امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88948
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مؤسسه انتشاراتی «روایت فتح» برای تولید آثار ارزشمند و تأثیرگذار در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مؤسسه انتشاراتی «روایت فتح» برای تولید آثار ارزشمند و تأثیرگذار در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و آرمان‌های انقلاب اسلامی و بیانات رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری اقدام به برپایی جلسات «کارگروه دفاع مقدس» به صورت منظم و مستمر کرده است که از اعضای ثابت این کارگروه می‌توان به حسن علایی مدیر مؤسسه انتشاراتی روایت، جهانگیر خسروشاهی، احد گودرزیانی، مصطفی محمدی و سیدنعمت آرامی، اشاره کرد.

* علایی: کم کاری در حوزه ادبیات دفاع مقدس یعنی نرسیدن به اهداف متعالی

حسن علایی، مدیر مؤسسه انتشاراتی روایت فتح درباره کارگروه دفاع مقدس و اهمیت این موضوع در میان مخاطبان، بیان داشت: پایه اصلی موضوعات کتاب‌های نشر روایت فتح، موضوع دفاع مقدس است یعنی ما در این عرصه کوتاهی‌هایی انجام داده و در واقع کم بگذاریم، در واقع به هدفمان نخواهیم رسید.

به گفته وی، اگر «روایت فتح» دارای اسم و اعتبار است به خاطر نام شهدا و نگارش زندگی آنها است. ما بنا داریم به خواست پروردگار در برنامه‌های سال 93 این قضیه را نیز پررنگ‌تر کنیم، همچنین بنای ما در بحث دفاع مقدس این است که به انتظارات و مطالبات مقام معظم رهبری در زمینه دفاع مقدس جامه عمل بپوشانیم.

* فصل مشترک آثار انتشارات «روایت فتح» خاطره است

حسن علایی ادامه داد: روایت فتح در ابتدا کاری را به عنوان نقطه آغاز شروع کرد و این کارهای شاخص در حوزه دفاع مقدس در سطح کشور به یک نشان تبدیل شد که در این راستا معتقدیم همان گونه که این انتشارات به عنوان یک ناشر دفاع مقدس شناخته شده است بتواند آثار ارزشمندی را تولید و مخاطبان مختلف جامعه عرضه کند.

وی با اشاره به این مطلب که فصل مشترک آثار انتشارات «روایت فتح» خاطره است، گفت: توجه به ژانر داستان در این انتشارات، عرصه جدیدی را برای نشر آثار دفاع مقدس پدید می‌آورد که نباید از آن غافل شد.

* خسروشاهی: لزوم ایجاد تحول در انتشارات روایت فتح

در ادامه جلسه کارگروه دفاع مقدس «جهانگیر خسروشاهی»، نویسنده و عضو این کارگروه به ایجاد تحول در سبک و سیاق انتشارات روایت فتح اشاره کرد و گفت: ما می توانیم با تغییر در سبک گذشته این انتشارات، تحول جدیدی را در «روایت فتح» به وجود آوریم تا کارهای روایت فتح  برای مخاطبان جلوه دیگری پیدا کند.

وی با بیان اینکه گرچه در امور فرهنگی سازمان‌ها بسیار مؤثر هستند اما افراد منشأ تحول و یا انحطاط محسوب می‌شوند، اضافه کرد: این تغییرات ممکن است در قالب‌های جدید باشد و یا اینکه به مناسبت ضعف و قدرت آثار گذشته به داخل آنها نفوذ کند. این در صورتی است که کارهای گذشته ظرفیت این اعمال تغییر را داشته باشند. این تغییرات می‌توانند از جنبه‌های ظاهری، محتوایی، قالب‌ها و یا کیفیت آثار باشد.

خسروشاهی ادامه داد: از زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایجاد تدریجی تغییرات و تحولات در انتشارات روایت فتح می‌توان به «جهت‌گیری‌های جدید»، «نظر سنجی از مخاطبان» و «بازشناسی و بررسی کارهای گذشته» اشاره کرد.

* محمدی: نیاز توجه انتشارات «روایت فتح» به ترجمه آثار دفاع مقدس

در ادامه این مراسم «مصطفی محمدی» نویسنده و یکی از اعضای کارگروه دفاع مقدس انتشارات روایت فتح برای تکمیل سخنان خسروشاهی، اظهار داشت: در جهت هر چه بهتر انجام شدن این تغییرات، نیازمند بررسی آثار، قبل از تجدید چاپ است. ترجمه آثار نیز راه جدیدی برای ایجاد تحولات در نشر روایت به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: موضوع مهم و قابل توجه کارگروه دفاع مقدس در این جلسات، بحث نیاز سنجی و بررسی جامعه مخاطبان و اولویت‌بندی خواسته‌های آنها است.

محمدی به بحث سوژه‌یابی در رمان تأکید کرد و گفت: بررسی نقش تعیین کننده سوژه‌ها به جهت اینکه آیا قابلیت تبدیل به رمان را دارند و یا باید در سطح خاطره نویسی به آنها پرداخت از اهمیت زیادی برخوردار است.

* گودرزیانی: جای خالی ترجمه آثار به وضوح در انتشارات روایت فتح مشاهده می‌شود

احد گودرزیانی، نویسنده و عضو کارگروه دفاع مقدس یکی دیگر از سخنرانان این کارگروه بود که وی با تأکید بر ایجاد تحول در نشر «روایت فتح» متذکر شد: ترجمه آثار مقوله‌ای است که جای آن در روایت فتح بسیار خالی است، همچنین تبدیل کتب به کتاب صوتی نیز در این مسیر قرار دارد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها