امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89464
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
«ایگور پانکراتینکو» کارشناس روس و مشاور رئیس مرکز «مطالعات و ابتکارات استراتژیک سیاست خارجی روسیه» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

«ایگور پانکراتینکو» کارشناس روس و مشاور رئیس مرکز «مطالعات و ابتکارات استراتژیک سیاست خارجی روسیه» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، درباره عواقب منفی تشدید نفوذ جریانات افراطی به ویژه سلفی‌گری در قزاقستان، گفت: با توجه به اینکه دوره رشد سریع جریانات افراطی، پیدایش سازمان‌های جدید، تحکیم و ادغام آنها در سال‌های 2011-2010 به پایان رسیده اما در حال حاضر مسأله این است که این سازمان‌ها منبع مالی و قدرت خود را افزایش داده و دارای ساختار دقیق‌تری شده‌اند و جذب حامیان جدید بیش از پیش گسترش یافته است.

وی در ادامه تأکید کرد که پیدایش و توسعه سازمان‌های افراطی به ترکیب عوامل داخلی و خارجی وابسته است و البته از آنجا که افراط‌گرایی از خارج از منطقه جمهوری‌های آسیای مرکزی و قزاقستان وارد شده، بدون شک می‌توان مطمئن شد که عوامل خارجی انگیزه‌ای برای ایجاد این سازمان‌ها است.

پانکراتینکو معتقد است که فقر ملت‌ها، قشربندی اجتماعی، فساد و رفتار کاملا غیرمسئولانه نخبگان، تشنج شدیدی را در جمهوری‌ها ایجاد کرده و این سبب جذب افراط‌گرایی شده است، اما افراط گرایان به ظاهر در پوشش شعارهای اسلامی، تمامی مصیبت‌ها را ناشی از کافران و منافقین و عدول از اصول اسلام ناب بیان کردند. (قرآن کریم در مورد آنها می‌فرماید: «مردان و زنان منافق به یکدیگر شبیه‌اند به کار بد فرمان می‌دهند و از کار نیک بازمی‌دارند و از انفاق در راه خدا امساک می‌ورزند، خدا را فراموش کردند و خدا هم آنان را از لطف و رحمت خود محروم کرد؛ یقینا منافقانند که بدکار و نافرمان‌اند!»)

این کارشناس سیاسی منطقه در ادامه با اشاره به اینکه آیا اداره معنوی کشورهای آسیای مرکزی می‌تواند بدون کمک دولت در مقابل ظهور سازمان‌های مذهبی-افراطی بایستد، گفت: نه نمی‌تواند؛ به این دلیل که اولا در پشت افراط‌ گرایان، نیروهای خارجی به صورت جدی ایستاده‌اند که از نظر امکانات مالی و سازمانی بر مفتی‌ها برتری دارند. دوما اینکه، خود این سازمان‌ها به اندازه کافی بر عقل و قلوب امت برای رقابت موفقیت‌آمیز با ادارات معنوی سیطره یافته‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد، موضوع اصلی که هم باید حکومت روسیه و هم جمهوری‌های آسیای مرکزی و قزاقستان به یاد داشته باشند، این است که اگر دولت از حوزه ایدئولوژیک خارج شود، جای خالی آن را دیگران پر خواهند کرد.

بنابراین یا دولت به طور واقعی از ادارات معنوی حمایت می‌کند و یا اینکه نخبگان سیاسی فعلی، قدرت را از دست خواهند داد و از آنجا که همزیستی مسالمت‌آمیز سازمان‌های افراط‌گرا و نخبگان فعلی حاکم غیر‌ممکن است در اینجا گزینه سومی وجود ندارد.

وی همچنین تأکید کرد: امروزه نوعی توازن بین امکانات افراط ‌گرایان برای سخنرانی‌های آزاد و امکانات حکومت برای پیشگیری از این سخنرانی‌ها برقرار شده و طبیعی است که افراط‌ گرایان در حال حاضر سعی دارند، کفه ترازو را به نفع خود سنگین کنند.

پانکراتینکو با اشاره به اینکه سناریوی بی‌ثبات‌سازی منطقه از همان ابتدا در خارج نوشته شده، گفت: در سال‌های استقلال آسیای مرکزی و قزاقستان، تجارت قاچاق مواد مخدر همواره به کمک گروه‌های افراط آمده و گسترش این جریان، به قشر ضعیف جوامع آسیای مرکزی بیشترین آسیب را رسانده است.

به اعتقاد وی، این گروه‌ها در مبارزه بر سر این منافع صرفا سیاسی و مالی، می‌توانند با سازمان مخفی افراطیون ارتباط داشته باشند. آنان پس از دستیابی به اهداف خود در صددند که رادیکال‌ها را به گونه‌ای کنترل کنند و یا اینکه به طور کلی آنها را از مشارکت در رویدادهای بعدی حذف نمایند.

این کارشناس سیاسی منطقه در پایان اضافه کرد: کسانی که می‌خواهند افراط‌ ‌گرایی اسلامی را به بازی بگیرند، هنوز هم براین باورند که تمامی کارهای آنها با کنترل و اداره موفق انجام خواهد شد ولی این یک قضاوت کاملا اشتباه و کوته بینانه است، عاملی که سبب شده جمهوری‌های آسیای مرکزی و قزاقستان، سازمان مخفی فعلی رادیکال‌ها را به عنوان تهدیدی جدی برای ثبات در جمهوری‌ها و ثبات در سطح منطقه‌ای تلقی کنند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها