امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۹:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89773
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عادل پیغامی از اساتید دانشگاه و متخصص حوزه اقتصاد در نشستی که با موضوع ...

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عادل پیغامی از اساتید دانشگاه و متخصص حوزه اقتصاد در نشستی که با موضوع فرهنگ، اقتصاد مقاومتی در حوزه تعلیم و تربیت در مؤسسه فرهنگی آموزشی تزکیه برگزار شد، گفت: وقتی بچه‌ها در مدرسه با اصطلاحات اقتصادی که اصل زندگی است، آشنا نمی‌شوند، نمی‌توان از آنها توقع نگاه اقتصادی مورد نیاز را در سطح زندگی واقعی داشت.

عدم تغییرات لازم در کتب درسی و توجه به رویکرد نیازهای انقلاب در سطح آموزش و پرورش، چالش دیگری بود که مطرح شد و وی گفت: متأسفانه دانش‌آموزان ایرانی با مباحثی که بعضاً از دل جامعه و نیازهای مبرم درآمده آشنا نمی‌شوند؛ بحث کارآفرینی که در سال‌های ابتدایی تحصیلی در آمریکا جایگاه ویژه‌ای دارد در حوزه کتاب‌های درسی ما نیست و بچه‌های ما نمی‌دانند که سرمایه انسانی جامعه هستند و مطالبه‌ای از خودشان ندارند چون سرمایه بودنشان را به آنها یاد ندادیم.

پیغامی افزود: انواع کار، بهره‌وری، اسراف، تولید ملی و تولید داخلی از مباحثی است که در آموزش و پرورش کشورهای پیشرفته جایگاه ویژه‌ای دارد؛ اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم سازی جامعه یک رکن است و باید در برنامه درسی پنهان و آشکار وجود داشته باشد؛ اگر این نگاه را نداشته باشیم، نمی‌توانیم به موفقیت‌های فرهنگی هم برسیم  و نقطه اتصال همین جاست.

وی افزود: سه دلیل عقلی بودن، علمی بودن و دینی بودن موضوع اقتصاد مقاومتی، می‌تواند ما را مطمئن کند که اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات متفاوت، حتی معضلات فرهنگی است؛ بچه‌های ما بدون ابزار قوی وارد زندگی می شوند و ما نتوانستیم به سرمایه بودن آنها تحقق ببخشیم.

پیغامی به عنوان راهکار، به مسئله جایگزین کردن مباحث اقتصادی به جای برخی مباحث درسی که اغلب کاربردی در زندگی ندارند، اشاره داشت و گفت: اگر به دانش بنیان بودن اقتصاد فکر نکنیم در چند سال آینده مدارک کشورمان فقط در داخل مرزها کاربرد داشته و حتی انتظار می‌رود که بچه‌ها بیشتر از وضعیت موجود، طالب مدارک بین المللی مثل یک شرکت چندملیتی موفق باشند تا مدرک بی فایده داخل کشور.

وی با اشاره به اینکه ما در مسائل سیاسی روح حماسی داریم اما در اقتصاد، این روح حماسی نیست که اگر باشد ضرورت موضوع بیشتر مورد پیگیری قرار می‌گیرد، توجه به اقتصاد مقاومتی را ملاک پیشرفت کشور عنوان کرد.

وی همچنین معتقد بود که برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از لایه‌های مردمی و از جمله حوزه‌های تعلیم و تربیت در جامعه شروع کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها