امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89449
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این بانک در نامه‌ای به بانکهای دولتی، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این بانک در نامه‌ای به بانکهای دولتی، غیردولتی، مؤسسات اعتباری توسعه، عسکریه و کوثر مرکزی ضمن تاکید بر پرهیز از رقابت ناسالم و مخرب برای جذب سپرده خواستار پایبندی به توافقات و تصمیمات مشترک مدیران‌عامل شبکه بانکی کشور در خصوص نرخ سود سپرده‌ها شد.

در این نامه آمده است: در سالی که به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری شده است و دولت محترم برنامه‌ها و سیاست‌های خطیر و سرنوشت‌سازی را در عرصه اقتصاد کشور در نظر دارد، بر تمامی ارکان و اجزای نظام اقتصادی و به ویژه شبکه بانکی کشور فرض است در این راه، همراه و پشتیبان دولت بوده و با عزم و اراده‌ و اهتمامی افزونتر، تکالیف و مسئولیت‌های قانونی خویش را که همانا کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور است، به نحو احسن ایفا نموده و از هر اقدامی که می‌تواند موجب بی‌ثباتی، التهاب، رقابت ناسالم و سلب اعتماد عموم جامعه شود، به جد احتراز نمایند. بدیهی است از جمله مواردی که در این رابطه می‌تواند مخل برنامه‌ها و راهبردهای کلان اقتصادی کشور باشد، رقابت و مسابقه ناسالم و مخرب برای جذب سپرده از طریق طرح‌ها و برنامه‌های سپرده‌گیری کوتاه‌مدت، اغوا‌ءکننده و توجیه‌ناپذیر است.

از این رو، ضمن تأیید و حمایت مجدد از توافقات و تصمیمات مشترک مدیران‌عامل محترم شبکه بانکی کشور در خصوص نرخ سود سپرده‌ها در جلسه مورخ 3/2/1393 در محل این بانک و تأکید بر لزوم پایبندی و اجرای تفاهمات مذکور و نظارت دقیق بر حسن اجرای آن، موارد ذیل را متذکر می‌شود:

* مقتضی است مدیران و مسئولان محترم شبکه بانکی کشور مراقبت کنند از ارائه طرح‌ها و محصولاتی که علی‌الظاهر منطبق با نرخ‌های مورد توافق بوده، اما به نحوی طراحی شده که نرخ سود مؤثر آن، فراتر از نرخ‌های توافق شده است، به جد جلوگیری شود.

* ضمن حمایت از طرح‌های نوآورانه و مبتکرانه‌ بانک‌ها که در چارچوب مقررات و ضوابط طراحی و عرضه می‌گردند، لازم است طرح‌های جدید سپرده‌گیری قبل از عرضه عمومی همراه با مستندات و توجیهات پشتیبان آن، برای تأیید و اخذ مجوز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تسلیم شوند.

* بانک‌ها و مؤسسات اعتباری باید از ارائه هر‌گونه طرح سپرده‌پذیری با سررسید بیشتر از یک‌سال امتناع ورزند.

* بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مسئولیت‌ها و اختیارات قانونی خوی و با هدف انتظام‌بخشی به نظام پولی و بانکی کشور و صیانت از منافع سپرده‌گذاران و پیشگیری از تحمیل ریسک‌های نامتعارف به شبکه بانکی کشور، به دقت تحولات بازار را رصد و نظارت نموده و با هر گونه تخلف و تخطی از نرخ‌های سود مورد توافق، مطابق ضوابط و مقررات برخورد خواهد نمود. در مقابل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز که با پایبندی و تمکین به توافقات، همراهی و همکاری خود را نشان دهند، به نحو مقتضی مورد تأیید و حمایت قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها