امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89588
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «الماس بیک آتامبایف»، رئیس جمهور قرقیزستان در جلسه با وزیر دارایی این کشور  ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «الماس بیک آتامبایف»، رئیس جمهور قرقیزستان در جلسه با وزیر دارایی این کشور  پیشنهاد تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع را برای تأمین انرژی در جنوب این کشور مطرح کرد.

در دیدار «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس‌ جمهور قرقیزستان با «لاوروا اولگا» وزیر دارایی و توسعه اجرایی بودجه این کشور درباره تخصیص درآمد به بخش‌های مختلف نیز گفت‌وگو شد.

در این جلسه وزیر دارایی قرقیزستان در مورد فعالیت‌های این سازمان برای تأمین مالی پروژه‌ها در راستای استراتژی ملی در زمینه توسعه پایدار در سال‌های 2013-2017 گزارشی ارائه کرد.

رئیس جمهور قرقیزستان نیز بر اهمیت استفاده مؤثر و هدفمند از دریافت منابع مالی از سوی شرکای خارجی این کشور تأکید کرد و افزود: برخی کمک‌های مالی روسیه به شهر «اوش» نیز در راستای همین طرح استفاده خواهد شد.

آتامبایف در ادامه اظهار داشت: تخصیص این بودجه پیش‌بینی شده برای تأمین مالی تبدیل گاز طبیعی جنوب قرقیزستان به گاز مایع می‌باشد.

این موضوع در حالی مطرح شده که از تاریخ 14 آوریل سال جاری شرکت گاز ازبکستان موسوم به «اوز ترانس‌گاز» تأمین گاز طبیعی به جنوب قرقیزستان را قطع کرده است و با توجه به پایان قرارداد و فروش «قرقیزگاز» به «گازپروم» روسیه، حدود 60 هزار مشترک در شهر اوش و «باتکند» بدون سوخت هستند.

در همین راستا چندی قبل «مام‌آتکالوک حکمت‌اف» نماینده شرکت گازپروم با مقامات ازبکستان جهت عرضه گاز به جنوب قرقیزستان مذاکره کرد.

به گفته وی، نمایندگان شرکت‌های گازپروم و قرقیزپروم در این زمینه بحث و تبادل نظر می‌کنند اما بنابر اعلام «الکساندر مدودف» معاون رئیس شرکت گازپروم، مقامات ازبک تاکنون نتایج مشخصی را در مورد سیاست صادرات و نظارت این کشور در امر انتقال گاز به جنوب قرقیزستان، ارائه نکرده‌اند.

هم‌اکنون سرمایه‌گذار روس علاوه بر رایزنی‌ها با طرف ازبک، بدنبال پیدا کردن منبعی پایدار و بدون وقفه گاز طبیعی در جمهوری قرقیزستان می‌باشد.

این مسئله در حالی است که چندی قبل «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان به خبرنگاران اعلام کرد که کمپانی گازپروم روسیه بدنبال پیدا کردن گاز برای جنوب قرقیزستان است و در آینده نیازمندی این کشور به گاز کاهش خواهد یافت.

در ضمن، مدتی پیش نمایندگان قرقیزستان و روسیه قرارداد فروش و انتقال 100 درصد سهام شرکت قرقیزپروم (که ارزش سهام آن یک دلار تعریف شده است) به کمپانی گازپروم را امضا کردند.

براساس این توافقنامه، طرف قرقیز 100 درصد سهام شرکت تابعه را به گازپروم که شامل همه امکانات این شرکت از قبیل خط لوله گاز، ایستگاه‌های توزیع گاز، تاسیسات زیرزمینی ذخیره‌سازی گاز، زمین و اموال دیگر می‌باشد، واگذار می‌کند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها