امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89154
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 229
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «حسن دزواره» مشاور مدیرعامل در امور بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران با اشاره به اینکه بیش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «حسن دزواره» مشاور مدیرعامل در امور بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران با اشاره به اینکه بیش از یک هزار فیلم کوتاه خارجی از 74 کشور جهان، به دبیرخانه سی و یکمین جشنواره بین ‌المللی فیلم کوتاه تهران رسیده گفت: کمتر از یک ماه است که فعالیت بخش بین ‌الملل جشنواره آغاز شده که در این مدت با اقبال خوبی از سوی فیلمسازان سراسرجهان رو به رو شده ‌ایم. بر اساس آمارهای موجود تاکنون یک هزار و 349 درخواست حضور در جشنواره به ما ارایه شده که از این میان، یک هزار و 186 فیلم را دریافت کرده ایم.

دزواره با اشاره به اینکه کشور فرانسه رکورد دار متقاضی حضور در بخش بین الملل جشنواره سی و یکم فیلم کوتاه تهران است، ادامه داد: فرانسه با 245 فیلم، در مقایسه با دیگر کشورها بیشترین تولیدات خود را برای حضور در جشنواره فیلم کوتاه فرستاده است.

شناخت سازمان‌ها و انجمن های فعال در معرفی آثار به جشنواره های جهانی، ارتباط مستمر و موثر سالیانه با مراکز تولید، توزیع و بازاریابی فیلم کوتاه در جهان و همچنین هنرمندان این حوزه و تعامل با جشنواره های مختلف و مدیران آن ها در جهت حضور هنرمندان و آثار، از جمله این ظرفیت، ظرفیت‌هایی است که بخشی از آن ها طی چند سال اخیر منفعل شده بودند و ما تلاش کردیم ارتباطات را برقرار و به رونق بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران کمک کنیم.

دزواره در ادامه خاطر نشان کرد: فرانسوی‌ها به فیلم کوتاه اهمیت زیادی می دهند و در این کشور رویدادهای شاخصی در عرصه فیلم کوتاه برگزار می‌شود. پایگاه اینترنتی  short film depotکه توسط جشنواره فیلم کلرمونت – فراند راه اندازی شده است. مهم ترین سازمان فعال مرتبط با جشنواره‌های جهانی است که انجمن سینمای جوانان ایران یکی ازاعضای آن است. این موسسه به 42 جشنواره از جمله جشنواره فیلم کوتاه تهران خدمات ارائه می کنند.  این پایگاه اینترنتی  طی سه مرحله فرم فراخوان جشنواره های عضو را بعد از اعلام فراخوان به موسسات فیلمسازی و فیلمسازان تمام جهان ارسال می کند. بر این اساس، در هر مرحله حدود 20هزار فیلمساز از فراخوان جشنواره مطلع می‌شوند. خوشبختانه تاکنون تعداد قابل توجهی فیلم از این طریق به جشنواره ارسال شده است.

وی در این خصوص اضافه کرد: سال گذشته به دلیل عدم ارتباط مدیران قبلی با این پایگاه اینترنتی و قصور در ارائه نیازها، این ارتباط قطع شده بود که ما با رایزنی های صورت گرفته  توانستیم این ظرفیت را برای رونق بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران استفاده کنیم. بهره گیری از ارتباطات اشاره شده و برخی دیگر از سازمان های موثر در امور بازاریابی و حضور جشنواره ای فیلم های کوتاه، در مجموع ما را به آمار مطلوبی با توجه به پروسه کمتر از یک ماهه فعالیت خود در بخش بین ‌الملل جشنواره رساند.

مشاور مدیرعامل در امور بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران در تکمیل این بخش از صحبت های خود افزود: با بهره گیری از روش های امروزی در امر ارتباطات و ارسال اطلاعات و فیلم ها از طریق فضای مجازی با مطلوب ترین حد کیفیت و حجم بسیار کم و فاصله زمانی  کوتاه در اختیار ما قرار می‌گیرد که این مساله به یقین هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی به بخش بین الملل جشنواره رونق خواهد داد.

وی بیان کرد: ارتباط مستمر و مشارکت دو جانبه با جشنواره های مطرح جهان در حوزه فیلم کوتاه یکی دیگر از محورهای فعالیت بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران است. خوشبختانه جشنواره فیلم کوتاه تهران جایگاه شناخته شده ای در بخش بین الملل دارد و این جایگاه به حضور هنرمندان و مسئولان جشنواره های مختلف در تهران منجر شده است. امسال نیز رایزنی های خود را با معتبرترین جشنواره‌های جهانی برای حضور و تبادل آثار و هنرمندان و داوران آغاز کرده ایم که به طورحتم نتایج آن را به زودی اعلام می کنیم. جشنواره فیلم کوتاه تهران یک سرمایه عظیم برای کشور محسوب می‌شود و فرصتی است برای جوانان فیلمساز ایرانی تا جایگاه خود را نسبت به دیگر فیلمسازان جهان بسنجند.

هر گونه انفعال و رکودی در این رویداد، نتایج نامطلوب همراه دارد. طی سال گذشته منحنی حضور آثار خارجی در جشنواره فیلم کوتاه به پایین ترین حد سیر نزولی خود رسیده به طوری که سال 92 تنها  حدود یک هزار و سیصد فیلم به دبیرخانه جشنواره رسیده است. در حالی که امسال طی کمتر از یک ماه همین تعداد به دفتر جشنواره رسیده است و حدود یک ماه نیز تا پایان مهلت ارسال زمان باقی مانده است. هدف ما رسیدن به وضعیت مطلوبی است که سال های نه چندان دور در بخش بین الملل جشنواره وجود داشته و این مساله نیازمند رایزنی های جدید است. اما با وجود این شرایط، معتقدم که چشم انداز خوبی را می توان برای بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران در سال جاری متصور شد.

در مجموع فیلمسازان 34 کشور از قاره اروپا، 21 کشور از قاره آسیا، 13 کشور از قاره آمریکا، 5  کشور از قاره آفریقا و یک کشور از قاره استرالیا آثار خود را برای حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران ارسال کرده اند.

کشورهای ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، یونان، بلژیک، لاتویا، سوئیس، رومانی، آلمان، لهستان، سوئد، براروس، اسلواکی، نروژ، صربستان، لوگوزامبورگ، پرتغال، اسکاتلند، استونی، کوزوو، کرواسی، قبرس، اتریش، فنلاند، هلند، ایرلند، دانمارک، جمهوری چک، مولداوی، بلغارستان، مالاوی، اوکراین و مجارستان از قاره اروپا، تایوان، عراق، قزاقستان، بحرین، ترکیه، هند، ژاپن، کره جنوبی، چین، عربستان، تایلند، روسیه، کردستان، سنگاپور، لبنان، مالزی، افغانستان، ارمنستان، اندونزی، آذربایجان و ویتنام از آسیا، برزیل ، آمریکا، مکزیک، کوبا، کانادا، کاستاریکا، ونزوئلا، آرژانتین، گواتمالا، اروگوئه، زلاند نو، پرو و شیلی از آمریکا، تونس، مراکش، مصر، تانزانیا، نامیبیا از آفریقا و استرالیا از قاره استرالیا برای حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران آثار خود را ارایه کرده اند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها