امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89173
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، قاسم تبریزی پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اشاره به اسناد موجود در تاریخ نگاری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، قاسم تبریزی پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اشاره به اسناد موجود در تاریخ نگاری اظهار کرد: هشت نوع سند فرهنگی، دیپلماسی، نظامی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و اطلاعاتی و امنیتی موجود است.

وی خاطرنشان کرد: به طور عمده اسناد شامل فوق سری، سری، محرمانه و ‌محرمانه بوده و حالت عادی ندارد و در دسترس نیروهای اطلاعاتی نیز قرار نمی‌گیرد.

این پژوهشگر تاریخ معاصر یادآور شد: با سقوط رژیم پهلوی صاحب 50 میلیون برگ سند شدیم که در حقیقت اسناد اطلاعاتی و امنیتی مملکت است.

وی با بیان اینکه اسناد در بین رجال معاصر به چهار دسته رجال درباری، سیاسی، فرهنگی و انقلاب اسلامی تقسیم‌بندی شده گفت: از بین رجال انقلاب اسلامی هشت نفر از مراجع مانند آیت‌الله سیدمحمد هادی میلانی در سه جلد، آیت‌الله گلپایگانی در سه جلد، آیت‌الله مرعشی نجفی در قالب سه جلد، آیت‌الله بهاءالدین محلاتی و آیت‌الله فاضل لنکرانی منتشر شده و آیت‌الله سید عبدالله شیرازی در دست انتشار است.

تبریزی عنوان کرد: 56 عنوان کتاب در زمینه یاران امام خمینی(ره) تدوین شده که چهل و هشتمین عنوان آن اختصاص به آیت‌الله فاضل لنکرانی دارد.

وی یادآور شد: به همان اندازه که ساواک کار جمع‌آوری اسناد را به عهده داشته، شخصیت‌های ما با دوراندیشی و هوشیاری پنهان‌کاری زیادی داشته‌اند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر ادامه داد: در زمینه برخی از شخصیت‌ها بسیاری از منابع موجود نیست و به منابع ساواک راه پیدا نکرده، به عنوان مثال کتاب آیت‌الله فاضل لنکرانی که در یک جلد تدوین شده، شامل تمام مبارزات ایشان نیست.

تبریزی تصریح کرد: در کنار اسناد باید به جمع‌آوری تاریخ شفاهی در قالب یادداشت‌ها، ‌دست‌نوشته‌ها، شواهد و قراین پرداخته شود.

تبریزی عنوان کرد: ‌آیت‌الله فاضل لنکرانی از نظر فکری به دلیل آنکه در محضر امام خمینی(ره) و هم درس سید مصطفی خمینی بود تفکر و مشی فکری و علمی ایشان ادامه روش حضرت امام خمینی(ره) بود.

وی با بیان اینکه آیت‌الله فاضل لنکرانی در حوزه علمیه جزو موسسان جامعه مدرسین به شمار می‌رفت گفت: در دورانی که نهضت شروع شد و نیاز به تشکل، اتحاد و هماهنگی داشتیم ایشان با برخی از فقهای آن دوران جامعه مدرسین را تاسیس کردند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر با اشاره به کتاب آیت‌الله حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک گفت: در بیانیه‌ها و تلگراف‌ها که به طور جمعی منتشر می‌شد اسم ایشان موجود است و در این کتاب منتشر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در دوران انقلاب ساواک بسیاری از شخصیت‌ها مانند امام خمینی، امام موسی صدر و... را به صورت مستمر تحت کنترل داشته است، ولی در مورد برخی از شخصیت‌ها به صورت مقطعی حساسیت پیدا کرده است.

تبریزی خاطرنشان کرد: نخستین سند آیت‌الله فاضل لنکرانی در این کتاب مربوط به سال 42 و آخرین سند مربوط به سال 57 است.

وی از رونمایی کتاب آیت‌الله حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک 29 خرداد خبر داد و افزود: این کتاب در تیراژ هزار نسخه به چاپ رسیده که تدوین این کتاب بر اساس تاریخ است و فصل‌بندی ندارد.

این پژوهشگر تاریخ معاصر یادآور شد: کتاب آیت‌الله حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک در روز 29 خرداد با حضور آیت‌الله حسینی بوشهری و حجت‌الاسلام علوی وزیر اطلاعات در سالن همایش مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به مرکز بررسی اسناد تاریخی گفت: 268 جلد کتاب به همت این مرکز به چاپ رسیده که انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک در قالب 25 جلد، رجال درباری، احزاب چپ در قالب 16 جلد و... از جمله این کتاب‌هاست.

تبریزی به مصوبه نخست وزارت اطلاعات در سال 76 اشاره کرد و متذکر شد: بر اساس این مصوبه اسناد ساواک منتشر شد و تمام آثار با عنوان به روایت اسناد ساواک بود و در طی پنج تا شش سال اخیر پیشنهادی شده که اسناد پس از انقلاب تا سال 68 منتشر شود که اگر تصویب شود اسناد مناسبی خواهد بود.

انتهای پیام/78003/ن40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها