امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8900
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روزنامه ملیت، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در واشنگتن و در میانه سفر 5 روزه خود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روزنامه ملیت، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در واشنگتن و در میانه سفر 5 روزه خود به آمریکا دو و نیم ساعت از وقت خود را به دیدار با سردبیران روزنامه های مشهور ترکیه اختصاص داده و به سوالات آنان پاسخ داد.

وی در این نشست درباره مساله رویکرد اعتراض آمیز آمریکا به معاملات نفتی ترکیه و اقلیم کردستان عراق گفت:« آمریکایی ها در مجموع در خصوص فعالیت و حضور ما در منطقه شمال عراق، گلایه و نگرانی خاصی نداشتند فقط درباره موضوع انتقال یا ترانزیت نفت شمال عراق سوءتفاهم هایی وجود داشت، که با گفتگوهای ما رفع شد.»

نخست وزیر ترکیه گفت: ما صراحتا اعلام کردیم که بر اساس قانون اساسی عراق، سهم 17درصدی کردها را پرداخت می کنیم. از این گذشته ما اعلام کردیم که در حال حاضر شرکت نفتی ما tapo با شرکت آمریکایی Exxon Mobil توافق و همکاری دارد، اما در آینده باید شرکت ما با مدیریت کردی شمال عراق نیز رسما پیمان نامه امضا کند و ابهامی در این خصوص وجود نداشته باشد. آشکارا و شفاف می گویم، ما پای حرف خود می ایستیم، در شمال عراق می مانیم و در آن منطقه به فعالیت خود ادامه خواهیم داد.»

تانر یلدز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه نیز که در این سفر اردوغان را همراهی می کند، دو روز پیش در گفت‌وگو با خبرنگاران ترکیه ای در واشنگتن گفته بود: بدون تصمیم گیری به واشنگتن نیامده ایم و قصد نداریم که برنامه های نفتی خود در شمال عراق را بر اساس خواست و پیشنهاد آمریکا تنظیم کنیم.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها