امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89642
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت نخستین سالگرد استاد «جلیل شهناز»  با حضور مجید سرسنگی مدیرعامل ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت نخستین سالگرد استاد «جلیل شهناز»  با حضور مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان، محمدرضا شجریان، گنجی، حمیدرضا نوربخش، اصغر شاه‌زیدی(خواننده)، حسام‌الدین سراج(خواننده)، محمد اسماعیلی، محمد موسوی، نادر گلچین، شفیعیان، دلنوازی، ثابت، استاد لشگری، عصر امروز در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این بزرگداشت مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان با تشکر از تمام هنرمندانی که در مراسم حضور به هم رساندند، اظهار داشت: از درگذشت استاد شهناز یک سال می‌گذارد اما برای ما این واقعه جانسوز انگار همین دیروز بود که اتفاق افتاد چرا که داغ این بزرگ را در دل خود حس می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هدف از برگزاری چنین مراسمی جواب دادن به این پرسش است که چرا رفتن اساتیدی مانند جلیل شهناز، همایون خرم  محمدرضا لطفی، جانسوز است. افزود: این ستایش‌ها اشارت به عصر درخشان موسیقی کشور است و ابراز تاسف از اینکه جای خالی این عزیزان کم پر می‌شود.

وی افزود: دلایلی که این استادان درخشان در عصر خود ظهور کرده‌اند به گمان من در دیدگاه متعالی این اساتید به هنر و زندگی بوده است که شاید با روح زندگی مسلط امروزی تمایز دارد.

سرسنگی ادامه داد: امروزه کسانی که گام در راه هنر می‌گذارند بدون توجه به مبنای زیباشناختی هنر به تقلید از هنر غربی پرداخته‌اند اما هنرمندانی مانند شهناز هنر خود را زیسته‌اند و موفق شدند هنر را با زندگی خود یگانه ‌سازند.

*وجه تمایز موسیقی ایران با سایر موسیقی ملل سلوک عارفانه است

وی با بیان اینکه بزرگانی مانند شهناز در جست‌وجوی هویت و تشخص خود بودند، گفت: سلوک عارفانه و زیباشناسانه وجه تمایز موسیقی ایران با سایر موسیقی‌های جهان است.

*هنر شرقی هنر چند بعدی است

مدیرعامل خانه هنرمندان با بیان اینکه هنر شرقی، هنر جامعه چند بعدی است، گفت: هنر شرقی برخلاف هنر غربی در ساحت زمینی منظور نمی‌شود از قضا این نگاه هنری شرق بن‌بست انسان مدرن امروز گرفتار شده را می‌گشاید.

وی با بیان اینکه محافلی از ثروت و قدرت اراده دارند آثار هنری بی‌هویت ارائه کنند، گفت: این اراده با روح هنر سازگاری ندارد و ارائه الگوی از پیش تعیین شده از هنر نمی‌تواند در هنر راهگشا باشد. چونکه در این سال‌ها بسیاری از آثاری که توسط جوانان روانه بازار شده است نتوانسته به ماندگاری برسد.

سرسنگی ادامه داد: اگر نگاهی گذرا به موسیقی مقامی کشور بیاندازیم این افسوس در انسان به وجود می‌آورد که بزرگان هنر مقامی یک به یک از دست می‌روند بدون آنکه جایگزینی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هر زمان موسیقی اصیل ایرانی مجال ارائه پیدا کنند با استقبال مخاطبان چه در عرصه ملی و بین‌المللی مواجه می‌شود، گفت: حال این پرسش ایجاد می‌شود که ما برای حفظ اصالت این موسیقی چه کرده‌ایم.

مدیر عامل خانه هنرمندان تصریح کرد: نگاهی که فقط هنری را می‌پسندد که هنر تجاری باشد باید بازسازی شود چون این نگاه کارآمد نیست.

وی در پایان خبر داد: کشور فرانسه بالاترین درجه هنری خود را به محمدرضا شجریان اهداء خواهد کرد.

حمید‌رضا نوربخش: من از کودکی با صدای ساز استاد شهناز آشنا بودم 
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه هنرمندان از دیگر سخنرانان این بزرگداشت بود که اظهار داشت: من از کودکی با صدای ساز استاد شهناز آشنا بودم اما آقای شجریان دید مرا نسبت به ساز شهناز باز کردند و تکلیف کردند ساز شهناز را بسیار بشنویم و از حفظ کنیم.

آخرین سخنران این مراسم محمدرضا شجریان بود که قطعه‌ای از بیات ترک استاد جلیل شهناز را که سالها پیش دوست وی در اختیار وی گذاشت را به برگزارکنندگان گرامیداشت ارائه و آن را برای حضار پخش کردند.

شجریان در این مراسم گفت:سالهاست که با ساز استاد شهناز زندگی کردم شهناز زمانی که شروع به نوازندگی می‌کند دارد برای مخاطب با تمام موتیف‌های موسیقی داستانی را تعریف می‌کند.
 و آنهم یک چیز را  تعریف می‌کند.
 
محمدرضا شجریان: استاد شهناز تصویری ساز می‌زند
وی با بیان اینکه زمانی که شهناز می‌نوازد تمام موسیقی‌ انگار حرف می‌زند، گفت: زمانی که به صدای ساز شهناز گوش می‌دهم چشم‌هایم را می‌بندم و فکر می‌کنم این معشوق در حال آمدن است و هیچکس مانند استاد شهناز اینگونه تصویری ساز نمی‌زند.

*پنجاه سال است با ساز شهناز زندگی می‌کنم
وی گفت: پنجاه سال است که با ساز شهناز زندگی می‌کنم و با این ساز پی به عوالم اندیشه‌ای خواهم برد که هیچ سازی مرا رهنمون نخواهد کرد و منطق ساز شهناز عجیب و غریب است.

شجریان ادامه داد: ساز شهناز منطق قوی مخصوص به خود را دارد و امیدوارم جوانان ما از این نوع نوازندگی استاد شهناز بیاموزند. در هنگام نوازندگی از این شاخه به آن شاخه نپرند .
وی در پایان خاطرنشان کرد: و ویژگی دیگر ساز شهناز این است که آرامش‌بخش است و شهناز و نوازندگان هم عصر شهناز این آرامش را از محیط‌های اجتماعی آن دوران گرفتند این در حالی است که جوانان ما به سمت تکنیک و قدرت می‌روند که نشان از عصری که در آن زندگی می‌کنند دارد.

بنابراین گزارش، اجرای این مراسم بر عهده «ژاله صادقیان» بود و اجرای موسیقی توسط «اصغر شاه زیدی» و «شهرام میرجلیلی» و پخش فیلمی درباره استاد «جلیل شهناز» از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. که با استقبال روبه رو شد.

«جلیل شهناز» یکی از سرشناس‌ترین نوازندگان تار و سه تار ایران ۲۷ خرداد سال 92 در تهران درگذشت.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها