امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89819
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
«جعفر مهدوی»، کارشناس امور سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل با اشاره به عملیات ارتش ...

«جعفر مهدوی»، کارشناس امور سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل با اشاره به عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی و مهاجرت شمار زیادی از پاکستانی‌ها به شرق افغانستان، اظهار داشت که پاکستان ناگزیر و نیازمند مبارزه جدی با تروریسم است و هیچ چاره‎ای جز این ندارد.

وی افزود: استفاده ابزاری از تروریسم و افراطی‌گیری ممکن است در کوتاه مدت منافع کشوری را تأمین کند؛ اما در نهایت تقویت تروریسم به سود و صلاح سیاسی هیچ کشوری نیست.

کارشناس افغان تأکید کرد: خطر تروریسم برای پاکستان به مراتب شدیدتر از تهدیداتی است که از ناحیه گروه‎های تروریستی متوجه منافع کشورهای دیگر می‌شود.

به نظر مهدوی، زمینه و ظرفیت زیان‎زایی تروریسم در پاکستان به این جهت بالا است که این کشور به لحاظ جغرافیایی به جزیره‎های جداگانه قومی تقسیم شده و رشد افراطی‌گری تمایل تجزیه‎طلبی بر محورهای قومی را به شدت در این کشور افزایش می‎دهد.

وی تصریح کرد: پاکستان بدنبال منافع منطقه‎ای و ب‎ویژه اجرایی‎کردن استراتژی‎هایی که در قبال افغانستان و هند داشته، از تروریست‌ها استفاده کرد و استمداد جست، غافل از این که مار درون آستین‌اش در نهایت خودش را نیش خواهد زد.

استاد دانشگاه کابل، تأکید کرد: اینک پاکستان در آتشی می‎سوزد که خود در افزایش اشتعال آن سهم داشته است.

مهدوی خاطر نشان کرد: زمانی «نواز شریف» با شرکت در انتخابات به مردم پاکستان وعده داد که در صورت پیروزی به ناامنی‎ها نقطه پایان خواهد گذاشت؛ اما با گذشت زمان بدلیل وجود لانه‎های تروریستی در خاک پاکستان دشوار ثابت شد.

به گفته وی، با توجه به پیشینه و مناسبات نیکی که نواز شریف با گروه‎های تروریستی داشت، در اوائل به قدرت رسیدنش تصور و تحلیل‎های بیرون از پاکستان نیز این بود که به صحنه آمدن نواز شریف تاثیرات عمیق و عیانی را بر امنیت این کشور خواهد گذاشت.

کارشناس افغان معتقد است که علت عدم تحقق تصورها و تحلیل‎های بیرونی و نیز انتظارات امنیتی که در خود پاکستان همزمان با به قدرت رسیدن نواز شریف شکل گرفت، ثابت کرد که تروریست‎ها برای همیشه مطیع این کشور نمی‎مانند، حتی روزی  پاکستان را به مسیر مخاطره‎های پیش‎بینی ناپذیری هدایت خواهند کرد.

مقابله مؤثر در برابر تروریست‌ها نیازمند اقدامات هماهنگ منطقه‎ای

مهدوی با اشاره به اینکه مشترکات اعتقادی نیرومندی بین گروه طالبان پاکستان، طالبان افغانستان و «داعش» در عراق و جود دارد، اظهار داشت: مقابله مؤثر در برابر این تروریست‌ها نیازمند اقدامات هماهنگ منطقه‎ای است.

بنابراین در صورتی که کشورهای منطقه، سیاست و عزم جدی در مقابله با گسترش افکار سلفی- تکفیری اقدام عملی انجام ندهند، هیچ کشوری در منطقه از تیررس تهدیدات تروریستی دور نخواهد ماند.

کارشناس افغان تأکید کرد: پاکستان و افغانستان دارای مرز طولانی، مشترکات فراوان و همچنین اکنون در برابر دشمن مشترک(تروریسم) قرار دارند در نتیجه باید 2 کشور به بازنگری و بهبود روابط خود اقدام کنند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها