امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89004
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین پایانی بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل ویژه پاییز 92 عصر امروز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین پایانی بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل ویژه پاییز 92 عصر امروز یکشنبه 25 خرداد در پژوهشگاه فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار شد.

* اضلاع شش گانه کتاب از منظر معاون فرهنگی ارشاد

بر اساس این گزارش، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این مراسم با بیان اینکه کتاب فصل را گاهی می‌توان با انتظارات حداقلی دید تکریم پدیدآورندگان و تقدیر انسانی از زحمات که پدیدآورنده برای آفرینش یک اثر خوب و برتر کشیده است، اظهار داشت: می‌توان سطح این انتظارات را بالاتر و جشنواره‌های کتاب را در افق هندسه کتاب و مهندسی کتاب دید. اگر این سخن درست و حق را از رهبر انقلاب شنیده باشیم که بارها مورد یادآوری قرار گرفته است مبنی بر اینکه کتاب مادر تمدن‌سازی است یعنی تمدن‌ها با کتاب آغاز می‌شوند خواهیم فهمید که پرونده تمدن‌ها با کتاب باز می‌شود. و نگاه به کتاب از زاویه یک مسئول عادی فرهنگی خارج می‌شود و به ترتیب بالاتر از آن ارتقاء می‌یابد چرا  که کتاب‌ها تمدن‌سازی می‌کنند و شاخصه اوج تمدن به شمار می‌روند.
این مقام مسئول ضمن تاکید بر این مهم که اگر چنین نگاهی به عرصه کتاب داشته باشیم مهندسی کتاب اهمیت بسیاری در حوزه تمدن‌سازی، آفرینش و بازآفرینی تمدنی پیدا می‌کند، افزود: باید کتاب را با اضلاع ششگانه‌اش بشناسیم یعنی پدید آورنده، ناشر، اطلاع‌رسانی، تبلیغ و ترویج، توزیع و مصرف، مخاطب، جشنواره‌های کتاب باید بتوانند ما را به این اضلاع ششگانه نزدیک کنند.
وی گفت: اینکه پالایشگاهی از این اضلاع شش گانه صورت گیرد ضرورتی غیرقابل انکار است و هر جشنواره فصل و کتاب فصل فرصتی برای پالایش تغییرات است تا ما بدانیم در هر یک از این اضلاع چه اتفاقی می‌افتد و افتاده است. اقتصاد فرهنگ، دیپلماسی فرهنگ، آینده‌شناسی حوزه فرهنگ و مناسباتی که با تولید دانش و اینکه این تولید تا چه اندازه در روند علم‌آموزی موثر بوده و ده‌ها مقوله دیگر فرصت‌هایی است که این جشنواره‌ها می‌توانند برای هندسه کتاب و مهندسی آن ایجاد کنند.
معاون وزیر ارشاد با بیان این که نباید این جشنواره را در سطح حداقلی انتظارها یعنی تکریم پدید‌آورندگان محدود کنیم گفت: باید جشنواره‌های از این قبیل را فرصتی برای بازخوانی حوزه کتاب و مقدمه‌ای برای بازمهندسی این حوزه دانست. این اتفاق امیدوارم گام به گام در دوره جدید به توسط مسئولان خانه کتاب پیش گرفته شود.
صالحی همچنین تصریح کرد: باید این احساس ایجاد شود که جشنواره‌ها صرفا دست‌زدنی برای پدید‌آورندگان نیست آنچه که می‌ماند این است که روند و فرآیندی شکل گیرد و تداوم یابد و در پرتو جشنواره‌ها کتابهای خوب معرفی شوند.
وی انبوه عرضه کتاب‌ها و کتاب‌نماها را مجالی برای دیدن کتابهای خوب دانست و عنوان داشت: لازم است رسانه‌ها تنها به گزارش از این مراسم اکتفا نکرده و به معرفی آثار برتر بپردازند. مقولات دیگری که در ادامه این بحث و حوزه فرآوری جشنواره‌ها می‌تواند اهمیت یابد متعدد و متکثرند و در حد معرفی کتاب نیز محدود نمی‌شود. امسال خوشبختانه فرآیند داوری‌ها برای نخستین بار شفاف‌سازی شده و اسامی داوران اعلام می‌شود تا در مقابل آنچه اعلام می‌کنند پاسخگو باشند. این خود فرصتی ایجاد می‌کند تا در حوزه کتاب با معیارهای شاخص‌تری آشنا شویم که کتاب خوب چیست و کتاب خوبتر کدامند. همچنین حوزه نوآوری خود را نشان می‌دهد و اینکه چه سوژه‌های جدید و چه ایده‌ها و مضامینی خلق می‌شوند نیز مشخص می‌شود؛ اتفاقاتی از این قبیل امیدوارم به شعائر صوری تبدیل نشود بلکه هویت و روح عرضه فرهنگ را تکان دهد.

* جلیسه: در بیست و هفته دوره 110 هزار و 445 اثر مورد ارزیابی قرار گرفت

مجید غلامی جلیسه معاون فرهنگی پژوهشی و آموزشی خانه کتاب در ادامه این مراسم با پوزش به دلیل دیر برگزار شدن این جایزه اظهار داشت: اساسا بنا بود این کار زودتر از اینها انجام شود  اما یکسری تغییرات مدیریتی در معاونت فرهنگی، خانه کتاب، تعطیلات عید نورز و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران منجر به این شد که یک تاخیر کوتاه مدت را داشته باشیم.
وی ادامه داد: در مجموع این بیست و هفته دوره 110 هزار و 445 اثر مورد ارزیابی قرار گرفت که هزار 109 اثر منتخب شناخته شده است. از این میان 475 اثر برگزیده و 644 اثر شایسته تقدیر شناخته شدند. در دوره بیست و هفتم نیز 3986 اثر ارزیابی شد که 1198 اثر به مرحله دوم راه یافتند در نهایت 7 عنوان برگزیده و 22 عنوان شایسته تقدیر شناخته شدند.
وی افزود: امسال برای نخستین بار به صورت شفاف روند داوری‌ها را عرضه خواهیم کرد به لطف دبیر علمی جشنواره و مدیرعامل خانه کتاب این افتخار را داشتیم که اسامی داوران و دست‌اندرکاران جشنواره را ارائه کنیم بسیاری از داوران علاقه‌مند هستند روند داوری‌ها را بر بوته نقد قرار دهند بنابر این اعلام اسامی از این باب است که شفاف‌سازی در روند داوری‌ها انجام شود.
جلیسه تصریح کرد: در مجموع 5 دوره اخیر 21 موضوع از 64 موضوعی که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد فاقد برگزیده و شایسته تقدیر بوده‌اند. این حوزه‌ها عبارتند از کلیات، آموزش و پرورش، شعر کودک، دادستان تالیفی کودک و... بنابر این باید گفت به نوعی دچار کمای علمی در این موضوعات هستیم. اعلام این حوزه‌ها منتج به این می‌شود که دوستان ما در مسئولیت‌های فرهنگی اهتمام جدی به پرکردن این خلاء‌ها داشته باشند. در برخی حوزه‌ها نیز گاهی تنها یک اثر شایسته تقدیر شناخته شده است.
معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی خانه کتاب تصریح کرد: خلاءها کاملا مشهود است و مسئولان اگر بخواهند نقاط ضعف علمی را شناسایی کنند براساس آماری که دبیرخانه در اختیارشان قرار می‌دهد می‌توانند نسبت به این مهم اقدام کنند. برای نمونه در موضوع فلسفه و کتاب کودک ما کاملا تبدیل به یک مصرف کننده شده‌ایم عمده آثار منتخب از این بخش آثاری هستند که ترجمه بوده در حالی که ما در موضوع کودک باید آثار تالیفی با رنگ و بوی مذهب و فرهنگ داشته باشیم.
بهمن نامور مطلق نویسنده برگزیده این دوره نیز که برای سخنرانی درباره کتابش به روی سن فراخوانده شده بود در سخنانی کوتاه پیشنهاد کرد جایزه‌ای مخصوص برای مجموعه‌سازان اهداء شود. چرا که اینگونه کارها تاثیرات بسیاری در حوزه کتاب و نشر دارند.
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب رئیس دانشکده ادیان و مذاهب و برگزیده بخش دین نیز در سخنانی با اشاره به کشور افغانستان گفت: افغانستان از جهات عدیده‌ای مظلوم است که یکی از این ابعاد مظلومیت فرهنگی است. این کشور دارای فرهنگ بسیار بسیار عمیقی است. من معتقدم افغانستان هنوز نیمه ویرانه است اما دبیرستانهای غیردولتی و دانشگاه‌های دولتی بسیاری دارد. افغانستان ویرانه است اما کتابخانه‌هایش بشدت آباد است. اگر نمایشگاه کتابی در این کشور زده شود همه آثار به فروش می‌رود.
وی ادامه داد: مردم افغانستان بشدت تشنه فرهنگ هستند و با وجود اینکه درآمد آنها اندک است هزینه‌های بسیاری برای تحصیل فرزندانشان پرداخت می‌کنند.

* حبیبی: راهای تشویق به تالیف مورد توجه مسئولان باشد/ تشویق، برگزاری جلسات نقد از جمله موارد مورد تاکید است

نجفقلی حبیبی دبیر جایزه نیز سخنانی با بیان این مطلب که امروزه بازار کتاب‌سازی داغ شده است، گفت: بهتر است حالا که جوانان ما این اندازه به تالیف کتاب علاقه نشان می‌دهند راهی بیابیم که به جای کتاب‌سازی کتاب تالیف کنند. یکی از این راه‌ها این است که جلسات نقدی برگزار کنیم و برگزیدگان در این جلسات تجارب خود را مطرح کنند.
وی ادامه داد: اگر نتوانیم از برگزاری این جشنواره‌ها بهره کافی ببریم اساسا فایده‌ای نخواهد داشت معرفی نویسندگان، ارائه رهنمود، تشویق، جلسات بررسی نقد و بررسی از جمله اقداماتی است که باید در کنار برگزاری جوایز انجام شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها