امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89283
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد جعفر محمدزاده امروز در مراسم رونمایی از جلد اول دانشنامه مطبوعات با بیان اینکه رونمایی از جلد اول این دانشنامه ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد جعفر محمدزاده امروز در مراسم رونمایی از جلد اول دانشنامه مطبوعات با بیان اینکه رونمایی از جلد اول این دانشنامه اقدامی ضروری در فضای فرهنگی و علمی کشور بوده است، اظهار داشت: تدوین این دانشنامه از شهریور ماه 1390 کلید خورد و اولین جلسات هیأت علمی آن با حضور مرحوم استاد معتمد‌نژاد برگزار شد که بر همین اساس تا پایان کار نام ایشان به عنوان یکی از اعضای هیأت علمی خواهد بود.

معاون سابق امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد با بیان اینکه در تدوین این دانشنامه 2 دسته از افراد اعم از پژوهشگران و جوانان با استعداد و علاقمند و اهل قلم همکاری لازم داشته‌اند، افزود: این دانشنامه مربوط به فرهنگ 190 ساله‌ مطبوعات ایران بوده که از تاریخ 1253 قمری از زمان انتشار اولین نشریه ایرانی را شامل می‌شود.

مشاور امور مطبوعاتی وزیر ارشاد با اعلام اینکه این دانشنامه در 4 فاز منتشر می‌شود بیان داشت: هم اکنون فاز نخست آن رونمایی شده است.

وی یادآور شد: نشریات فارسی‌زبان ایران، نشریات فارسی‌زبان خارج از ایران، مقالاتی در حوزه عناوین، مؤسسات و نهادها و تمام مطالب مرتبط با علم روزنامه‌نگاری و فعالان و اشخاصی که در تاریخ مطبوعات کشور از ابتدا تا به امروز نقش داشته‌اند در 4 فاز انتشار این دانشنامه لحاظ شده است.

محمدزاده با تأکید بر اینکه در مدخل‌گزینی از منابع مستند و دست اول استفاده شده است، ادامه داد: دقت در قضاوت بی‌طرفانه در مدخل به درستی انجام شده است.

وی ادامه داد: تداوم این امر مستلزم همکاری‌های لازم از سوی دست‌اندرکاران امر است چرا که این امر کاری ضروری و اساسی بوده است.

مشاور امور مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت: دانشنامه شامل عناوین همه مطبوعاتی می‌شود که به زبان‌های مختلف در داخل ایران تاکنون منتشر شده‌اند و صفحات آن مصور و رنگی است.

وی با بیان اینکه مدخل‌های این دانشنامه مهمتر و مفصل‌تر بیش از دو تصویر دارند و مدخل‌های کوتاه‌تر یکی گفت: در تعریف مقاله‌ها از همه ظرفیت‌های علی کشور بهره برده شده است و در نهایت این دانشنامه بر روی پایگاه www.dm-iran.com  قرار می‌گیرد.

همچنین در ادامه این مراسم حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد ضمن تبریک به محمدزاده به خاطر تألیف این دانشنامه گفت: کشور ما به نسبت کشورهای منطقه در تجلیات و مظاهر مردمسالاری از جمله مطبوعات پیشرو بوده است.

معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد یادآور شد: انجام این قبیل کارها متفاوت بوده و نیازمند صرف زمان و حوصله است.

همچنین امیدعلی مسعودی گفت: انتشار دانشنامه مطبوعات باعث بلوغ فکری می‌شود و این می‌تواند خبر مهمی برای خبرنگاران، مدیران مسئول، دست‌اندرکاران مطبوعات و همچنین دانشگاهیان باشد.

استاد علوم ارتباطات بیان داشت: امید است کتاب‌هایی که هم‌ اکنون در مرکز توسعه رسانه وجود دارند مشکلاتشان حل و منتشر شوند.

همچنین در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام دعایی بیان داشت: لازم است که افرادی که در حوزه مطبوعات سابقه طولانی دارند و همچنین مؤثر بوده‌اند و در کنار همه این موارد به میهن خود نیز علاقمند هستند برای ادامه کار درباره دانشنامه مطبوعات مورد استفاده قرار گیرند و با آنها ارتباط برقرار شود.

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات با بیان اینکه هم اکنون برخی از بزرگان حوزه ارتباطات و مطبوعات کشور منزوی و مطرود شده‌اند، گفت: قضاوت‌های عجولانه و عدم سعه صدر چنین شرایطی را به وجود آورده است.

وی متذکر شد: لازم است با افزایش آستانه تحمل این فضا شکافته شود و این دسته از افراد در این کار جامع و کامل جذب شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار