امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89841
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، روز گذشته بسته سینمایی رویکردها، راهبردها و سیاست های سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید منتشر شد. در این گزارش بر ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، روز گذشته بسته سینمایی رویکردها، راهبردها و سیاست های سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید منتشر شد. در این گزارش بر جزئیات سیاست های حمایتی سازمان سینمای در حمایت از آثار بلند، مستند، کوتاه و همچنین فیلم های اول، طرح های حمایتی در اکران پرداخته شده است.

در بخشی از این بسته به سیاست‌های کلان سازمان سینمایی در حمایت، تولید و پخش آثار سینمایی تاکید شده است:

هدف کلان:

صیانت از فرهنگ و هویت دینی و ملی و گسترش اعتماد، امید، عدالت، تنوع و تکثر فرهنگی

هدف اصلی:

ارتقای کیفی تولیدات سینمایی و سمعی و بصری از نظر مضمونی، محتوایی و فنی و افزایش مخاطبان

سیاست راهبردی:

پشتیبانی و حمایت از تولید آثار سینمایی و سمعی و بصری توسط بخش خصوصی و غیردولتی

در بخش دیگری از این بسته به سیاست های اجرایی اشاره شده است.

این گزارش در بخش سیاست اجرایی این بسته به تولید آثار سینمایی حرفه‌ای اشاره شده و مبنا بر این گذاشته شده که رویکرد مبنایی تمام فعالیت های سینمایی؛ پیشرفت و عدالت باشد و تاکید شده است که مجوز آثار بر محورها و مضامین دارای اولویت منطبق با سند و الزامات چشم انداز، اصول سیاست فرهنگی، نقشه مهندسی فرهنگی کشور، برنامه پنجم توسعه و بسته اجرایی سینما صورت گیرد.

متنوع سازی مضامین، توجه به تمام ژانرها، توجه به نیاز مخاطب، اعتماد سازی و تعامل با سینماگران،حمایت از تحقیق، نگارش و تولید فیلم نامه های ارزشمند، اقتباس، برگزاری کارگاه‌های آموزشی فیلم نامه نویسی از جمله نکات مهم در سیاست‌های اجرایی سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید است.

بنا بر این گزارش، در این بسته نحوه حمایت از آثار سینمایی و موضوعات مرتبط و اینکه کدامیک از سازمان‌های تابع وظیفه حمایتی مشخص از چه بخشی را بر عهده خواهند داشت مشخص شده است.

 

بنیاد سینمایی فارابی

بنیاد سینمایی فارابی سازمانی است که در سال‌های گذشته نقش کلیدی حمایت از بیشتر آثار سینمایی را به عهده داشته، در این بسته نیز وظایفی بر دوش بنیاد قرار داده شده که به شرح زیر است:

 

حمایت سازمان سینمایی در حوزه فیلم نامه توسط بنیاد سینمایی فارابی اجرا می‌شود، بستر سازی، تقویت و ارتقای کیفی جایگاه فیلمنامه در تولید آثار سینمایی ارزشمند، تحقیق، نگارش، اقتباس، خرید حقوق فیلم نامه و رمان، برگزاری کارگاه های تخصصی نگارش و تولید فیلمنامه، انتشار فیلمنامه، ایجاد پایگاه الکترونیکی، ثبت و انتشار فیلم نامه، ایجاد بازار الکترونیکی خرید و فروش فیلمنامه،گسترش فعالیت کانون و صنوف فعال در عرصه فیلمنامه و نیز برگزاری رویدادهای تشویقی فیلم نامه و اقتباس در سال 1393 حمایت خواهد شد.

وظیفه دیگری که در این بسته بر عهده بنیاد سینمای فارابی قرار داده شده و شاید به نوعی اصلی‌ترین وظیفه بنیاد سینمای فارابی است، حمایت از آثار بلند سینمایی است، که طبق محتویات بسته فیلم نامه‌های دارای پروانه ساخت به شرط کسب شرایط مقرر در این بسته سیاستی مورد حمایت قرار می گیرند و فارابی این حمایت را به صورت اعطای تسهیلات قرض الحسنه، حمایت از تولید آثار سینمایی به صورت غیرنقدی و از طریق ارائه تجهیزات تولید و دریافت اجاره تجهیزات پس از تولید است.

فارابی همچنین می‌تواند در برخی پروژه‌ها به عنوان طرف مشارکت ورود کند و یا به طور مستقل به ساخت یک فیلم بپردازد، مشارکت در تولید و یا تولید مستقل آثار سینمایی ارزشمند و متعارف بایستی صرفاً در محورها، مضامین و گونه‌‌های دارای اولویت در بسته سیاستی حمایتی از آثار سینمایی و سمعی و بصری به شرح ردیف‌های 8 و 14 و تعمیق و تنوع مضامین و ژانرها صورت گیرد.

در این بخش، از تولید 4 فیلم سینمایی کودکان و نوجوانان و نیز از تولید 9 فیلم سینمایی (بزرگسالان)حمایت خواهد شد. مسئولیت انتخاب مشاوران تخصصی پروژه و نظارت بر روند پیشرفت تولید آثار سینمایی (مشارکت یا تولید مستقل) و ارائه گزارش دوره‌ای به شورای حمایت از آثار سینمایی با مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی است.

پروژه‌های فاخر، موضوعی است که با ساخت چند فیلم تحت این عنوان در دولت قبل آغاز شد، در این بسته حمایتی برای پروژه های فاخر نیز برنامه ریزی صورت گرفته است،حمایت از تولید یک یا حداکثر دو اثر سینمایی فاخر در موضوعات دینی و ملی و در عرصه تاریخی، تمدنی و حماسی نظیر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به تشخیص شورای عالی فرهنگی که توسط معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی تعیین خواهد شد،ٰ صورت  میگیرد.

 

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی یکی دیگر از سازمان های زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، این سازمان وظیفه حمایت از آثار مستند را در برنامه اصلی دارد، این مرکز در دولت قبل وظیفه حمایت از آثار اول را به عهده داشت اما این وظیفه به بنیاد سینمایی فارابی محول شد و مجددا در دولت جدید و طبق بسته حمایتی ارائه شده وظیفه حمایت از این آثار بر عهده مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قرار داده شده است، این مرکز به عنوان مجری حمایت از فیلم اول، در سال 1393 بر طبق شرایط حمایتی از 8 فیلم اول حمایت می‌کند که البته حداکثر میزان حمایت 80 درصد از کل هزینه ها است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان بازوی اجرایی سازمان سینمایی در اشکال زیر از تولید فیلم مستند نیز حمایت خواهد کرد:

تولید فیلم مستند حرفه‌ای

حمایت از مستندسازان برگزیده جشنواره‌های معتبر برای تولید اثر مستند جدید.

این مرکز، با اولویت، موضوعات دینی، آئینی، اجتماعی، قوم شناسی، فرهنگ اقوام، نواحی و محلی، زیست محیطی، انقلاب اسامی، دفاع مقدس، خانواده، مشاهیر و مفاخر فرهنگی، هنری، علمی، دینی و نظیر آن از مستند سازان حمایت می کند.

این مرکز همچنین به صورت مشارکت در تولید از ساخت آثار سینمایی مستند حرفه ای حمایت می کند.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، اولویت حمایت از تولید فیلم انیمیشن در محورها و مضامین و موضوعات مرتبط با فرهنگ و تاریخ ایران و اسلام؛داستان های ایرانی، اسامی و قرآنی؛ دفاع مقدس و انقلاب اسامی را نیز در دستور کار دارد.

این مرکز همچنین با توجه به شرایط مشخص به حمایت از آثار انیمیشن بلند سینمایی می پردازد، طرح و فیلم نامه پیشنهادی برای تولید فیلم انیمیشن سینمایی بایستی رأساً توسط انیمیشن سازان حرفه ای به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تحویل و ثبت شود.

حمایت از تولید حداکثر 2 )دو( فیلم انیمیشن سینمایی در صورت تأیید شورای حمایت و اخذ پروانه ساخت در روند سه ساله صورت می گیرد.

 

موسسه رسانه های تصویری

موسسه رسانه های تصویری نخستین موسسه ویدئو رسانه کشور است، که کارش با ارائه محصولات سینمای، سمعی و بصری در قالب ویدئو آغاز شد، این موسسه که این روز ها حرف و حدیث هایی درباره انحلالش مطرح شده است، از دید مدیران سینمایی کشور پنهان نمانده و وظایفی را در سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید به عنوان یک ویدئو رسانه متعلق به دولت در برنامه دارد.

سیاست های حمایتی سازمان سینمایی، در این حوزه به منظور کمک به تولید  و عرضه آثار سینمایی ارزشمند، فعالیت حمایت از پیش خرید حقوق نمایش خانگی و تلویزیونی آثار سینمایی است، شورای حمایت مؤسسه رسانه های تصویری به عنوان مرجع تشخیص و تخصیص حمایت مذکور تعیین می شود.

اولویت پیش خرید حقوق نمایش خانگی و تلویزیونی (رایت) با موسسات ویدئو رسانه خصوصی است. در این صورت مبلغ حمایتی مصوب شورای حمایت موسسه رسانه های تصویری برای خرید حقوق نمایش خانگی و تلویزیونی به صورت وام در اختیار موسسه ویدئو رسانه قرار می گیرد.

موسسه رسانه های تصویری به عنوان مجری فعالیت حمایت از پیش خرید حقوق نمایش خانگی و تلویزیونی تعیین می شود.

 

موسسه سینما شهر

این موسسه که وظیفه  حمایت از ساخت و تجهیز سالن های سینمایی در کشور را دارد، به منظور افزایش مخاطبان و رونق اقتصادی سینما از تبلیغات آثار سینمایی دارای پروانه نمایش به صورت تبلیغ تلویزیونی، تبلیغ در سینماها، تبلیغات محیطی، تبلیغ در مطبوعات و فضاهای مجازی، تبلیغ در بسته های نمایش خانگی و... حمایت می کند.

این موسسه همچنین به منظور رعایت و ارتقای استاندارد های فنی صدا و تصویر فیلم‌های سینمایی و نیز حمایت از مراکز خدمات لابراتواری و استودیویی از ارائه خدمات فنی فیل مهای سینمایی در مرحله پخش و اکران حمایت می کند.

طرح دیگری که در دستور کار موسسه سینماشهر قرار دارد، طرح یارانه کارت سینما یا سینما کارت است که به منظور افزایش مخاطبان و رونق اقتصادی سینما با مشارکت دستگاه های‌اجرایی و نهادهای دولتی و غیردولتی به اجرا گذاشته می شود.

این طرح با رویکرد افزایش مخاطبان سینمای ایران و تشویق سینما رفتن در دو سطح استفاده  عموم و نیز مشارکت دستگاه ها و نهادها، ویژه  کارکنان و بازنشستگان اجرا میشود.

طرح سینمای هنر و تجربه با هدف تنوع بخشی سبد اکران، توجه به مخاطبان عام و خاص سینما و ارتقای سلیقه مخاطبان به تماشای فیلم های فرهنگی و هنری اجرا می شود.

مدیر اجرایی طرح سینمای هنر و تجربه به عنوان مسئول اجرای طرح توسط سازمان سینمایی انتخاب

و معرفی می شود و با همکاری مؤسسه سینماشهر نسبت به انتخاب و انعقاد قرارداد با 5 سالن سینما به عنوان گروه سینمایی هنر و تجربه اقدام می کند.

انجمن سینمای جوان

این انجمن وظیفه، حمایت و پرورش فیلمسازان جوان سینما و حمایت از ساخت آثار کوتاه را دارد.

تا کید بر شکل گیری شیوه های اثرگذار در فرهنگ عمومی از طریق طرح ایده های نوین مانند جهان عاری از خشونت، حقوق شهروندی، اقتصاد مقاومتی )با روی کرد علمی و دانش بنیان و توجه به تولید ملی، خودباوری، خوداتکایی، صرفه جویی، ارتقای بهر هوری، مصرف بهینه( ,توجه به تنوع فرهنگ ملی )اقوام، نواحی، محلی و بومی).

گفتنی است، سازمان سینمایی در تبیین این سیاست ها نقش خانه سینما و اصناف را نادیده نگرفته و در اکثر بندها در حمایت های خود از آثار مختلف به همکاری با اصناف مرتبط با آن حوزه اشاره کرده است.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها