امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89551
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از ستاد مبارزه با موادمخدر، علی باقرزاده در خصوص موضوع اجتماعی کردن مواد مخدر گفت: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از ستاد مبارزه با موادمخدر، علی باقرزاده در خصوص موضوع اجتماعی کردن مواد مخدر گفت: مصرف مواد مخدر به عنوان یک مسئله و آسیب اجتماعی جدی و همچنین یک پدیده شوم در سالهای اخیر مطرح بوده و منشا بسیاری از معضلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی  و خانواده است.

وی افزود: در اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر اگر منظور مبارزه مردم با این امر باشد نتیجه بخش نخواهد بود چرا که برخورد با مسئله قاچاق مواد مخدر یک امر حاکمیتی است و دولت و حاکمیت باید از تدوین تا اجرای قوانین و ایجاد امنیت در جامعه را برعهده داشته باشند اما واقعیت این است و پژوهش‌ها نیز ثابت کرده که بین مصرف موادمخدر و آسیب‌های ناشی از آن رابطه مستقیمی وجود دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آسیب‌های مواد مخدر بیشمار است تأکید کرد: خانواده‌ای که یکی از اعضای آن به سوء مصرف مواد مخدر دچار باشد روزانه بخشی از هزینه سبد خانوار را به تهیه مواد مخدر صرف می‌کند که عوارض و تبعات اقتصادی آن در خانواده‌های متمکن و متوسط و ضعیف کاملا متفاوت و ابعاد مختلفی دارد.

وی با اشاره به وجود رابطه مستقیم بین مسأله تحصیل و اعتیاد گفت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد بین ترک تحصیل فرزندان، سطح سواد و دانش علمی فرهنگی آنها با اعتیاد اعضای خانواده رابطه مستقیمی وجود دارد و امروز همگان پذیرفته‌اند که اعتیاد، مادر تمام آسیب‌های و معضلات اجتماعی است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور ادامه داد: طبق پژوهش‌های فرهنگستان علوم پزشکی، حدود 90 درصد تارکان (ترک تحصیل کرده‌ها)  و بی‌سوادان از خانواده‌هایی هستند که به نوعی با آسیب مواد مخدر دست به گریبان هستند و با توجه به اینکه تحصیل می‌تواند آسیب مواد مخدر را کاهش دهد.

وی افزود: آمار و درصد بزهکاری و تعداد زندانیان و همچنین معتادان در کمپ‌های اعتیاد نشان می دهد رابطه مستقیمی بین تحصیل و اعتیاد وجود دارد به این معنا که هرچه میزان تحصیل کمتر است احتمال گرایش به مواد مخدر بیشتر بوده البته در برخی مواد از جمله مخدرهای صنعتی مصرف تحصیلکرده‌ها و فرزندان خانواده‌های متمکن بیشتر گزارش شده است.

به گفته باقرزاده مبارزه با مواد مخدر نیازمند عزم ملی و مردم در بخش حمایت‌های اجتماعی از معتادان آسیب دیده و ارائه خدمات می‌توانند با دولت مشارکت داشته باشند به این معنا که معتادان پس از ورود به چرخه درمان و سم زدایی بیش از همیشه نیازمند به کمک و حمایت هستند لذا می‌توان از ظرفیت مشارکت‌های عمومی در این بخش استفاده کرد.

وی ادامه داد: پذیرش جامعه از فرد ترک کرده، ایجاد اشتغال برای این افراد و کمک به بازسازی هویت واقعی آنها بخشی از حمایت‌ها و مشارکت‌های مردمی است و جامعه باید در ادامه درمان این آسیب دیده‌های اجتماعی بتوانند ایفای نقش کنند که در این بخش نقش گروه‌های مرجع بیش از سایرین دارای اهمیت است.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مسئولیت برخورد با گروه‌های سازمان یافته و تودیع مواد مخدر با مردم نیست و خود حاکمیت باید برای آن اقداماتی انجام دهد اما برای در پروسه درمان اعتیاد این مردم هستند که می‌توانند بهترین حامی آسیب دیدگان باشند و با پذیرش مجدد معتادان بهبود یافته در جمع خود به آنها انگیزه بدهند که بازگشت مجدد به چرخه اعتیاد نداشته باشد.

باقرزاده نقش رسانه‌ها، مردم و دستگاه‌های آموزشی از جمله آموزش و پرورش را در بحث اطلاع رسانی بسیار حایز اهمیت عنوان کرد و گفت: سازمان نهضت سواد آموزی آمادگی دارد تا در تمام کمپ‌های ترک اعتیاد به معتادان بیسواد خدمات آموزشی ارائه دهد که در این راستا تفاهمنامه‌ای نیز امضا شده اما با توجه به اینکه باید اقداماتی که انجام می‌شود با حجم وسیع باشد در حال حاضر این اقدامات رضایتبخش نیست.

وی باورهای غلط به ویژه در روستاها را از عوامل گرایش به مواد مخدر دانست و گفت: یکی از دلایل عمده گرایش به مواد مخدر در روستاها این است که تصور می‌کنند مخدر سنتی از جمله مشتقات خشخاش رفع خستگی کرده و انرژی زاست و اعتیاد آور نیست در حالی که هرچه مخدر خالص‌تر باشد میزان وابستگی را افزایش داده و فرد را زودتر مبتلا می‌کند لذا بحث اطلاع رسانی بسیار با اهمیت است.

باقرزاده با انتقاد از برخی اطلاع رسانی‌ها اظهار کرد: در برخی از بروشورها از اصطلاحاتی استفاده می‌شود که افراد تحصیلکرده نیز به سختی مفهوم آن را درک می‌کنند در حالی که برای اطلاع رسانی در حوزه مواد مخدر نیازمند تبارشناسی هستیم تا برحسب وضعیت اجتماعی، قومی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سطح سواد افراد برای آنها آموزش‌های لازم ارائه شود.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور با بیان اینکه اثرات سوء و تبعات مواد مخدر بیشمار است اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور ما در جوار بزرگترین تولید کننده مواد مخدر قرار گرفته و ناگزیر در مسیر ترانزیت این مواد هستیم علیرغم تلاشهای زیاد و پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد مادی و معنوی همچنان با این پدیده شوم دست به گریبان هستیم و بدانیم که مبارزه با مواد مخدر نیازمند یک عزم ملی است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها