امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89535
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت‌الاسلام محمد جعفر منتظری در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پرونده سرای دلگشا به چه ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت‌الاسلام محمد جعفر منتظری در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پرونده سرای دلگشا به چه نتیجه‌ای رسید، گفت: این پرونده به دادگاه تجدیدنظر رفته بود و در نهایت تجدیدنظر رأی نهایی را صادر کرد.

وی افزود: به موجب رأیی که صادر شد سرای دلگشا می‌تواند در چارچوب مقررات شهرسازی توسعه پیدا کند و حدود این توسعه 10.5 متر است و حد مجازی است که تعیین شده است.

رئیس دیوان عدالت اداری همچنین در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر حذف 4 بنای تاریخی از فهرست آثار ملی گفت: این خبر صحت دارد و نه تنها این 4 خانه بلکه هر خانه‌ای که در سراسر کشور باشد و سازمان میراث فرهنگی آن را خارج از چارچوب قانونی به ثبت برساند ما از فهرست خارج می‌کنیم.

منتظری گفت: وقتی شکایتی می‌شود ما آن شکایت را وارد تشخیص می‌دهیم، موارد زیادی بوده که سازمان میراث فرهنگی املاک مردم را ثبت کرده البته ثبت یک ملک به عنوان آثار ملی مشکلی ندارد اما اگر این ثبت موجب محدود کردن اختیارات و تصرفات مالک باشد خلاف موازین قانونی است.

رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: اشکال در این است که سازمان میراث فرهنگی برای ثبت آثار ملی که جنبه خصوصی دارد به قانونی استناد می‌کند که از نظر شورای نگهبان خلاف است و ما به همین جهت آثار ثبت شده را از فهرست ملی خارج می‌کنیم تا صاحب خانه بتواند هرگونه دخل و تصرفی داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه ما برای نشان‌های ملی کشور ارزش قائل هستیم، گفت: ثبت این آثار باید در چارچوب قانون باشد بنابراین یا سازمان میراث فرهنگی باید ملک را خریداری کند و یا باید رضایت مالک را جلب کند که با رضایت شخص مالک محدودیت‌ها اعمال شود.

منتظری در پایان گفت: در غیر این صورت سازمان میراث فرهنگی باید قانونی را از مجلس بخواهد که بتواند اختیارات لازم را برای ثبت آثار ملی داشته باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها