امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۶:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89088
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعید متصدی امروز در نشست خبری که در سازمان محیط زیست برگزار شد با بیان اینکه در ...

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعید متصدی امروز در نشست خبری که در سازمان محیط زیست برگزار شد با بیان اینکه در رابطه با مسائل زیست‌محیطی طی 8 ماه گذشته اتفاقات خوبی در سازمان محیط زیست رخ داده است اظهار داشت: در رابطه با بحث قانون‌گذاری امروز 3 قانون را که شامل لایحه هوای پاک، لایحه جامع ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و لایحه خاک و حفاظت از منابع خاک می‌شود را در دستور کار داریم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست ضمن ابراز امیدواری برای مصوب شدن قوانین مذکور در مجلس شورای اسلامی افزود: مقررات و موارد مربوط به مصوبات دولت باید به خوبی اجرا شود و خوشبختانه نگاه دولت نسبت به محیط زیست نگاه حمایت‌کننده و کاملا تخصصی است.

وی ضمن تذکر بر التزام دستگاه‌ها به مسائل زیست‌محیطی گفت: خوشبختانه شاهد همکاری مناسب وزارت نفت، وزارت صنایع و وزارت نیرو با سازمان محیط زیست طی ماه‌های گذشته بودیم.

قدردانی از وزارت نفت برای حذف بنزین پتروشیمی

متصدی یادآور شد: در ماه‌های گذشته روند استانداردسازی سوخت و همچنین حذف بنزین پتروشیمی را توسط وزارت نفت شاهد بودیم که این امر می‌طلبد از این وزارتخانه قدردانی کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به مصوبه اخیر دولت در 9 محور و در قالب 35 فعالیت برای کاهش آلودگی هوا بیان داشت با اجرای این مصوبه توسط دستگاه‌های مربوطه می‌توان امیدوار بود در راستای کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور با موفقیت روبه‌رو شویم.

پرداختن به ارزیابی اثرات زیست‌محیطی

وی همچنین با تاکید بر ضرورت پرداختن به ارزیابی اثرات زیست‌محیطی افزود: در بحث ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و ساماندهی فرایند انجام گزارشات ارزیابی برنامه‌هایی را آغاز کرده‌ایم.

وی یادآور شد: تعداد زیادی از پروژه‌های توسعه‌ای کشور هم‌اکنون مورد ارزیابی اثرات زیست‌محیطی قرار می‌گیرند.

متصدی همچنین با اعلام اینکه تا امروز بیش از 92 جلسه استانی در زمینه طرح‌های توسعه‌ای استانی تشکیل شده است بیان داشت: طی این 92 جلسه 145 طرح توسعه مورد بررسی قرار گرفت که از این میان 23 تا 25 درصد مردود شدند و 47 مورد اختصاصی نیز رد شد و اجازه تاسیس پیدا نکرد.

تکمیل شبکه ایستگاه‌های پایش گردوغبار

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست با بیان اینکه در حوزه پایش نیز شاهد انجام فعالیت‌های مناسبی بودیم ابراز داشت: بحث خوداظهاری و تکمیل شبکه ایستگاه‌های پایش گردوغبار از جمله این فعالیت‌ها است.

نصب 55 ایستگاه پایش گرد و غبار

به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در سال گذشته 55 ایستگاه پایش گردوغبار خریداری شد و هم‌اکنون مراحل نصب آن طی می‌شود.

وی با بیان اینکه تا اواخر سال جاری شبکه پایش زمینی گردوغبار تشکیل می‌شود ادامه داد: بررسی غلظت گردوغبارهای وارداتی و همچنین داخلی سطح کشور بر این اساس امکانپذیر خواهد بود و با اطمینان می‌توان وضعیت گردوغبار و غلظت آن را پیش‌بینی کرد.

متصدی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه هم‌اکنون لایحه جامع خاک و همچنین ساماندهی پسماندها از جمله برنامه‌هایی بوده که سازمان محیط زیست آنها را پیگیری می‌کند اضافه کرد: امیدوار هستیم در آینده‌ای نزدیک این دو به عنوان قانون جامع و اختصاصی خاک مصوب شود.

ساماندهی پسماندهای استان‌های ساحلی

وی از ساماندهی پسماندهای استان‌های ساحلی به خصوص سواحل شمالی کشور خبر داد و گفت: در این‌باره تفاهم‌نامه‌ای با سازمان شهرداری‌های وزارت کشور تنظیم کرده‌ایم.

خودروسازان روزدتر از مهلت مقرر استاندارد مربوط به آلایندگی خروجی از اگزوز خودروها را ارتقا دادند

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست درباره مهلت خودروسازان برای ارتقا سطح استاندارد محصولاتشان گفت: براساس بررسی‌ها و هماهنگی‌ها مقرر شد استاندارد خودروها از اول تیرماه سال جاری به یورو4 ارتقا یابد که خوشبختانه هم‌اکنون طی هماهنگی‌های لازم با تولیدکنندگان این محصولات صنعتی شاهد ارتقا استاندارد خودروها از نظر میزان آلودگی از اگزوز به یورو4 بودیم.

وی با بیان اینکه براین اساس می‌توان گفت که خودروسازان زودتر از زمان مقرر موفق به ارتقا استاندارد خودروها البته به لحاظ آلودگی‌های خروجی از اگزوز خودرو شدند گفت: خودروسازان هنوز در مورد آپشن‌های دیگر موفق نشده‌اند استاندارد محصولاتشان را ارتقا دهند.

به نتیجه رسیدن کاهش مدت زمان اعتبار معاینه فنی خودروها

وی درباره کاهش مدت‌زمان معاینه‌فنی خودروهای صفرکیلومتر بیان داشت: کاهش مدت‌زمان معاینه‌فنی خودروهای در لایحه هوای پاک که هفته آینده به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود منظور شده است. بر همین اساس امید است معاینه‌فنی خودروها از 5 سال به 2 سال کاهش یابد.

به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست این امر هم‌اکنون در کمیسیون‌های کشاورزی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی مورد هماهنگی‌های لازم قرار گرفته است.

زباله‌های بیمارستانی فقط بی‌خطر می‌شوند

متصدی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره ساماندهی پسماندهای بیمارستانی بیان داشت: تمام بیمارستان‌های کشور هم‌اکنون از سیستم اتوکلاو برای بی‌خطرسازی پسماندها استفاده می‌کنند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه سازمان محیط زیست به وزارت بهداشت و درمان کشور اعلام کرده است که با استفاده از سیستم اتوکلاو نمی‌توان به امها زباله‌های بیمارستانی اقدام کرد، ادامه داد: با استفاده از سیستم اتوکلاو درباره پسماندهای بیمارستانی نمی‌توان نسبت به امها آنها اقدام کرد چراکه لازم است زباله‌های بیمارستانی در فضایی جدا از زباله‌های شهری جمع‌آوری شوند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون سازمان محیط زیست در حال پیگیری است تا علاوه بر اجرای کامل سیستم اتوکلاو در بیمارستان‌ها نسبت به جمع‌آوری و امها مناسب و کاملا مجزا زباله‌های بیمارستانی از شبکه شهری اقدام شود که این امر مستلزم همکاری بیشتر وزارت بهداشت است.

متصدی درباره حرف و حدیث‌های اخیر که راجع به بنزین پتروشیمی در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری شده است اظهار داشت: از اواسط سال 89 دولت وقت بحث اضافه کردن بنزین پتروشیمی را به سوخت کشور داشت.

پتروشیمی حلال تولید می‌کند نه سوخت

وی ادامه داد: این در حالی است که پتروشیمی حلال تولید می‌کند و در هیچ‌جای دنیا چیزی به عنوان بنزین پتروشیمی ندارد.

وی با بیان اینکه بنزین پتروشیمی به دو شکل پیرولیز و ریفورمیت استخراج می‌شود بیان داشت: براساس گواهی‌های پتروشیمی میزان بنزن بنزین پتروشیمی حاصل از فرایند پیرولیز 40 تا 50 درصد بوده و استخراج حاصل از فرایند ریفورمیت 2 درصد بوده است.

افزایش دوبرابری تعداد روزهای پاک در سال جاری

متصدی با بیان اینکه تعداد روزهای پاک در سال 88، 32 روز را شامل می‌شد گفت: این در حالی است که تعداد روزهای پاک در سال 89 به 14 روز کاهش یافت و در سال‌های 90، 91 و 92 در هر سال فقط 3 روز پاک را تجربه کردیم و این بیانگر تغییرات اعمال شده در سوخت بود.

وی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داد مهمترین عامل کاهش کیفیت هوا ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون بود اظهار داشت: بررسی‌ها نشان داد ذرات زیر 5/2 میکرون در فرایندهای صنعتی و واکنش‌های اتمسفری تولید می‌شوند.

وی متذکر شد: سازمان محیط زیست مسئولیت دارد وضعیت آلودگی هوا را از نظر غلظت آلاینده‌ها بررسی کند بر همین اساس وضعیت هوای تهران و ارک را در سال‌های 89 تا 91 مورد ارزیابی قرار داد.

سازمان محیط زیست اسناد آلایندگی بنزین پتروشیمی را دارد

متصدی با بیان اینکه هم‌اکنون اسناد رسمی بررسی‌ها در سازمان محیط زیست موجود است گفت: علاوه بر آنکه هم‌اکنون سازمان محیط زیست اسناد و مدارک لازم را در این باره در اختیار دارد یکی از آزمایشگاه‌های معتمد نیز میزان بنزن و آروماتیک‌های هوای تهران را بررسی کرده است و بر همین اساس اعلام شد در ارتباط با بنزن موجود در هوا در سال‌های اولیه غلظت به 900 ppb رسیده بود که این میزان در سال 90 و 91 به اعداد 300 تا 360 تغییر یافت.

وی تبخیر از مخازن خودروها و همچنین تبخیر در مراکز عرضه‌کننده سوخت را از جمله منابع تولید بنزن و آروماتیک اعلام کرد و گفت: در پایان سال 92 (اسفندماه) میزان بنزن موجود در هوا به 119 رسید.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه در سال 93 تا امروز 6 روز هوای پاک داشتیم که نسبت به سال‌های گذشته دو برابر شده است بیان داشت: در این میان 7 روز ناسالم را به دلیل بروز گردوغبار تجربه کردیم.

وی ضمن تشکر از وزارت نفت به دلیل ملغی کردن اضافه کردن بنزین پتروشیمی به سوخت کشور ابراز داشت امروز حتی یک قطره بنزین پتروشیمی به سوخت کشور اضافه نمی‌شود چراکه بنزن موجود در آن به طور قطعی سرطان‌زا خواهد بود و سرطان‌های خون و همچنین سرطان‌های مربوط به کودکان را شکل می‌دهد.

شناسایی کود و سم باقی‌مانده در محصولات کشاورزی و لبنی

وی به باقی ماندن کود و سموم در محصولات غذایی و کشاورزی اشاره کرد و گفت: در پایش و مدیریت کود و سم در محصولات کشاورزی و لبنی فعالیت‌هایی در دست اقدام است به طوری که آلاینده‌هایی که در رابطه با بیماری‌های خاص و مهلک موثر هستند شناسایی می‌شوند و مورد مدیریت قرار می‌گیرند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست به اندازه‌گیری میزان غلظت بنزن در بنزین توزیعی در ایستگاه‌های سوخت طی سال‌های گذشته و سال جاری اشاره کرد و بیان داشت: مقرر شده سازمان محیط زیست هر سه ماه یکبار گزارش پایش سوخت را به مردم ارائه دهد که اولین گزارش در مردادماه خواهد بود.

بنزن موجود در هوا به یک درصد رسید

وی با بیان اینکه در سال جاری میزان بنزن سوخت در هوا به یک درصد رسید گفت: میزان آروماتیک‌ها نیز به 24 درصد کاهش یافت.

توزیع سوخت یورو 4 در برخی از استان‌های کشور طی ماه‌‌های آینده

متصدی در ادامه با اشاره به توزیع سوخت یورو 4 در اراک، تهران و کرج و همچنین گازوئیل با گوگرد زیر 50 ppm از توزیع سوخت یورو4 در تبریز، اصفهان، شیراز، مشهد و اهواز خبر داد و گفت: در اول مرداد، مهر و آذرماه به ترتیب سوخت یورو4 در تبریز، اصفهان و شیراز و همچنین مشهد و اهواز توزیع می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جلساتی در مجلس شورای اسلامی برای ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز درباره بنزین پتروشیمی گفت: ما انتظار داریم مجلس به جای اینکه به برخی از موارد اشاره کند راهگشا باشد و به میزان بنزن موجود در هوا توجه کرده و سازمان محیط زیست را همراهی کند.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر اسناد و مدارک ارائه شده از سوی سازمان محیط زیست به مجلس مورد توافق اکثر نمایندگان است، گفت: تنها یک نماینده از یکی از کمیسیونها به دلیل منافع شخصی افکار عمومی را مبنی بر آلوده بودن بنزین پتروشیمی به ترکیبات سرطانزا منحرف می‌کند.

امواج شهروندان را در معرض سرطان قرار داده آست

وی درباره ساماندهی امواج و تشعشعات بیان داشت در این‌باره دنبال حل مشکل با همکاری وزارت ارتباطات هستیم و پیشنهاداتی را در این‌خصوص ارائه داده‌ایم که برخی از پیشنهادات مربوط به حفظ سلامت انسان‌ها می‌شود.

متصدی با بیان اینکه سرطان‌زایی امواج محتمل است گفت: این در حالی است که چنانچه شهروندان مدت‌زمان زیادی در مواجهه با این امواج باشند بدون شک قطعا اثرات سرطان‌زایی خواهد داشت.

جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی طی ماه‌های آینده

وی همچنین درباره جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی با موتورسیکلت‌های معمولی ابراز داشت: براساس مصوبه دهم اردیبهشت‌ماه دولت قرار از طی 6 ماه آینده برنامه جایگزینی این دسته از موتورسیکلت‌ها ارائه شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها