امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89250
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب ایران‌زمین، در گفت وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره قانون احزاب که پس از ...

ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب ایران‌زمین، در گفت وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره قانون احزاب که پس از بررسی در کمیسیون شوراها در نوبت بررسی در جلسات علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است اظهار داشت: بنده در تدوین این قانون به عنوان نماینده برخی طیف‌های سیاسی در کمیسیون شوراهای مجلس حضور داشتم.

وی افزود: بین اعضای کمیسیون و کسانی که به نمایندگی از احزاب در جلسات حاضر بودند بحث و گفت‌وگوهای فراوانی صورت گرفت ولی به دلایل مختلف از یک مقطع خاص به بعد، دیگر جلسه‌ای برگزار نشد و ما هم در جریان بررسی و تنظیم این قانون قرار نداشتیم.

*احزاب با پشتوانه مالی می‌توانند فعالیت کنند

رئوفیان با بیان اینکه بازنگری در قانون فعالیت احزاب ضروری است، تصریح کرد: بیش از سه دهه از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد و در این مدت احزاب مطابق قانون دارای جایگاه رفیعی هستند و توجه به احزاب و جریان‌های سیاسی بیش از گذشته است؛ با توجه به همه این موارد لازم بود بازنگری در قانون احزاب انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به پیش‌بینی اختصاص ردیف بودجه از سوی دولت برای کمک مالی به احزاب، گفت: طبیعی است که با شرایط موجود ردیف بودجه در نظر گرفته شود، در گذشته نیز در جلسه‌ای که وزیر کشور از احزاب گوناگون دعوت کرد، تأکید کردیم که باید کمک مالی به احزاب صورت بگیرد، زیرا احزاب اگر بخواهند فعالیت حرفه‌ای داشته باشند باید دارای پشتوانه مالی باشند.

*اختصاص ردیف بودجه به فعالیت احزاب کمک می‌کند

دبیرکل حزب ایران‌زمین با بیان اینکه کمک‌های مالی باید به صورت سالم و منطقی صورت بگیرد، افزود: اگر کمک‌های مالی بدون ضابطه خاصی صورت بگیرد و در آینده توقعات غیرمنطقی بین احزاب و دولت به وجود بیاید، چنین قانونی می‌تواند زیان‌آور باشد و به همین دلیل باید درنظر داشت که ردیف بودجه درنظر گرفته شده به درستی تخصیص داده شده و موارد قانونی رعایت شود.

رئوفیان با تأکید بر اینکه احزاب مانند یک پزشک مجرب وضعیت دولت را رصد می‌کنند، بیان داشت: احزاب دولت‌ها را زیر ذره‌بین قرار می‌دهند و همواره از انحراف دولت‌ها جلوگیری می‌کنند، پس اختصاص ردیف بودجه می‌تواند به نحوه فعالیت احزاب کمک کند.

وی معتقد است: وجود احزاب قدرتمند و پویا نیاز هر جامعه‌ای است و برهمین اساس احزاب نباید در موارد ابتدایی دچار مشکل باشند.

*دولت در برابر احزاب با خشونت موضع‌گیری نکند

دبیرکل حزب ایران‌زمین با ذکر این نکته که در قانون جدید بحث آزادی احزاب از اهمیت فراوانی برخوردار است، خاطرنشان کرد: بحث تعامل احزاب با یکدیگر مسأله بسیار مهمی است، همچنین مسئولین باید در مقابل احزاب و گروه‌های سیاسی احساس مسئولیت کرده و از هر نوع موضع‌گیری با خشونت اجتناب کنند.

به اعتقاد رئوفیان قانون جدید زمینه را برای موفقیت احزاب فراهم کرده و برخی خلاء‌های گذشته که به فعالیت آنان ضربه می‌زد را برطرف خواهد کرد.

وی در پایان با بیان اینکه امیدواریم قانونی که در نهایت تصویب خواهد شد، شأن و جایگاه احزاب را حفظ کند، یادآور شد: امیدواریم احزاب در مقابل قانون قرار نگیرند و دولتمردان هم براساس این قانون جدید نسبت به تعهدات خود پایبند باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها