امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89833
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 196
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امسال برای سومین سال متوالی است که دهه آخر ماه شعبان المعظم از تاریخ 28 ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امسال برای سومین سال متوالی است که دهه آخر ماه شعبان المعظم از تاریخ 28 خردادماه تا 6 تیرماه به عنوان «دهه تکریم و غبارروبی مساجد» از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور نامگذاری شده است.

مسجد از دیدگاه اسلام، کانون ایمان و تقوا و محیط پاکی و قداست و مرکز تبلور عبودیت و نیایش در برابر پروردگار جهانیان است و بر اساس آیات و روایات، مسجد مرکز اشاعه فرهنگ اسلامی، مهمان­خانه خدا در زمین، جایگاه نزول برکات و خیرات آسمانی، خانه راز و نیاز، عشق و محبت، صفا و صمیمیت، ایثار و رحمت، تجلی بهشت خدا در زمین و محل آرامش موحدان به شمار می‌رود.

در باب اهمیت و جایگاه خاص مسجد در اسلام، همین بس که خداوند تعالی می‌فرماید: «نخستین خانه‏اى که براى مردم و برای نیایش خداوند قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکه است که پر برکت و مایه هدایت جهانیان است». در دین اسلام، خداوند به دلیل اهمیت و فضیلت مساجد بر دیگر مکان‌ها، مسجد را به خود منسوب کرده و متعلق به خود دانسته است تا مزیت آن بر دیگر مکان‌ها روشن شود.

واژه مسجد، جمعاً 28 بار در قرآن کریم ذکر شده که در 22 مورد به صورت مفرد و در 6 مورد دیگر، به صورت جمع آمده است، در این آیات به اهمیت و جایگاه رفیع مسجد در اسلام، پاره‌ای از احکام مسجد و مسجدالحرام و احکام خاص آن، مسجد الاقصی و مسجد اصحاب کهف، اشاراتی شده است.

با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، مساجد نیز همانند دوران صدر اسلام جایگاه واقعی خود را بازشناختند، به طوری که نیروهای فعال در مساجد به طور مستقیم در متن انقلاب شرکت کردند، به طوری که از آن پس مساجد نقش پایگاه ارتباطی مردم را بر عهده داشتند و در شرایط حساسی که نهضت اسلامی فاقد هرگونه تشکیلات منطبق با معیارهای اسلامی بود، مساجد توانستند این نارسایی مهم را جبران کرده و به انسجام نیروهای مردمی بپردازند. علاوه بر این بسیاری از برنامه‌های انقلاب مانند رفراندوم، شوراهای محلی، کانون‌های بسیج و دیگر ضرورت‌های زمان در مساجد انجام می گرفت.

مقام معظم رهبری درباره منشور مسجد طراز اسلام در نوزدهمین اجلاس سراسری نماز فرمودند: پدید آوردن هویتی به نام مسجد، نخست در قبا و سپس در مدینه در شمار زیباترین و پرمغزترین ابتکارهای اسلام در آغاز تشکیل جامعه اسلامی است؛ خلوت انس با خدا و جلوت حشر با مردم، کانون ذکر و معراج معنوی و عرصه علم و جهاد و تدبیر دنیوی؛ جایگاه عبادت و پایگاه سیاست، دوگانه‌های بهم پیوسته‌ای است که تصویر مسجد اسلامی و فاصله آن با عبادتگاه‌های رایج ادیان دیگر را نمایان می‌سازد.

در مسجد اسلامی، شور و بهجت عبادت خالص با نشاط زندگی پاک و خردمندانه و سالم در هم می‌آمیزد و فرد جامعه را به طراز اسلامی آن نزدیک می‌کند. با این نگاه است که دل‌های ما برای مسجد می‌تپد و از شوق و احساس مسئولیت لبریز می‌شود.

دهه تکریم و غبارروبی از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد با محوریت «آینده را از مسجد بسازیم» برگزار می‌شود که امسال علاوه بر این موضوع، شعار آینده را با فرزندانمان از مسجد بسازیم، مدنظر قرار می‌گیرد.

تلاش این مرکز بر آن است علاوه بر غبارروبی از فضای ساختمان مساجد به غبارروبی از ظرفیت‌ها و کارکردهای فراموش شده این نهاد و مأمن نهادی جامعه اسلامی بپردازد.

مرکز رسیدگی به امور مساجد برای اینکه بتوان از هر روز این دهه تکریم و غبارروبی بهره برد و گامی در راستای جذب حداکثری جوانان و نوجوان و سایر اقشار جامعه برداشت هر روز از این دهه تکریم و غبارروبی به یک عنوانی نامگذاری کرده است و بر همین اساس نیز آیین نامه‌ای را در اختیار ائمه جماعات مساجد سراسر کشور قرار داده است.

عناوین دهه کرامت در جدول ذیل آمده است: 


روز
تاریخ
عنوان
روز اول

چهارشنبه 28 خرداد(20 شعبان)

مسجد، پایگاه تبلیغ معارف قرآن و اهل بیت(ع)
روز دوم

پنجشنبه 29 خرداد(21 شعبان)

مسجد، بستر نشر فرهنگ ایثار و شهادت 
روز سوم
جمعه 30 خرداد(22 شعبان)

مسجد، جلوه‌گاه اراده مردم در عمران خانه خدا
روز چهارم
شنبه 31 خرداد(23 شعبان)

مسجد، مرکز تعمیق اخوت ایمانی و رشد فضایل اخلاقی
روز پنجم

یکشنبه یکم تیرماه (24 شعبان)

مسجد، محور خدمات فرهنگی-اجتماعی محله
روز ششم

دوشنبه 2 تیرماه(25 شعبان)

مسجد، پیشتاز در ترویج اندیشه‌های امام و رهبری

روز هفتم
سه شنبه 3 تیرماه(26 شعبان)

مسجد، خاستگاه و پشتیبان بیداری اسلامی
روز هشتم
چهارشنبه 4 تیر(27 شعبان)

مسجد، کانون حیات طیبه خانواده
روز نهم
پنجشنبه 5 تیر(28 شعبان)

مسجد، مأمن کودکان، نوجوانان و جوانان
روز دهم
جمعه 6 تیر(29 شعبان)

مسجد، میعادگاه منتظران انقلابی
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها