امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۶:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89739
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مکری معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان اینکه میان عوارض ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مکری معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان اینکه میان عوارض مصرف مواد مخدر و اعتیاد تفاوت وجود دارد گفت: عوارض مصرف مواد مخدر به مسائل فیزیکی مربوط می‌شود که با یک ماه عدم مصرف مواد مخدر از بین می‌رود اما اعتیاد در روان انسانها تأثیر می‌گذارد و ممکن است فردی که مصرف مواد مخدر را کنار گذاشته بار دیگر به مصرف مواد روی بیاورد.

وی افزود: وقتی فردی به کمپ ترک اعتیاد می‌رود بعد از یک ماه نیاز جسمانی به مواد مخدر را از دست می‌دهد اما عامل دوم که همان لذت بردن از مصرف مواد است به هیچ وجه برطرف نشده و چون این فرد در زندگی خود دلخوشی و شادی ندارد بار دیگر برای کسب لذت به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می‌کند.

این روانشناس حوزه اعتیاد با اشاره به نوع درمان معتادان گفت: بازتوانی و تغییر نگرش معتاد به زندگی می‌تواند موجب تغییر تفکر او شده و گرایش وی به مواد مخدر را کم کند همچنین تغییر سبک زندگی این افراد در جهت زندگی خوش و لذت‌بخش آنها را از مواد مخدر دور نگه می‌دارد.

به گفته وی، سیستم‌های بهداشتی کشور ما اکنون روی عوارض بدنی کار می‌کنند و به بازتوانی و بازگشت افراد به اجتماع بی‌تفاوت هستند در صورتی که برای جلوگیری از بازگشت یک معتاد به سمت اعتیاد باید روی روان و تفکر این فرد کار کرد.

مکری به توهمات مصرف روانگردان‌ها اشاره کرد و گفت: 80 درصد توهمات مصرف مواد روانگردان پس از یک ماه عدم مصرف ماده مخدر از بین می‌رود و یک سوم مصرف‌کنندگان دچار توهم می‌شوند.

وی با بیان اینکه توهمات متام‌فتامین پایدارتر و خطرناک‌تر از دیگر روانگردان‌ها است گفت: صد در صد افرادی که دچار توهم می‌شوند به دیگران بدبین شده و دائماً به آنها سوءظن دارند.

آن چنان که این روانشناس حوزه اعتیاد می‌گوید در سال 4 هزار نفر از مصرف‌کنندگان مواد مخدر دچار اوردوز مرگ‌بار می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها