امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88932
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 223
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدحسن اختری در نشست خبری کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) که ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدحسن اختری در نشست خبری کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) که پیش از ظهر امروز (شنبه 24 خرداد) در سالن جلسات مجمع جهانی اهل بیت(ع) برگزار شد، ضمن ابراز تأسف از حوادث تلخ در عراق و کشته‌شدن افراد بی‌گناه و مسلمانان مظلوم عراق به دست عده‌ای مزدور و تروریست، گفت: ضمن ابراز انزجار از آنها و حمایت از مردم مظلوم و دولت قانونی عراق امیدواریم که حکم جهاد کفایی آیت‌الله سیستانی توسط مردم عراق پاسخ مثبت داده شود و آنها با صلابت و شجاعت در سرکوبی جنایتکاران کوشش کنند.

وی اظهار داشت: جنایتکاران و تروریست‌ها باید بدانند که مسلمانان جهان، اعم از شیعه و سنی از گروه‌های تکفیری و جنایتکاران تاریخی متنفرند و هیچ جایگاهی میان شیعه و سنی ندارند و در واقع آنها گروه اندکی هستند که به سرکردگی آمریکا و اسرائیل جنایتکار دست به جنایت می‌زنند.

دبیر کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) عنوان کرد: برگزاری همایش سبط‌ اکبر، امام حسن مجتبی(ع) همانگونه که از قبل اعلام کرده بودیم، از یک سال پیش فراخوان آن داده شد چرا که نسبت به بیان ابعاد زندگانی امام حسن مجتبی(ع) تلاش‌های کمتری صورت گرفته و شاید این کنگره گامی در راستای شناخت پیروان و علاقه‌مندان این امام همام(ع) باشد.

وی با اشاره به ناشناخته بودن ابعاد مختلف زندگانی امام مجتبی(ع) و میلاد ایشان در نیمه نخست ماه مبارک رمضان عنوان کرد: بر همین اساس همایش بین‌المللی سبط‌النبی(ع) را در روزهای اول و دوم تیرماه سال جاری برگزار خواهیم کرد.

اختری با اشاره به آیه «قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى» ابراز داشت: برای مودت و محبت به ساحت مقدس اهل بیت(ع)‌که در رأس آنها امیرالمؤمنین(ع)‌و فاطمه زهرا(س) و دو فرزند بزرگوارشان امام حسن و امام حسین(ع) قرار دارند که هم فریضه قرآنی است و هم روایات بسیار فراوانی از پیامبر بزرگ اسلام نسبت به امام مجتبی و امام حسین(ع) رسیده بیان می‌دارد که عشق و ارادت ما باید به خاندان اهل بیت(ع) بیش از پیش باشد.

وی افزود: حضرت رسول(ص) در این خصوص می‌فرمایند: هر کس امام حسن و امام حسین(ع) را دوست داشته باشد مرا دوست داشته و هر کس آنها را دشمن بدارند مرا دشمن می‌دارند. مضمون این روایت را همه مورخان و مفسران، خصوصا گردآورندگان کتب احادیث اهل سنت و شیعه از جمله صحیح مسلم، صحیح ترمذی و مسند احمد بن حنبل ذکر کرده‌اند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کرد: از دو سال گذشته بر آن شدیم با بعضی از نهادها و مؤسسات، تلاشی را برای معرفی امام حسن مجتبی(ع) در میان جامعه انجام دهیم، چرا که انسان کسی را که دوست می‌دارد باید او را بشناسد و ما هم بر همین اساس دوست داشتیم امام مجتبی(ع) را بهتر بشناسانیم.

وی گفت: بنابراین تلاش ما این است تا یک نگاه علمی و پژوهشی و دانشی خوب و گسترده‌ای از زندگانی و تاریخ حیات امام مجتبی(ع) صورت گیرد لذا فراخوان کردیم و از اندیشمندان و دانشمندان درخواست کردیم که در خصوص ابعاد زندگی و تلاش‌های آن حضرت پژوهش‌هایی را انجام داده و مقالاتی را ارائه دهند. از این رو از سال گذشته اندیشمندانی از کشورهای مختلف به دعوت ما لبیک گفتند و بیش از یکصد مقاله برای ما ارسال شد که از این میان 45 مقاله فارسی، 19 مقاله عربی و از سایر زبان‌ها نیز 3 مقاله که در مجموع 67 مقاله انتخاب شده‌اند.

اختری عنوان کرد:‌ کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) طی دو روز اول و دوم تیرماه در سالن اجلاس سران کشورهای مسلمان علاوه بر یک کمیسیون شعر، در قالب 4 کمیسیون: سیره فردی و خانوادگی امام مجتبی(ع)، بررسی نقد و شبهات و دیدگاه مستشرقان، بررسی سیاسی- اجتماعی و مدیریتی امام حسن مجتبی(ع) و سبک زندگی امام مجتبی و میراث علمی و فرهنگی آن حضرت برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: ‌امیدوارم در این کمیسیون‌ها ضمن ارائه مقالات، بحث و تبادل‌نظر در عنوان‌هایی که ذکر شد صورت گیرد و مجموعاً بتوانیم یک شناخت بهتری را با دید روشن‌تر و علمی و تحقیقی از زندگانی امام مجتبی(ع) برای علاقه‌مندان حضرت فراهم کنیم.

دبیر کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) ‌برگزاری کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع)‌ را گامی در راستای ماموریت‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع)‌ و تمام نهادهای دین و اسلام برشمرد و گفت: وظیفه داریم پیشوایان دین را بهتر شناخته و بهتر نیز بشناسانیم و جایگاه و نقش آنها را برای مردم تبیین کنیم چراکه اقدامات انجام شده نسبت به جایگاه شخصیتی حضرت بسیار اندک است.

* برگزاری شب شعر در روز اول افتتاحیه کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع)

شمسایی رئیس ادبی کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) گفت:‌در بخش شعر از شعرایی که اشعار آئینی درباره امام مجتبی(ع) داشتند را از سراسر کشور فراخوان داده‌ایم که اشعار جدیدی را در قالب‌های مختلف از جمله رباعی، قصیده،‌غزل و ... چه در باب شعر کهن و چه در باب شعر نو در خصوص ولادت، شهادت و حتی فرزندان امام مجتبی(ع) بسرایند.

وی اظهار داشت: بیش از یکصد شعر به دبیرخانه کنگره رسیده است که به 14 نفر از برگزیدگان اشعار جوایزی داده خواهد شد و چهار نفر از شعرای ایرانی و غیر ایرانی در روزهای افتتاحیه و اختتامیه همایش به شعرخوانی می‌پردازند که از کشورهایی مانند لبنان، عراق، افغانستان، هندوستان، پاکستان، ترکیه و تاجیکستان به این همایش دعوت شده و شعرخوانی خواهند داشت.

وی گفت: علاوه بر دو روز افتتاحیه و اختتامیه کنگره، یک شب شعر نیز در روز اول تیرماه از ساعت 18 در مجتمع آدینه برگزار می‌شود که شعرایی که اشعارشان پذیرفته شده در آن شب اشعار خود را می‌خوانند. همچنین بعد از کنگره، مجموعه اشعار در یک کتاب گرانسنگ و فاخر که تاکنون چنین کاری صورت نگرفته به چاپ خواهد رسید که به عنوان دیوان امام مجتبی(ع) در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

* حضور 33 کشور با 116 مقاله در کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع)

حجت‌الاسلام محمد سالار معاون امور بین‌الملل کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع)، گفت:‌ کشورهایی که تاکنون دعوت ما را اجابت کرده‌اند از 33 کشور هستند که در این کنگره شرکت خواهند کرد و از 116 مقاله حدود 50 مقاله از خارج کشور ارائه شده است.

وی عنوان کرد:‌ کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) یک کنگره تبلیغی نیست، بلکه کنگره‌ای علمی است که به تبیین سیره امام مجتبی(ع) می‌پردازد و تمام هم و غم دست‌اندرکاران این کنگره آن است که تا حق مطلب را ادا کند و به کنگره‌ای برای فعالان و خادمان سیره حسنی‌(ع)‌ تبدیل شود.

سالار اظهار داشت: کشورهایی مانند افغانستان، انگلیستان، اوگاندا، بنگلادش، پاکستان، تانزانیا، تایلند، ترکیه، الجزایر، سوریه، سودان، عراق، فیلیپین، کامرون، کنیا، لبنان، مراکش، مصر، موریس، هند، سریلانکا، ژاپن،‌نروژ، کانادا، آمریکا، بلژیک، عربستان، کویت، سنگال، آذربایجان، استرالیا و آرژانتین در این کنگره شرکت می‌کنند که تنوع کشورها و تنوع مقالات ارسالی رعایت شده است.

وی تصریح کرد: حسن طونی شاعر لبنانی قصیده‌ای را به زبان عربی درباره امام مجتبی(ع) و شیخ نوید حلباوی از شاعران معروف سوریه در شب شعر، اشعار خود را قرائت می‌کنند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها