امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89572
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان در جمع ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران در خصوص تحولات اخیر در روابط تهران و لندن با بیان اینکه سفارت ایران در لندن قبلا باز شده و الان سفارت ما تحت نام سفارت جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: کاردار ما رفت و آمد دارد همانطور که کاردار انگلستان به تهران رفت و آمد دارد.

وی افزود: در لندن همه خدمات کنسولی مورد نیاز شهروندان ایرانی به آنها ارائه می‌شود و شهروندان نیز از این خدمات راضی هستند.

روانچی اضافه کرد: دولت انگلیس یک مقدار زمان بیشتر نیاز داشت. آنها زمان بیشتری نیاز داشتند که سفارت خود را در تهران بازگشایی کنند و مقدماتی برای این کار لازم بود که در حال انجام است. امروز آقای هیگ اعلام کرده به زودی سفارت انگلیس در تهران بازگشایی خواهد شد.
معاون ظریف در عین حال یادآور شد: البته چند ماه است که سفارت انگلستان از حالت اینکه سوئد حافظ منافع آن باشد درآمده و الان آماده می‌شوند که سفارت را بازگشایی کنند.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اینکه گفته شده سفارت انگلیس خدمات کنسولی به ایرانیان ارائه نمی‌دهد، گفت:‌ اینکه سفارتخانه‌ای بخواهد چه کاری بکند براساس یکسری زمینه‌هایی که قبلا باید فراهم کند آن کار را انجام می‌دهد، ولی انتظار این است که سفارت بعد از بازگشایی، کارهای عادی را شروع کند و در حال حاضر سفارت ما در لندن خدمات کنسولی ارائه می‌دهد.
روانچی درباره معرفی سفیر بین 2 کشور و ارتقای روابط ایران و انگلستان عنوان کرد: فعلا بحث معرفی سفیر نداریم و بحث کاردارهای ترددی است و در زمان مناسب طبیعتا کاردارهای ترددی بعد از زمانی که دو طرف با هم تفاهم خواهند کرد به کاردار مستقر در دو پایتخت می‌انجامد.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس در خصوص پرداخت خسارت به انگلستان گفت: فعلا بحث جدی در این زمینه نداشتیم و در زمان خود اگر لازم باشد انجام می‌دهیم.
یکی از خبرنگاران درباره اینکه گفته می‌شود انتصاب کاردار غیرمقیم روند غیرمتعارفی است، سوال کرد و نظر روانچی را جویا شد که وی افزود: وقتی کاردار معرفی می‌شود سطحی است که دو کشور توافق می‌کنند در این سطح با هم مراوده داشته باشند چه این کاردار مقیم باشد و چه غیرمقیم.
روانچی اضافه کرد:‌ از نظر سطح روابط فرقی نمی‌کند که کاردار مقیم داشته باشیم یا غیرمقیم. ما در برخی از کشورها الان سفیر  ترددی داریم. اینکه چه موقعی طرفین تصمیم بگیرند کارداران ترددی را به مقیم تبدیل و یا چه زمانی به سفیر تبدیل کنند بستگی به تصمیم دو طرف دارد ولی الان صحبت از بحث ارتقای روابط در سطح سفیر در دو کشور مطرح نیست.
خبرنگار فارس همچنین اظهارات جان بیرد وزیر امور خارجه کانادا که خواهان اتخاذ موضعی قدرتمند از سوی گروه ۱+۵ در قبال ایران و برداشته شدن تمامی سانتریفیوژ‌های فعال برنامه‌ هسته‌ای شده را مطرح و نظر روانچی را جویا شد که وی گفت:‌متاسفانه دولت کانادا مواضعی را مطرح می‌کند که هم از واقعیت به دور است و هم مواضعی است که صهیونیست‌ها مطرح می‌کنند و بهتر است بر اساس واقعیات موجود کنونی که در مذاکراتی که الان در جریان است ملموس می‌باشد، در آن سطح اظهارنظر شود نه بیشتر.
روانچی در ارزیابی از این دور از مذاکرات و اینکه آیا نگارش پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای در این دور آغاز می‌شود، اظهار داشت:  الان وسط گفت‌وگو هستیم و الان زود است که پیش بینی کنیم. قرار است این مذاکرات تا جمعه به طول بینجامد و الان زود است بگوییم تا جمعه به کجا می‌رسیم.
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ادامه داد: الان در وسط فرآیندی هستیم که مذاکرات انجام می‌دهیم. این امکان وجود دارد که در انتهای این دور بتوانیم نگارش را شروع کنیم، در موضوعاتی تا حدی که جا دارد و امکان دارد که موضوعات را پیش ببریم، بتوانیم مکتوب هم بکنیم.

وی درباره اینکه آیا متنی مکتوب نشده، افزود: هنوز چیزی به عنوان اینکه بتوانیم به نتیجه خاصی برسیم، خیر ولی صحبت‌هایی شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها