امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89394
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
 به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست خبری شانزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران صبح امروز 26 خردادماه در سالن سیف‌الله‌داد خانه سینما با حضور محمد بزرگ‌نیا ...

 به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست خبری شانزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران صبح امروز 26 خردادماه در سالن سیف‌الله‌داد خانه سینما با حضور محمد بزرگ‌نیا دبیر و مازیار میری دبیر اجرایی این جشن برگزار شد و جزئیات برگزاری و داوری جشن بزرگ سینمای ایران اعلام شد.

محمد بزرگ‌نیا در ابتدای این نشست گفت: جشن شانزدهم پس از دو سال تعطیلی برگزار می‌شود و امیدوارم که با کمک دوستان جشنی شایسته سینما برگزار شود.

وی افزود: این تفاوت جشن با ادوار قبل است که پس از دو سال تعطیلی فیلم‌های 3 سال گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد که البته با این حجم از فیلم داوری آثار کار مشکلی است اما امیدوارم با کمک همکاران از این مشکلات عبور کنیم.

وی با اشاره به اینکه جشن بزرگ سینمای ایران از لحاظ فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار است، امیدوارم برگزاری این جشن به وفاق جامعه سینما کمک کند.

در ادامه این نشست پرسش‌هایی از سوی خبرنگاران مطرح شد و توسط دبیران جشن به آنها پاسخ داده شد.

محمد بزرگ‌نیا در پاسخ به این سئوال که موضوعی مطرح است با این عنوان که فیلم‌های بدون پروانه نمایش در جشن امسال داوری نمی‌شوند و از آنجایی که این جشن توسط اصناف برگزار می‌شود و باید با برنامه‌های دولتی متفاوت باشد این تفاوت در چیست، گفت: شورای سیاستگذاری جلسه‌ای داشتند و چند روش مورد ارزیابی قرار گرفت. یک روش این بود که فیلم‌های تولید شده در سال 90 و 91 دیده نشوند و تنها فیلم‌های سال 92 مورد داوری قرار گیرد اما دوستان اصرار داشتند فیلم‌های آن دو سال دیده شود و از این رو تعداد فیلم‌های مورد داوری به 400 فیلم می‌رسید و از آنجایی که دیدن این تعداد فیلم از نظر زمانی کاری نشدنی است باید تمهیداتی در نظر گرفته می‌شد و راهی که از نظر شورای سیاستگذاری مناسب بود داوری فیلم‌های اکران شده از ابتدای خرداد 90 تا پایان روز 15تیر 93 بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: البته در سال‌های گذشته هم تمام فیلم‌های بدون پروانه نمایش مورد داوری قرار نگرفتند و تنها تعداد اندک و منتخبی از این آثار توسط داوران دیده می‌شد و این باعث شد که همیشه اعتراض از سوی فیلم‌سازان مطرح شود و بگویند چرا عدالت در انتخاب فیلم‌ها رعایت نمی‌شود و همه موارد دیده نمی‌شود.

دبیر جشن شانزدهم افزود: از طرفی با صحبت‌های آقای ایوبی که دیروز مطرح شد تعدادی از فیلم‌ها مجوز اکران می‌گیرند و می‌توانند در جشن سال آینده مورد ارزیابی قرار گیرند.

بزرگ‌نیا با اشاره به اینکه ممکن است از سال آینده فیلم‌ها به شیوه آکادمی مورد ارزیابی قرار گیرند، گفت: داوری فیلم‌های اکران شده قدم اول در اجرای این شیوه است و اگر شیوه داوری از سال آینده به شکل آکادمی باشد به لحاظ حجم آثار، تنها فیلم‌های اکران شده قابلیت دیده شدن و داوری پیدا خواهند کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا تنها آثار مستند فیلم‌سازانی که عضو خانه سینما هستند در جشن داوری می‌شود، گفت: طبق آئین نامه جشن، فیلم‌های مستند، کوتاه و انیمیشن توسط هیأت‌های انتخاب و داوری خاص خودشان داوری می‌شوند و این تصمیمی است که آنها گرفته‌اند و من به عنوان دبیر جشن نمی‌توانم تغییری در این شیوه ایجاد کنم. از سوی دیگر تعداد این مستندها بسیار زیاد است و از این رو این تنها روشی بود که برای انتخاب آثار توسط هیأت‌های انتخاب مستند و کوتاه انتخاب شده است.

دبیر شانزدهمین جشن خانه سینما افزود: به نظرم عضویت در خانه سینما از یک جایی باید اعتبارش نشان داده شود و انتخاب آثار مستندسازان عضو این خانه یکی از همین‌ مکان ها است.

بزرگ‌نیا خاطرنشان کرد: البته موضوعی مطرح شده که قرار است برخی از فیلم‌سازان که عضو خانه سینما نیستند و علاقه دارند آثارشان در جشن حضورداشته باشد در همین زمان باقی‌مانده ،تمهیداتی برای عضویتشان در خانه سینما در نظر گرفته شود.

مازیار میری در ادامه این نشست گفت: طبق هماهنگی با دبیر جشنواره، امیدوارم بتوانیم در میانه‌های راه برگزاری جشن شانزدهم در یک جشن در قالب رسانه خدمت اهالی رسانه باشم و با آنها گفت‌وگو کنیم.

وی در ادامه بااشاره به جزئیات برگزاری این جشن گفت: فراخوان دو بخش از جشن ارائه شده که طی آن 20 خردادماه فراخوان برای فیلم‌های کوتاه و مستند اعلام شد و روز گذشته فراخوان فیلم‌های بلند سینمایی نیز از طریق رسانه‌ها اعلام گردید.

دبیر اجرایی جشن خانه سینما افزود: همچنین دبیر جشن برای هر یک از فیلمسازانی که طی این 3 سال فیلمی به نمایش درآورده‌اند نامه‌آی ارسال کرده‌اند و از آنها برای ارائه فیلمشان به دبیرخانه جشن دعوت نموده‌اند که این فراخوان تا 12 تیرماه فرصت دارد.

میری در مورد بخش فیلم‌های انیمیشن نیز گفت: فراخوان بخش فیلم‌های انیمیشن 31 خردادماه اعلام می‌شود.

وی همچنین درباره داوری شانزدهمین جشن خانه سینما گفت: 11 صنف که در این جشن دارای تندیس هستند اسامی 5 داور منتخبشان را اعلام کرده‌اند که در مرحله اول داوران هر صنف به بخش‌هایی که مورد تخصص آن صنف است رأی می‌دهند و کاندیداها را مشخص می‌کنند و در مرحله دوم تمام داورها در تمام رشته‌ها رأی می‌دهند و برندگان هر رشته مشخص می‌شود.

دبیر اجرایی شانزدهمین جشن خانه سینما درباره فیلم های اول در این جشن گفت: سرگروه هر 11 صنف به همراه نماینده‌ای از صنف دستیاران و برنامه ریزی سینما نامزدها را انتخاب می‌کنند و بعد توسط همه صنوف رأی گیری انجام می‌شود.

وی همچنین از اضافه شدن بخش مواد تبلیغاتی به جشن امسال خبرداد و گفت: داورانی از صنف مواد تبلیغاتی داوری این بخش را بر عهده خواهند داشت که انتخاب آثار از 7 تیرماه آغاز می‌شود.

میری ادامه داد: امسال هم در نظر داریم 4 جشن را در جریان جشن بزرگ سینمای ایران برگزار کنیم که در بخش‌های مستند، انیمیشن و کوتاه با ارائه تندیس سیف‌الله‌داد به برندگان انجام می‌شود.

این جشن‌ها از 8 شهریور تا 21 شهریور که زمان برگزاری جشن اصلی است هر 4 روز یک جشن برگزار می‌شود.

بزرگ‌نیا در ادامه این نشست گفت: من معتقدم اگر همین روش ادامه یابد تعدادی از فیلم‌هایی که در سال‌های قبل مجوز اکران نداشتند اکران می‌شوند و در سال‌های بعد مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، از سوی دیگر داوری تعداد زیادیاز فیلم‌ها امکان‌پذیر نیست و انتخاب گزینشی آثار هم عدالت محسوب نمی‌شود و حتی ممکن است حضور این آثار باعث فضاسازی منفی علیه آنها شود و بعداً مشکل اکران پیدا کنیم.

مازیار میری در ادامه این نشست گفت: دبیرخانه جشن آمادگی دارد فیلم‌هایی را که مجوز اکران ندارند برای اهالی سینما نمایش دهد اما این فیلم‌ها مورد قضاوت قرار نمی‌گیرند.

بزرگ‌نیا درباره اینکه جشن سینما امروز چه جایگاهی دارد، گفت: این جشن یک جشن صنفی است و این ویژگی آن است در سایر جشن ها برای فیلم‌های بلند یک کمیته انتخاب وجود دارد و فیلم‌ها مورد قضاوت می‌شوند  اما در این جشن تمام آثار اکران شده و ارائه شده مورد قضاوت حرفه‌ای‌ قرار می گیرند و اعضای صنوف داوری آن‌ها را انجام می‌دهند.

مازیار میری در پاسخ به اینکه با توجه به حضور فیلم «حوض نقاشی» به کارگردانی وی در بخش مسابقه و اینکه او خود از داوران این جشن است، گفت: من تقاضا می‌کنم «حوض نقاشی» از بخش داوری خارج شود.

وی ادامه داد: البته داوران دیگری در جشن حضور دارند که به دلیل برگزاری جشن با آثار 3 سال قبل بدیهی است که یک کار در جشن امسال داشته باشد اما تا جایی که می‌شد سعی کردیم داوران به شکلی انتخاب شوند که در 3 سال گذشته اثری را ارائه نداده باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها