امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89794
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان لحظاتی قبل در جمع خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان لحظاتی قبل در جمع خبرنگاران گفت که از امروز تقریبا نگارش متن توافقنامه هسته‌ای با مقداری کندی آغاز شد. وی در عین حال گفت اختلافات اساسی هنوز وجود دارد.

وی با بیان اینکه دوستان در دو روز گذشته بحث‌های زیادی داشتند، گفت: «بحث‌ها بسیار سخت هستند. بعضی مواضعی که توسط 1+5 گرفته می‌شود کاملا غیرقابل قبول است و امیدواریم با واقع‌بینی کار را به پیش ببرند.»

ظریف با اعلام اینکه از امروز تقریبا مرحله نگارش با مقداری کندی آغاز شده یادآور شد که «این البته به معنای این نیست که درباره مفاهیم به تفاهم رسیده‌ایم و هنوز اختلافات بسیار اساسی است.»

وی ادامه داد: «البته دوستان ما کارها را از بعد از ظهر امروز آغاز کرده‌اند.»

ظریف در پاسخ به این سوال که «تقریبا مرحله نگارش آغاز شده » به چه معناست، اظهار داشت: «قید تقریبا یعنی اینکه معلوم نیست که از کلمه اول شروع کنند. از بعضی نکاتی که مورد توافق بیشتر است که امکان این هست که چند جمله‌ای را روی کاغذ بیاورند، شروع می‌کنند. بعد به سراغ مواردی می‌رویم که اختلاف نظرها بیشتر است.»

وی در خصوص عنوان این توافق‌نامه نیز گفت که تاکنون بر سر نام «برنامه اقدام مشترک جامع» تفاهم شده است. وزیر امور خارجه به سوال خبرنگار فارس درباره اینکه آیا توافقی در مورد مقدمه حاصل شده، پاسخ منفی داد.

وی در پاسخ به سوالی، با بیان اینکه اختلافات بین طرف‌ها قابل توجه است، یادآور شد: البته این متن هم دارای نقاط اختلافی خواهد بود.

ظریف ادامه داد: اینطور نیست که همه موارد متنی که توسط همکاران تدوین می شود، مورد توافق باشد. این رسم بین المللی است که شروع می‌کنند به تدوین و مواردی که روی آن توافق وجود دارد مشخص است و موارد مورد اختلاف را در پرانتز می گذارند که بعد بتوانند راجع به نکات مشخص‌تری صحبت کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه این روند، روند پر مشقت و زمانبر خواهد بود، اظهار داشت: به این معنا نیست که اختلافات تمام شده و به این معنا نیست که ما در موضوعات مهم، تفاوت دیدگاه اساسی نداریم. بلکه به این معناست که با شروع نگارش این موارد را احصا و بعد به آن بپردازیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه نگارش چه مواردی شروع شده؟  گفت: اجازه دهید مذاکرات انجام شود و متن تدوین شود. اینکه کدام مورد را شروع می کنیم و نمی کنیم بستگی به این دارد که کدام مورد آماده تر برای نوشتن است و کدام بیشتر زمان می برد.

ظریف از خبرنگاران خواست که اجازه دهند مذاکرات پشت میز مذاکرات انجام شود و افزود: در زمان مناسب و وقتی توافق حاصل شود یا اینکه خدای نکرده توافق حاصل نشود توضیحات را ارائه می دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا ٢٩ تیر توافق جامع حاصل خواهد شد؟ گفت: اگر اراده سیاسی و واقع بینی وجود داشته باشد حتی قبل از این زمان نیز حصول توافق امکانپذیر است.

انتهای پیام/ق

 

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها