امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89166
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، دومین نشست خبری سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت صبح امروز با حضور شهاب اسفندیاری دبیر همایش علمی پژوهشی سینما مقاومت و ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، دومین نشست خبری سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت صبح امروز با حضور شهاب اسفندیاری دبیر همایش علمی پژوهشی سینما مقاومت و یزدان عشیری  مدیر روابط عمومی این جشنواره در مجتمع فرهنگی هنری اسوه برگزار شد.

در ابتدای این نشست یزدان عشیری ضمن محکومیت جنایت گروهک تروریستی داعش در سوریه و عراق انزجار جشنواره فیلم مقاومت را از این گروهک تروریستی کوردل اعلام کرد.

وی افزود: خوشبختانه در ساختار جشنواره یکی از اقداماتی که اتفاق افتاده توجه به جنایات جریان تکفیری بوده که قطعا با عزم و اراده شیعیان و اهل سنت این نوع تفکر ریشه‌کن خواهد شد.

مدیر روابط عمومی سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت خاطر نشان کرد: جشنواره مقاوت قدیمی‌ترین جشنواره انقلاب است و در طول این سال‌‌ها خاستگاه سینمای کشور و فیلمسازان بنام کشور بوده است.

عشیری تأکید کرد: این جشنواره در گام سیزدهم خود در مقیاس ملی، استانی و بین‌المللی در سطح خاصی برگزار خواهد شد که شاید مهمترین رویداد فرهنگی اسلامی ایران باشد که انشاء‌الله با همکاری دستگاه‌های سیاسی و فرهنگی به خوبی برگزار شود.

بنا بر این گزارش شهاب اسفندیاری دبیر علمی پژوهشی همایش سینمای مقاومت در ادامه این نشست به تبیین اهداف سینمای مقاومت پرداخت و گفت: مفهوم سینمای مقاومتی در ادبیات دانشگاهی سینمای جهان شاید بیشتر از داخل کشور ما جا افتاده باشد.

وی افزود: مفهوم مقاومت در سینما از دهه‌های 60 میلادی یکی از اولین ظهورهای خودش را به وسیله دو فیلمساز وقت آرژانتینی بروز داد.

اسفندیاری ادامه داد: کانون فیلم لینکلن سال گذشته برنامه‌ای تحت عنوان سینمای مقاومت را برگزار و به مرور  فیلم‌هایی در قالب مقاومت پرداخت.

دبیر همایش علمی پژوهشی سینما مقاومت ادامه داد: از اینکه اکنون در این دوره از جشنواره این فرصت پیش آمده که یک بخش علمی پژوهشی در جشنواره شکل بگیرد خوشحال هستیم.

وی با طرح این سؤال که به چه دلیلی در کشورهای مختلف گرایش به سمت سینمای مقاومت به وجود آمده، تأکید کرد: آنچه در سینمای کشورهای مختلف تحت عنوان سینمای مقاومت به وجود آمده و به طبع آن شکیل‌گیری مفهومی دانشگاهی سینمای مقاومت بوده است.

دبیر علمی همایش سینمای مقاومت تأکید کرد: بسیاری از فیلم‌های تاریخی سینما تصاویر استعمارگران را در سینماها به نمایش می‌گذاشتند و آنها را به اوج غرور و شادی می‌رساندند.

اسفندیاری خاطر نشان کرد: یکی از اولین پیش‌قراولان مقاومت در برابر آمریکایی‌سازی فرانسه بوده است، در همین چند سال اخیر 2- 3 عرصه دیگر به عرصه‌های مقاومت در سینما اضافه شد، یکی نظام سرمایه‌داری نئولیبرال و فجایعی که در پی آن به وجود آمد که منجر به وقوع جنبش وال‌استریت شد و اینها همزمان شکل‌هایی از سینمای مقاومت را به وجود آورد.

اسفندیاری در ادامه این نشست با اشاره به نسبت سینمای ایران با مفهوم سینمای مقاومت تأکید کرد: انقلاب اسلامی بدون شکل از بزرگترین جلوه‌های مقاومت در عرصه است. این انقلاب نه تنها در برابر امپریالیسم و نظام کمونیستی شرق و غرب قد برافراشت بلکه جنبه‌ای دیگر از مقاومت را به این عرصه افزود.

وی تصریح کرد: چیزی که انقلاب اسلامی را از دیگر انقلاب ها متمایز کرده این است که این انقلاب در برابر عصر روشنفکرانه اروپا مقاومت کرد.

اسفندیاری عنوان کرد: در هر جامعه‌ای گفتمان‌هایی مسلط هستند که غالبا متفاوت هستند اما در فضای فرهنگ و هنر کشور ما گفتمان‌ها هم‌مسیر نیستند.

وی در ادامه به محورهای همایش علمی پژوهشی سینمای مقاومت اشاره کرد و گفت: ما تلاش کردیم در محورهای جشنواره از حرف‌های تکراری بپرهیزیم و شاهد گفتن حرف‌های جدید در این جشنواره باشیم.

اسفندیاری از نقد آکادمیک، عملکرد مدیران فرهنگی در سینمای دفاع مقدس، بازنمایی شخصیت زنان در سینمای مقاومت و پرداختن به ادبیات کهن ایرانی به عنوان 3 دستاورد جدید این همایش نام برد.

همچنین اسفندیاری از انتشار 4 جلد کتاب همزمان با جشنواره که یک جلد آن نوشته‌های آکادمیک دانشگاهی خارج از ایران با محوریت سینمای دفاع مقدس است، دو جلد کتاب در مورد سینمای هالیوود و اولویت سیاست‌گذاران و نهادهای نظامی به سینمای هالیوود و مجموعه مقالات برگزیده جشنواره که در یک جلد منتشر خواهد شد، خبر داد.

اسفندیاری افزود: نشست‌های تخصصی در زمینه جلوه‌های ویژه به همراه جلسات نقد و بررسی فیلم‌هایی با مضامین اسلام‌هراسی نیز از دیگر محورهای این همایش است.

همچنین اسفندیاری از تمدید مهلت ارسال چکیده‌ مقالات تا 10 تیر ماه به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت خبر داد.

در پایان این نشست عشیری مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم مقاومت با اشاره به استقبال خوب  فیلمسازان از این جشنواره گفت: جشنواره در بخش سینمای ایران با استقبال خوبی روبرو شده است که طی این استقبال 526 فیلم در بخش مسابقه سیمای ایران گنجانده شده که هیأت‌های انتخاب کار انتخاب خود را طی روزهای گذشته آغاز کرده‌اند که نتیجه انتخاب فیلم‌ها هفته اول تیر ماه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی افزود: مهلت ارسال آثار به بخش جلوگاه نور سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت نیز تا 25 تیر ماه ادامه خواهد یافت.

عشیری در ادامه از ادامه جمع‌بندی فیلم‌های بخش بین‌الملل جشنواره فیلم مقاومت گفت و افزود: جمع‌بندی بخش بین‌الملل جشنواره تاکنون ادامه دارد و به محض اتمام جمع‌بندی بخش بین‌الملل نتایج به صورت فراخوان اعلام خواهد شد.

عشیری ابراز امیدواری کرد: امیدواریم این همایش علمی شاهد دیگر اساتید و چهره‌های فرهنگی و هنری کشور نیز باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها