امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88925
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در غزه، منابع آگاه تصریح کردند که جنبش حماس این روزها درحال بررسی راهکارهای مقابله با ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در غزه، منابع آگاه تصریح کردند که جنبش حماس این روزها درحال بررسی راهکارهای مقابله با شانه خالی کردن «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از عمل به بندهای توافقنامه آشتی ملی است.

این جنبش براین باور است که پافشاری عباس بر عدم تسویه حساب کارمندان دولت حماس و موضع‌گیری‌های اخیر «رامی الحمد الله»، رئیس دولت وفاق ملی سرانجام امور را به مرز انفجار می‌رساند.

منابع سیاسی در جنبش حماس در این ارتباط افشا کردند که طرف‌های اروپایی به حماس ابلاغ کرده‌اند که هنوز حقوق کارمندان نظامی این جنبش پرداخت نشده و قرار است در ساختار کارمندان غیرنظامی جنبش که در زمان دولت اسماعیل هنیه استخدام شده‌اند، تجدید نظر صورت گیرد.

اما در این بین آنچه موجب تاسف و ناامیدی رهبران جنبش حماس شده عدم موافقت دولت مصر با گشودن گذرگاه رفح با وجود تعهد کمیساریای پرونده آشتی ملی در جنبش فتح به گشوده شدن این گذرگاه به محض تشکیل دولت توافق ملی است.

این موضوع موجب شده تا حماس 3 سناریو را مد نظر قرار دهد:

اول: ادامه فشار مردمی بر محمود عباس تا به بندهای توافقنامه آشتی ملی عمل کند

دوم: تشدید وضعیت نظامی با رژیم اشغالگر در تلاش برای از پیش رو برداشتن موانع سیاسی که با آن مواجه است.

سوم: سناریو سومی که ممکن است، جنبش حماس در نوار غزه به آن روی آورد، سلب رای اعتماد از دولت وفاق ملی طی برگزاری نشستی برای مجلس قانونگذاری فلسطین در نوار غزه و آشتی با محمد دحلان، از رهبران جدا شده از جنبش فتح.

به اعتقاد جنبش حماس هریک از این سناریوها به آن امکان می‌دهد تا گذرگاه رفح را بگشاید، به ویژه سناریو سوم، چراکه دحلان دارای روابطی قدرتمند با عبد الفتاح السیسی، رئیس جمهوری جدید مصر است.

«اسماعیل الاشقر»، یکی از رهبران حماس در این ارتباط به خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در غزه می‌گوید: هم اکنون بسیار زود است که بخواهیم درباره هریک از این سناریوها سخن بگوییم و هرچه هست، آنکه عباس مسئولیت اجرای مواد مورد توافق را برعهده دارد.

وی تاکید کرد که ما در ابتدای راه هستیم و نمی‌توانیم بگوییم که آشتی ملی با شکست مواجه شده و ما به نقطه صفر بازگشته‌ایم، با اینکه در این راه با مشکلات و چالش‌های بسیاری مواجه هستیم.

از سوی دیگر «مصطفی الصواف»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی فلسطینی نیز در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد که باید به هر طریق ممکن به عباس فشار آورد تا به تعهدات خود عمل کند.

به اعتقاد الصواف موضع نیروها و گروه‌های فلسطینی در قبال آنچه میان دو جنبش فتح و حماس و همچنین رئیس تشکیلات خودگردان، موضع توجیه پذیری نیست، در عین حال که سناریو آشتی میان حماس و دحلان نیز سناریو دور از انتظاری شمرده می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها