امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۵:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89843
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  اخیرا کتابی توسط یکی از مجریان مشهور شبکه ملی ترکیه منتشر شده است ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  اخیرا کتابی توسط یکی از مجریان مشهور شبکه ملی ترکیه منتشر شده است درباره سیاست خارجی دولت ترکیه و رفتارهای این دولت در قبال و مصر و نقش آن در وقایع دو سال اخیر این کشور.

نویسنده این کتاب نشاط الدیهی مجری سابق شبکه دولتی ترکیه است و کتاب تازه او «آیا رویای حکومت عثمانی باز می‌گردد؟» نام گرفته است.

نویسنده در این کتاب به رابطه برتری جویانه ترکیه بر منطقه و کشورهایی که از قرن شانزدهم میلادی در سیطره حکومت عثمانی بوده‌اند، اشاره کرده است و در کنار اینها ارتباط ترکیه با همسایگانش‌، با کشورهای عربی و با کشورهای غیر عربی اما تاثیر گذار در سیاست خارجی‌ این کشور یعنی آمریکا و اسرائیل را بررسی کرده است.

او در این کتاب به نقل بخشی از خاطرات خود از زمان حضور در مصر پرداخته است و به پیروزی محمد مرسی در سال 2012 اشاره کرده است و پرده از سخنان و اشارات مقامات ترکیه به مقامات مصری برداشته است که آنها چگونه نظرات خود را درباره روی کار آمدن اعضای اخوان المسلمین در دولت مرسی منتقل و به کرسی می‌نشاندند.

همچنین بخش دیگری از خاطرات نویسنده به ماجرای سقوط مرسی و آشوب های خیابانی این کشور اختصاص دارد که در این مورد نیز او نقش ترکیه را در این اتفاقات ترسیم می‌کند و تشریح می کند که چگونه مصر خط قرمز ترکیه است.

همچنین بخش‌های دیگر این کتاب به بررسی رویکرد سیاست خارجی ترکیه نسبت به بیداری اسلامی و انقلاب‌های مردم در کشورهای مسلمان اختصاص دارد همچنین او به بررسی ارتباط اسرائیل با ترکیه و تاریخچه این ارتباطت و اثرگذاری ارتباطات دو طرفه ترکیه با رژیم اشغالگر قدس پرداخته است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها