امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89201
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمدرضا جعفری» معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمدرضا جعفری» معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور در نشست خبری تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های قرآنی که امروز دوشنبه 26 خردادماه برگزار شد، اظهار داشت: قرآن کریم مهم‌ترین مؤلفه‌ای است که در ماه مبارک رمضان باید مورد توجه قرار گیرد چرا که رمضان ماه نزول کلام وحی است بر همین اساس مساجد که یکی از اصلی‌ترین مراکز فرهنگی و قرآنی هستند نقش مهمی در توسعه فرهنگی قرآنی در این ماه مبارک دارند.

بهترین مرجع برای برنامه‌ریزی فعالیت‌ها، منویات رهبری است

وی با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد کشور با هدف احیای کارکردهای مساجد از جمله کارکرد تبلیغی مساجد و مبارزه با تهاجم فرهنگی شکل گرفت، خاطر نشان کرد: متناسب با مأموریت و رسالت ستاد عالی در خصوص رشد کمی و کیفی کانون‌های مساجد، بهترین منبع و مرجع برای برنامه‌ریزی و فعالیت، علاوه بر تجربه گرانبهای 20 سال گذشته و قوانین موجود، منویات مقام معظم رهبری است. سخنانی که علاوه بر هماهنگی دقیق اجزای آن در قالب یک منظومه فکری، برگرفته از آیات و روایت و همچنین مبتنی بر اندیشه‌های «امام‌خمینی(ره)» است.

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه سیاست‌های حاکم بر برنامه‌های کانون‌ها به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود، بیان داشت: اصول برنامه‌های ستاد عالی کانون‌های مساجد بر پایه «تربیت متعالی انسان با توجه به مقام خلیفه اللهی»، «محوریت مسجد» و «کارآمدسازی» استوار شده است.

فعالیت 8 هزار کانون مساجد در روستاهای کشور

وی با بیان اینکه در حال حاضر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور به عنوان فراگیرترین شبکه فرهنگی کشور در بیشتر روستاها بسط یافته و از 18 هزار کانون موجود بیش از هشت هزار در روستاها فعال هستند، به برنامه‌های ماه مبارک این کانون‌ها در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: طرح تلاوت نور که در مساجد برگزار می‌شود را ارتقا خواهیم داد به طوری که قصد داریم این برنامه را در 30 هزار مسجد برگزار کنیم.

وی با اشاره به تهیه و توزیع 50 هزار جلد قرآن بین مساجد، خاطر نشان کرد: در راستای توسعه مساجد برگزار کننده طرح تلاوت نور، قرآن‌های متحدالشکلی تهیه شده است که مطابق با سهمیه هر مسجد به دبیرخانه استان‌ها ارسال خواهد شد.

راه‌اندازی 200 مرکز خانه نور جدید در استان‌ها

جعفری به تولید محتوای قرآنی توسط ستاد عالی کانون‌های مساجد اشاره کرد و افزود: پس از تهیه محتوا و چاپ کتاب جزء 3 قرآن کریم، کلاس‌های طرح توسعه تلاوت نور در کانون‌های مساجد برگزار خواهد شد؛ همچنین قصد داریم 200 مرکز خانه نور جدید در استان‌های مختلف کشور راه‌اندازی کنیم.

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور با بیان اینکه همایش استانی و کشوری خادمان طرح تلاوت نور در مشهد مقدس برگزار می‌شود، تصریح کرد: در این همایش‌ که با هدف توسعه طرح تلاوت نور، الگوسازی و معرفی شاخصه‌های مساجد فعال در عرصه‌های قرآنی برگزار می‌شود، ائمه جماعات و اساتید و قاریان قرآن حضور خواهند داشت تا از این طریق گامی در جهت ارتقای کیفی فعالیت‌های قرآنی مساجد برداشته باشیم و فرهنگ قرآنی را در جامعه حاکم کنیم.

مشارکت در طرح 1448 با برگزاری 2 هزار کلاس قرآن

وی با اشاره به مشارکت در طرح قرآنی 1448 نیز گفت: طرح قرآنی 1448 توسط شبکه قرآن و معارف سیما برگزار می‌شود که در آن بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای قرآنی همکاری می‌کنند و ما نیز با برگزاری دو هزار کلاس حضوری و تربیت 40 هزار قرآن‌آموز در این طرح مشارکت خواهیم داشت.

جعفری با بیان اینکه طرح «پیک مسجد» با قدرت اجرایی خواهد شد، ادامه داد: پیک مسجد با هدف ترغیب و آشناسازی نوجوانان برای حضور در برنامه‌های مساجد با محوریت موضوعات قرآنی تهیه و توزیع می‌شود؛ این پیک مستندات قرآنی، روایی و اجتماعی را در بخش‌های متنوع ارائه می‌دهد.

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور با اشاره به برگزاری محفل انس با قرآن با همکاری سیمای استانی، اظهار داشت: محافل قرآنی جذاب با هدف بهره‌گیری از نقش محوری و ظرفیت مساجد در فعالیت‌های قرآنی با هماهنگی شبکه‌های استانی پیش از اذان به صورت زنده پخش خواهد شد.

برگزاری 7 هزار جلسه تفسیر قرآن در 10 استان کشور

وی با اشاره به برگزاری هفت هزار جلسه تفسیر قرآن در مساجد کشور اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان در استان‌های بوشهر، ایلام، گلستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، لرستان، چهارمحال بختیاری جلسات تفسیر قرآن کریم برگزار خواهد شد.

جعفری ادامه داد: سال گذشته 300 جلسه سنتی قرآن در مساجد برگزار شد که مهم‌ترین ویژگی این جلسات حضور حداکثری و همچنین مردمی بودن آنها است بر همین اساس سعی داریم این جلسات را به 500 جلسه افزایش دهیم تا بتوانیم فعالیت‌های مردمی در حوزه قرآن را ارتقا دهیم.

برگزاری دوره‌های آموزشی برای ارتقای فرهنگ قرآنی

وی با بیان اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی نقش مؤثری در ارتقای فرهنگ قرآنی دارد، ادامه داد: دوره آموزشی فرهنگی اندیشه‌های آسمانی و ضرورت پرداختن جدی به نحوه برگزاری آن در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد که برگزاری مناسب آن هدف نهایی و پشتوانه فکری بالایی را می‌طلبد بر همین اساس امسال این دوره در دو مرحله برگزار می‌شود.

جعفری افزود: این دوره طی دو مرحله در قالب سه دوره پنج روزه برای برادران و دو دوره چهار روزه برای خواهران برگزار خواهد شد؛ همچنین مدیران و نخبگان قرآنی فعال در مساجد با ارائه سرفصل‌هایی همچون «جوان و هویت انقلابی» و «سبک زندگی اسلامی و انقلابی از نگاه سیره علوی فاطمی» در قالب کارگاه و همایش به منظور تربیت افرادی متعهد و متخصص در مشهد مقدس گرد هم جمع می‌شود.

وی، برگزاری جلسات کارشناسی طرح‌ها و برنامه‌های قرآنی را از دیگر برنامه‌های ستاد عالی کانون‌های مساجد عنوان کرد و گفت: برای برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، آسیب‌شناسی و همچنین ارائه طرح‌های مناسب به منظور ارتقای سطح کمی و کیفی برنامه‌های قرآنی کانون‌های مساجد، جلساتی با حضور اساتید و صاحب‎نظران قرآنی برگزار خواهد شد.

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور در پایان به حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی مرتبط با مفاهیم «مسجد طراز اسلامی» اشاره کرد و افزود: سعی داریم با برگزاری دوره‌های آموزشی متنوع همچون دوره سفیران آسمانی و دوره نگرشی دیگر به عفاف و حجاب، زمینه تعامل با فعالان قرآنی را فراهم سازیم.

انتهای پیام/ م.ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها