امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89289
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مرضیه حسینی‌نژاد با اشاره به نقش و اهمیت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مرضیه حسینی‌نژاد با اشاره به نقش و اهمیت غذا در ارتقا سلامت انسان افزود: در طول سال‌های اخیر مصرف کنندگان به طور روز افزون به دانستن نقش فعال مواد غذایی در سلامت انسان، افزایش طول عمر، پیشگیری از سرطان و جلوگیری از بروز بیماری‌های گوارشی علاقه‌مند شده‌اند.
 
وی تصریح کرد: در این راستا صنعت غذا باید به سمت تولید مواد غذایی فراسودمند و بهره‌گیری از ترکیبات غذا-دارو در ارائه فرآورده‌های بهبود یافته خود حرکت کنند و با توجه به جنبه‌های علمی و تغذیه‌ای آن از مزایای نسبی فناورانه در بازار رقابتی ایجاد شده بهره‌مند شوند.
 
عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ادامه داد: یکی از مهمترین این محصولات فرآورده‌های حاوی پروبیوتیک و پری بیوتیک‌ها هستند.
 
حسینی‌نژاد ادامه داد: پروبیوتیک‌ها ‌میکروارگانیسم های مفیدی هستند که در غذاهای فراسودمند یا عملگرا مورد استفاده قرار می‌گیرند و با ورود به بدن و حضور فعال خود در سیستم گوارش به بهبود سیستم گوارشی انسان و بروز اثرات مطلوب سلامت بخش منجر می‌شوند.
 
وی افزود: این ارگانیسم‌ها به واسطه تولید مواد پیشگیری‌کننده از جمله باکتریوسین و اسید لاکتیک، همچنین با پیشگیری از اتصال و رشد سویه‌های بیماری‌زا در مخاط روده از بروز بسیاری از عفونت‌ها پیشگیری می‌کنند.
 
مدیر گروه زیست فناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خاطر نشان کرد: همچنین این ترکیبات با نگهداری از سلامت روده‌ها به عملکرد سدی روده و جذب مواد مغذی و ریز مغذی‌ها کمک کرده و در برابر سموم و اجرام بیماری‌زا نقش حفاظتی ایفا می‌کنند.
 
حسینی نژاد با اشاره به نقش تکمیلی ترکیبات پری‌بیوتیک به عملکرد پروبیوتیک‌ها در بدن انسان بیان کرد: پری‌بیوتیک ها در واقع ترکیبات غیر قابل هضمی هستند که رشد و فعالیت باکتری‌های پروبیوتیک موجود در دستگاه گوارش را بهبود بخشیده و اثرات مفید آنها را بر سیستم ایمنی بدن تقویت می‌کنند.
 
وی اضافه کرد: این ترکیبات غذایی غیرقابل هضم با تقویت انتخابی و تأثیرگذاری بر گونه‌های باکتریایی روده بزرگ، زمینه غلبه آنها بر باکتری‌های مضر را فراهم می‌سازند و می‌توان این ترکیبات را به راحتی و به طور طبیعی از بسیاری گیاهان استخراج کرد.
 
مدیر گروه زیست فناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با اشاره به فعالیت‌های شایان توجه پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در زمینه پیشبرد تحقیقات فناورانه در زمینه پروبیوتیک‌ها متذکر شد: پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در طول چند سال اخیر با بهره‌گیری از توان علمی اعضای هیئت علمی و بکارگیری تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی به انجام پژوهش‌های کاربردی در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها و بکارگیری این اجزاء موثر در فرمولاسیون و تولید فراورده‌های غذایی فراسودمند پرداخته است.
 
حسینی نژاد ادامه داد: در حال حاضر اجرای طرح‌های پژوهشی کلان در زمینه کاربرد پروبیوتیک و پری‌بیوتیک‌ها در غذاهای فراسودمند در اولویت‌های پژوهشی این مجموعه قرار گرفته است.
 
وی با اشاره به طرح‌های اجرا شده در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در این زمینه اظهار کرد: این طرح‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله شرایط بکارگیری کشت باکتری‌های پروبیوتیک در غنی‌سازی فرآورده‌های غذایی، ریزپوشانی و ایجاد شرایط بهینه برای محافظت، مقاوم سازی و افزایش زنده‌مانی پروبیوتیک‌ها، اثر بخشی این ارگانیسم‌های مفید در جذب سموم مختلف در محصولات، استخراج و تولید ترکیبات پری‌بیوتیک از گیاهان دارویی و  موضوعات تخصصی-کاربردی مشابه به اجرا در آمده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها