امروز : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 21
۱۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89253
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
محمدحسین فروزان‌مهر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

محمدحسین فروزان‌مهر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهارداشت: چهارمین نشست تخصصی آمایش سرزمین با حضور معاونین برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری‌های سراسر کشور در 28 خردادماه در اصفهان برگزار خواهد شد.

وی تصریح‌کرد: در این همایش مقرر است ضمن بررسی برنامه آمایش استان‌ها به موضوع آمایش سرزمین با عنوان محور برنامه ششم پرداخته شود.

فروزان‌مهر با توجه به سابقه تدوین برنامه‌های آمایش سرزمین گفت: مطالعات آمایش سابقه دیرینه‌ای در ادبیات برنامه‌ریزی کشور دارد ولیکن متاسفانه این مهم تاکنون نتوانسته با عنوان یک مطالعه جامع و سند بالادست، تدوین و مورد استفاده برنامه‌ریزان قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور با بیان اینکه بخشی‌نگری آفت برنامه‌ریزی‌ها در گذشته بوده است مطرح کرد: برنامه آمایش سرزمین در ایران قبل از انقلاب (سال 1354) توسط مهندسین مشاور ستیران تهیه شد و پس از آن نیز در سال 1363 مجددا با شرح خدمات جدید در دستور کار دفتر برنامه‌ریزی منطقه‌ای سازمان برنامه وقت قرار گرفت.

وی ادامه داد: این موضوع ادامه داشت تا اینکه در سال 1375 مجددا دور سوم انجام بروز‌رسانی مطالعات کلید خورد که جمع‌بندی آن در سال 79 ضرورت تدوین سند چشم‌انداز کشور را شکل داد، خوشبختانه این مسیر در ماده 72 قانون برنامه چهارم تداوم و درج شد که طی آن مقرر شد سند ملی آمایش سرزمین در 3 سطح کلان، بخشی و استانی تدوین شود.

وی تدوین چشم‌انداز بلند‌مدت توسعه‌ فضایی کشور و مزیت‌های سرزمینی را متناسب با ویژگی‌های مناطق در تعیین اولویت‌ها و اقدامات توسعه‌بخشی با عنایت به نقش هر استان در تقسیم کار ملی را به عنوان اهم خروجی این مطالعات ذکر کرد که بتواند به رشد متوازن بخش‌ها و تعادل‌های منطقه‌ای بینجامد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در پاسخ به این سوال که پیشرفت مطالعات برنامه آمایش‌ استان‌ها را در چه وضعیتی می‌دانید، گفت: مبنای تهیه برنامه بر اساس مدل برنامه‌ریزی استراتژیک بوده است و خوشبختانه بخش اول مطالعات که بیشتر به تحلیل وضع موجود استان به لحاظ عدم تعادل‌های فضایی می‌پردازد در استان‌های کشور نهایی شده و بخش دوم مطالعات نیز که به پیش‌بینی آینده‌نگری محیطی در چارچوب نظام سلسله مراتب سکونتگاهی و ماموریت‌های پهنه‌ای در 3 سطح فرامنطقه‌ای، منطقه‌ای، ناحیه و شهرستانی‌ می‌پردازد. با پیشرفت 35 درصد در حال انجام است.

فروزان‌مهر با اعلام این خبر که مطالعات آمایش استان‌های خراسان رضوی، قزوین، ایلام، کردستان و همدان متناسب با شرح خدمات به طور کامل نهایی شده است ابراز امیدواری کرد بقیه استان‌ها نیز با سرعت بیشتری کار را دنبال نمایند.

وی خاطرنشان کرد: فعال‌سازی شورای آمایش سرزمین وفق ماده 182 قانون برنامه پنجم و کارگروه‌های تخصصی ذیل این شورا می‌تواند محوریت برنامه ششم را مبتنی بر رویکرد آمایش سرزمین مورد تاکید قرار دهد تا ان‌شاءالله با رعایت و مدنظر قرار دادن وحدت و یکپارچگی سرزمینی توام با مولفه‌های کارآیی و بازدهی اقتصادی، حفظ محیط زیست، ملاحظات امنیتی و دفاعی بتوان شاهد مناطقی متعادل و توازن‌ بین بخشی باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها