امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8901
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نزدیک به 80 بهار را پشت سر گذاشته و طبیعی است اگر این روزها کم‌تر ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نزدیک به 80 بهار را پشت سر گذاشته و طبیعی است اگر این روزها کم‌تر حوصله‌ای برای مصاحبه یا حتی مباحثه داشته باشد. مخاطبانش به دو دسته تقسیم می‌شوند: یا کاملا با او هستند یا کاملا علیه او هستند و این از ویژگی‌های مردان بزرگ است.

همچون دیگر فیلسوفان شخصیتی پیچیده دارد که به سادگی شناسایی‌اش ممکن نیست، گرچه به ظاهر حد اعتدالی از اشاعره و معتزله است، اما دیدگاه‌های شخصی بسیاری در فلسفه دارد تا جایی که بعضاً «حکیم»اش می‌خوانند. نظرات جالبی درباره حکمت دارد و می‌گوید همانطور که خاک یونان حکیم‌پرور بوده و سقراط، بقراط، افلاطون و ... را پرورانده، خاک زنجان هم حکیم‌پرور بوده که «سهروردی» را پرورش داده است.

جزء شاگردان مبرز امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی(ره) محسوب می‌شود و در سخنانش می‌گوید که تمام عقایدش را مدیون علامه است.

ناگفته‌های بسیاری از فلسفه را بیان کرده و معتقد است فلسفه اسلامی هنوز هم مظلوم است و باید برای رفع مهجوریت آن فکری کرد. او می‌گوید: فلسفه تنها یک کتاب خواندن نیست با یک کتاب نمی‌توان فیلسوف شد بلکه باید تاریخ فلسفه، نحله‌ها و ظرفیت‌های فلسفی را شناخت و تنها در این شرایط می‌توان به ایده‌های نو دست یافت.

بهترین تفریح چهره ماندگار ایران «تدریس و مطالعه» است و بی‌جهت نیست که تاکنون با نگارش کتاب‌های «دفتر عقل و آیت عشق»، «درخشش ابن رشد در حکمت مشاء» و «فلسفه و ساحت سخن» سه دوره برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است.

مشروح گفت‌وگوی ما با استاد «غلامحسین ابراهیمی دینانی» را فردا در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس بخوانید.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها