امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8964
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۷
تعداد بازدید: 205
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد پایتخت ترکمنستان، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز یکشنبه (29 اردیبهشت) در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد پایتخت ترکمنستان، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز یکشنبه (29 اردیبهشت) در شصت‌وهفتمین جلسه خود قطعنامه ترانزیت پایدار حامل‏های انرژی را به ابتکار دولت ترکمنستان تصویب کرد.
پایگاه رسمی اطلاع رسانی سازمان ملل در گزارشی ضمن تأیید این خبر تصریح کرد: این قطعنامه در راستای توسعه همکاری و تعامل بین‌‏المللی در امور تأمین مطمئن انتقال حامل‏‌های انرژی به بازارهای بین‏‌المللی از طریق خطوط لوله و از طریق سایر سیستم‏‌های تحویل و انتقال آنها است.
این گزارش با اشاره به اینکه بیش از 70 کشور دنیا در واقع به ابتکار ترکمنستان در تهیه این قطعنامه سهیم بوده‌اند و از سوی « آق‌سلطان آتایوا» نماینده دائم ترکمنستان در سازمان ملل ارائه شده‏ است، افزود: وی بابت حمایت و تصویب این قطعنامه از نمایندگان حاضر در جلسه مذکور مجمع عمومی سازمان ملل قدردانی کرده‏ است.
سفیر ترکمنستان در سازمان ملل تأکید کرده دستیابی به انرژی یکی از عوامل مهم ایجاد اشتغال، تأمین امنیت، کنترل بر تغییرات آب و هوا، تأمین غذایی و در نهایت نیز تقویت اقتصادی و دستیابی به برابری است.
وی در این زمینه تأکید کرد که حمل‌ونقل مطمئن و مؤثر بین کشورها، مناطق و قاره‏‌ها در واقع از مهمترین مسائل دغدغه تأمین دستیابی به منابع اصلی انرژی است.
آق‌سلطان با اعلام اینکه ترکمنستان یکی از مهمترین کشور صادر کننده منابع انرژی است و از نظر ذخایر منابع هیدروکربور در جهان مقام چهارم را به خود اختصاص داده‏ ، تأکید کرد: ترکمنستان خواستار ایجاد یک سیستم مطمئن و پایدار انتقال بین‏‌المللی انرژی و تهیه راه‌کارهای کارآمد در تعاملات بازارهای جهانی انرژی است که جوابگوی واقعیت‌های جهان امروز است.
تصویب قطعنامه سازمان ملل در امور ترانزیت پایدار حامل‌های انرژی در حالی است که برای ترکمنستان که مقام چهارم را از نظر ذخایر منابع هیدروکربوری به ویژه گاز در دنیا محسوب می‏‌شود، خیلی مهم و مطابق با برنامه‌های راهبردی در امور صادرات گاز به بازارهای جهانی این کشور آسیای مرکزی است.
این در حالی است که «بایمراد خواجه‏‌محمداف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور نفت و گاز این کشور پیشتر اعلام کرده بود که در گذشته میزان ذخایر پیش‌بینی شده ترکمنستان معادل ۴۵.۴۴ میلیارد تن سوخت تعیین شده بود که بنابر کشف میادین جدید نفت و گاز در ترکمنستان، این میزان به معادل ۷۱.۲۱ میلیارد تن سوخت برآورد و تثبیت شده‏‏ است.
وی تصریح کرد: بیش از 53 میلیارد معادل تن سوخت از ذخایر پیش‌بینی شده ترکمنستان در میادین خشک و بیش از 18 میلیارد تن سوخت نیز در بخش ترکمنی دریای خزر تمرکز یافته و موجود است.
این مقام عالی‌رتبه انرژی دولت ترکمنستان همچنین میزان ذخایر گاز قابل برداشت، این کشور را نیز بیش از 25 تریلیون متر مکعب از جمله بیش از شش تریلیون متر مکعب از آنها را در میادین گازی واقع در بخش ترکمنی دریای خزر اعلام کرد.
وی همچنین تأکید کرد که ترکمنستان از ذخایر سرشار نفت و گاز برخوردار است و دولت این کشور قصد دارد، همکاری‏ انرژی بین‏‌المللی و منطقه‏‌ای را بیش از پیش گسترش دهد و به این منظور دولت این کشور یک برنامه ملی بلند مدت توسعه صنعت نفت و گاز این کشور را تدوین و تصویب کرده‏‏ است.
ترکمنستان همچنین قصد دارد تا سال 2030 میلادی میزان تولید سالانه گاز طبیعی را به 230 میلیارد متر مکعب برساند.
ترکمنستان هم‌اکنون گاز خود را به ایران، روسیه و چین صادر می‏‌کند که در آینده نزدیک قصد دارد، از طریق خط لوله گاز تاپی از طریق خاک افغانستان گاز خود را به پاکستان و هند و نیز از طریق بستر دریای خزر به کشورهای اروپا نیز صادر کند.
کارشناس برجسته ایرانی امور بازاریابی انرژی منطقه آسیا و حوزه دریای خزر معتقد است که بازار انرژی و ارائه خدمات فنی و مهندسی به ترکمنستان، بهترین موقعیت برای شرکت‌های صنعتی و فنی و مهندسی ایران است.
مهدی نعمتی مدیر بازاریابی شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (ioec) چندی پیش در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، ضمن اعلام این مطلب تصریح کرد: زمینه‌ها و موقعیت‌های بسیار مناسبی در ترکمنستان برای شرکت‌های صنعتی و فنی مهندسی ایران وجود دارد که یکی از دلایل وجود این موقعیت‌ها، روابط بسیار خوب سیاسی و اقتصادی ما با ترکمنستان است که از آن جمله می‌توان به صادرات گاز ترکمنستان از طریق 2 خط لوله گاز، خطوط راه آهن بین‌المللی و نیز مشارکت فاینانسی شرکت‌های ایرانی در اجرای طرح‌های مختلف در این کشور اشاره کرد.
این کارشناس مسائل انرژی ایران با اشاره به اینکه ترکمنستان هم‏‌اکنون بخش عمده گاز طبیعی خود را به ایران صادر می‌کند، گفت: صادرات گاز ترکمنستان به ایران می‌تواند پشتیبان و حامی پیمان‏‌های ایران و ترکمنستان باشد.
وی افزود: موقعیت‌ها و ظرفیت‌های بازار انرژی ترکمنستان بسیار زیاد است که به عنوان مثال تنها ذخایر برآورد شده میدان بزرگ گازی «گالکینیش» ( یولوتان جنوبی و عثمان سابق) در جنوب ترکمنستان 26 تریلیون متر مکعب است که ترکمنستان را در مقام چهارم از نظر داشتن ذخایر گاز در جهان قرار می‌دهد.
نعمتی اضافه کرد: از سوی دیگر در ترکمنستان بسیاری از میدان‌های نفت و گاز کشف نشده و یا بکر وجود دارند که ذخایر قابل توجهی از منابع هیدرو‏کربور را در خود جای داده‌اند.
نعمتی تصریح کرد: از سوی دیگر دولت ترکمنستان ذخایر خود در دریای خزر را به 23 بلوک تقسیم کرده و هم‌‏اکنون نیز شرکت‌های نفتی خارجی همچون «دراگون اویل» انگلیسی-اماراتی، «پتروناس» مالزی و چند شرکت دیگر به صورت فعال در حال انجام عملیات اکتشاف، حفاری و استخراج نفت و گاز از زیر بستر این دریا هستند.
این کارشناس بازاریابی ایران با اشاره به اینکه روز به روز بر حضور شرکت‌های نفتی و صنعتی در بازار ترکمنستان افزوده می‌شود، گفت: احتمال دارد با تداوم این فرایند و تقویت حضور شرکت‌های خارجی، راه برای تقویت حضور شرکت‌های ایرانی در ترکمنستان دشوار شود.
نعمتی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دولت ترکمنستان قصد دارد تمامی سیستم‌ها و ساختار صنعت نفت و گاز خود را بازسازی و یا تجهیز کند که از جمله می‌توان به بازسازی خطوط لوله انتقال گاز، توسعه و تجهیز پالایشگاه‌های نفت و گاز و تأسیسات تولید گاز مایع اشاره کرد، این موارد بخشی از مزایا و فرصت‌های افزایش حضور شرکت‌های صنعتی و خدمات فنی و مهندسی ایرانی در بازار ترکمنستان است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها