امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89610
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منانشر»، یوسف سخنور، مدیر انتشارات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منانشر»، یوسف سخنور، مدیر انتشارات «امینان» بلاتکلیفی ناشران درخصوص پرداخت مالیات را به نوعی سردرگمی و نیافتن راه مانند کرد و اظهار داشت: انسان در حالت سردرگمی نمی‌داند که باید چه کاری انجام دهد. هنگامی‌‌که ذهن مشغول باشد، برنامه‌ریزی‌ها هم دچار بلاتکلیفی می‌شود. مشخص نبودن مساله مالیات روی فعالیت‌های اقتصادی و طرح‌هایی که برای کارم دارم اثر می‌گذارد، مثلا الان نمی‌دانم که باید از حق‌الزحمه مولفی که با من کار می‌کند هم مالیات کم کنم یا خیر.

او افزود: اگر قرار باشد ناشران مبلغی را به‌عنوان مالیات پرداخت کنند، قطعا باید بخشی از هزینه‌هایشان را کسر و یا به سودشان در قسمتی دیگر، اضافه کنند تا مبلغی که به عنوان مالیات می‌پردازند، جبران شود. همه ناشران با این معضل مواجهند و بر سر دوراهی مانده‌اند. این روند روی تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و برنامه‌ریزی آینده هم تاثیر می‌گذارد. ما در سال 90 برگه اظهارنامه مالیاتی را پر کردیم و در زمان تحویل، متصدی گفت که از مالیات معاف هستیم و باید فرم بند (ج) پر کنیم. بعد از یکسال و نیم برگه تشخیصی برای‌مان ارسال شد که براساس آن باید  دومیلیون و ششصد هزارتومان مالیات پرداخت کنیم!

سخنور با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی روی این موضوع که فرهنگ از اقتصاد هم مهم‌تر است، گفت: این سخن نقش تاثیرگذار فرهنگ را بیشتر مشخص می‌‌کند. به‌عبارت دیگر اگر گرسنه هم بمانیم باید از فرهنگ و اصالت خود حفاظت کنیم. تولید کتاب، خدمت بزرگی به فرهنگ است. اگر فردی در رابطه با فرهنگ یکی از کشورهای اروپایی تبلیغ و کتاب چاپ کند، شهروند آن کشور محسوب می‌شود در حالی‌که برای انجام فعالیت فرهنگی در ایران با همه موانع روبرو می‌شویم. برای تولید برخی از خوراکی‌های مضر که آسیب‌رسان هم هستند، کسی مانع نمی‌شود اما برای تولید و چاپ کتاب با مشکلات زیادی مواجه‌ایم.

او ادامه داد: میزان درآمد ناشران و کتاب‌فروشان قابل مقایسه با بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ و صنعتی نیست. ایران خودرو، ماشینی را تولید می‌کند که برای این کارخانه حدود پنج میلیون تومان سود دارد. اگر فرض کنیم که روزانه صد دستگاه از این خودرو در این کارخانه تولید شود، آیا درآمدی که به‌دست می‌آورد با درآمد یک ناشر هم‌سان است؟ ناشر با جامعه، فکر و فرهنگ چندین ساله  مملکت سروکار داشته و درصدد حفظ آن است بنابراین دولت‌ها باید برای حفظ بقای این قشر به آن‌ها یاری رسانند که معافیت مالیاتی یکی از کمک‌هاست.

مدیر انتشارات «امینان»، فشار وزارت امور اقتصادی و دارایی را به نوعی تهاجم فرهنگی داخلی تشبیه کرد و گفت: در حال حاضر کشور با دو آسیب تهاجم فرهنگی روبروست؛ از یک طرف وزارت امور اقتصاد و دارایی به عنوان یک عامل داخلی با فشارهای مالی که به فعالان عرصه فرهنگ وارد می‌کند و از طرف دیگر فرهنگ نادرستی که از طریق کشورهای خارجی، تزریق می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها