امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89825
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 232
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مقاله اول این شماره که توسط اکبری استادتمام دانشگاه امام صادق(ع) نگاشته شده، موضوع تصحیح ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مقاله اول این شماره که توسط اکبری استادتمام دانشگاه امام صادق(ع) نگاشته شده، موضوع تصحیح خداشناسی مردم توسط امام رضا (ع) تحلیل و بررسی شده است.

به نوشته این مقاله؛ توجه به روایت‌های رضوی نشان می‌دهد آن حضرت در دوران امامت خود اعتقادهای نادرست مردم درباره خداوند را تصحیح می‌کردند. عامه مردم از صفت‌های الهی، تلقی انسان‌وار در ذهن داشتند. امام رضا(ع) با نفی انسان‌‌انگاری از خداوند، صفاتی همچون آمدن، مکر، استهزاء، خدعه، علم و ... را به‌گونه‌ای تفسیر کردند که مستلزم نقص در خداوند نباشد. در کنار این مسئله، در روایت‌های رضوی نوعی روش عمل‌گرایانه در اثبات خداوند قابل مشاهده است.

همچنین امام رضا(ع) مسئله خفا و احتجاب الهی را پاسخ داده و آن‌ را ناشی از گناهان انسان دانستند. امروزه در فلسفه دین، مباحثی همچون ادله وجود خداوند، زبان دین و خفای الهی از زنده‌ترین مباحث به‌شمار می‌آیند و نظرهای متعددی در خصوص آنها ارائه شده است. این امور نشان می‌دهد توجه به روایت‌های نبوی و ولّی از جمله روایت‌های رضوی می‌تواند زمینه‌ای برای طرح دقیق‌تر باورهای خداشناسی به زبان امروزین فراهم آورد.

موضع امامان درقبال حرکت‌های سیاسی علویان پرسش مهمی است که در ذهن بسیاری از ارادتمندان فرهنگ رضوی وجود دارد. مقاله «موضع امام رضا(ع) در قبال حرکت‌های سیاسی علویان در زمان عباسیان» به این سوال پاسخ می دهد و با بررسی زمینه‌های روی کار آمدن عباسیان و شرایط پس از به خلافت رسیدن آنان، مواضع امام رضا(ع) را در قبال حرکت‌ها و قیام‌های علویان مورد تبیین می کند. این مقاله نیز توسط درخشه استاد تمام دانشگاه امام صادق(ع) نگاشته شده است.

«امام حسین (ع) وحماسه عاشورا درفرهنگ رضوی»، «مفهوم ومصادیق خیانت از دیدگاه امام رضا (ع)» و «امام رضا(ع) در مواجهه با اندیشه و عمل واقفیه »دیگر مقالاتی است که در این شماره منتشر شده است.
نکته شایان توجه در شماره جدید فصلنامه فرهنگ رضوی آن است که در مقاله‌ای جشنواره وبلاگ‌نویسی رضوی مورد بررسی گرفته است. این مقاله تحت عنوان «مطالعه ارتباط شناختی جشنواره وبلاگ‌نویسی رضوی» به چاپ رسیده است.

فصلنامه فرهنگ رضوی به صاحب‌امتیازی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) است که از سال گذشته انتشار خود را آغازکرد و تاکنون چهار شماره آن منتشر شده است. سیدجواد جعفری مدیرمسئول و جلال درخشه سردبیری آن را بر عهده دارند.

متن کامل این فصلنامه در سایت بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) به نشانی  http://www.shamstoos.ir/fa/faslname قابل دریافت است.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها