امروز : یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 30
۲۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89715
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد باقری بنابی، نماینده مردم بناب در مجلس شورای ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد باقری بنابی، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی با یادآوری این نکته که امروز در جایگاهی سخن می‌گویم که سال‌ها قبل شهید مدرس از آن صحبت می‌کرد، ‌اظهار داشت: امروز همچون امام راحل، خلف صالح ایشان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها و بارها در دوران مسئولیت‌شان بر فصل‌الخطاب بودن قانون در کشور تأکید کرده‌اند.

وی افزود: قبل از ایراد نطقم بر این نکته گواهی می‌دهم که احتمالاً عده‌ای از عرایض امروز بنده گله‌مند خواهند شد، اما از آنجا که در مکتب عاشورا آموخته‌ام که ایستادن در پای اعتقاد، مستلزم هزینه‌های گوناگون است.

باقری با یادآوری اینکه امروز بعد از گذشت بیش از 35 سال از انقلاب اسلامی دوست و دشمن معترفند که ساختار مستحکم و مردمی جمهوری اسلامی ایران اصلی‌ترین دلیل پایداری آن در برابر مکر و دشمنی‌های مستکبران است،‌ خاطرنشان کرد: با تکیه بر حدیثی که به مؤمنین نسبت به تشابه دو روزشان هشدار می‌دهد، بر این باورم که برای هر چه بیشتر شدن سرعت قرار انقلاب نیازمند جاری شدن خون تازه در رگ‌های کشور هستیم.

وی با یادآوری فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی برای بازنگری در برخی فصول قانون اساسی تصریح کرد: شاید امروز نیاز باشد که با در نظر گرفتن اقتضائات کنونی کشور بعضی از فصول قانون اساسی را با هدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد بازنگری قرار دهیم.

نماینده مردم بناب به فصل هشتم قانون اساسی به ‌عنوان یکی از مترقی‌ترین فصول اشاره کرد و گفت: این فصل در چنین مواقعی به‌ خوبی چراغ راه را برای ما روشن می‌کند و مسئولان و نخبگان کشور می‌توانند نظراتشان را در قالب‌های صحیح به سمع و نظر رهبر معظم انقلاب برسانند تا در صورت صلاحدید ایشان، اقدامات بعدی عملیاتی شود.

وی تصریح کرد:‌ البته در این مسیر همچون دیگر بزنگاه‌ها خود مقام معظم رهبری پیشتاز صحنه بودند و جرقه‌هایی برای بیدار کردن خواص در سفرشان به کرمانشاه ایجاد کردند و با مطرح کردن بحث نظام پارلمانی فضا را برای تداوم بحث نخبگان باز کردند و برای تحقق نظام پارلمانی لازم و ضروری است تا در فصل 6،7 و 9 قانون اساسی تحولی هنرمندانه صورت پذیرد، تا چهار چرخ دندانه‌های پویایی کشور منظم‌تر از قبل بچرخد.

وی با اشاره به اینکه اصلی‌ترین محور در تغییر قانون اساسی می‌تواند در عملیاتی کردن نظام پارلمانی باشد، بیان کرد: نکات پنهان و مهم دیگری مطرح است که می‌توان به آنها نگاه دوباره داشت، به‌عنوان نمونه طبق اصل 8 قانون اساسی که از مهمترین اصول آن است، می‌تواند با تشکیل وزارت امر به معروف و نهی از منکر مسائل و مشکلات را سامان داد.

نماینده بناب در توضیح نمونه دیگر به اصل 26 اشاره کرد و گفت:‌ این اصل فعالیت احزاب را در کشور محترم شمرده اما باید با اقدامات کارشناسی نقش احزاب در ساختار سیاسی کشور به‌ واسطه نص صریح قانون اساسی روشن‌تر شود تا بدین وسیله بتوانیم افراد و جریاناتی که وارد صحنه انتخابات می‌شوند به شعارهایشان متعهدتر کنیم.

باقری نتیجه این امر را ارائه مدلی خالی از خلأهای سیستم حزبی غرب عنوان کرد و ادامه داد: مثال بعدی اصل 115 است که در آن شرایط رئیس‌ جمهور را بیان کرده و ابهام در اعلام بر شرایط نامزدی سبب شده تا صدها هزار نفر که شرایط احراز آن را ندارند، ثبت‌نام کرده و آمار رد صلاحیت شورای نگهبان را افسانه‌ای کنند و به صورت جدی این نیاز حس می‌شود که باید در آن تجدید نظر کرد.

نماینده مردم بناب فصل هفتم را نمونه دیگری برای پروسه بازنگری برشمرد و گفت: شوراهای شهر و روستا پس از 4 دوره فعالیت نتوانستند نقش مطلوب را ایفا کنند و با یک حرکت کارشناسی می‌شود وظایف و اختیارات این نهاد مردمی را به‌صورت روشن در متن قانون اساسی گنجاند.

باقری به موضوعات مهم دیگری همچون بحث صدا و سیما در اصل 75 اشاره کرد و گفت: می‌شود با تدابیر قانونی این ابزار را بهتر مدیریت کرد، مثلاً با تعیین ساختاری به منظور ظهور صدا و سیمای بخش خصوصی می‌توان کمک شایانی به کاهش هزینه‌های بیت‌المال کرد.

نماینده مردم بناب در پایان یادآور شد: اگر تعهد ما در برابر شهدا و امام نبود، شاید امروز این مسائل سنگین را از این تریبون بیان نمی‌کردم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار