حال انجام آن هستیم، تولید فیلم‌های کوتاه است که بازی‌های سنتی را به نمایش می‌گذارد که این مهم یک نوع فرهنگسازی محسوب می‌شود که اکنون سوژه‌هایی را در کانون مشخص کرده و نمونه‌هایی را هم در دست تولید داریم تا بتوانیم از برخی از بازی‌ها، فیلم‌های بسیار کوتاه بسازیم.

* ساخت فیلم‌های کوتاه از بازی‌های سنتی توسط کانون و پخش آن از صدا و سیما

چند نمونه از این بازی‌‌ها را نام ببرید و بگویید که این فیلم‌ها چگونه در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد؟

به طور مثال می‌توان به بازی‌هایی نظیر «عمو زنجیرباف»، «لیله» و «طناب‌بازی» و در نهایت بسیاری از بازی‌های قدیمی اشاره کرد که در یک فرم‌های کوتاهی در حال طراحی هستند که به زودی همه آنها از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته می‌شوند.

در این راستا نیز ناگفته نماند برای اینکه بتوانیم این فیلم‌های بسیار کوتاه را برای همه کودکان و نوجوانان این مرز و بوم به تصویر بکشیم با صدا و سیما وارد مذاکره خواهیم شد تا این فیلم‌ها را به شکل میان پرده در بین برنامه‌هایشان پخش کنند که امیدواریم مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها