امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89869
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۱۶
تعداد بازدید: 301
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا، به نظر می‌رسد که بحران میان «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهوری کنونی یمن و «علی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا، به نظر می‌رسد که بحران میان «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهوری کنونی یمن و «علی عبد الله صالح»، رئیس جمهوری و دیکتاتور سابق این کشور به دنبال اقدام ارتش به بستن شبکه تلویزیونی وابسته به صالح و متهم شدن وی به پناه دادن به عناصر مخرب در مسجد «الصالح» در نزیکی مقر ریاست جمهوری یمن در حال تشدید باشد، این درحالی است که نبردهای شدید میان دو قبیله یمنی یکی هوادار حوثی‌ها و دیگری ارتش یمن در شمال صنعا نیز در شدت یافتن است.

در این بین «علی صالح» در حالی‌که ریاست حزب کنفرانس مردمی یمن را برعهده دارد، هادی دبیرکل آن از 15 سال پیش تاکنون است و این موجب شده تا محافل سیاسی یمنی نسبت ادامه این اختلافات و تاثیر آن بر آینده حزب از یک سو و روند سیاسی جاری در کشور از سوی دیگر هشدار دهند.

در این ارتباط «ابراهیم المتوکل»، فعال سیاسی یمنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا تصریح کرد که این اختلافات پس از آن بروز کرد که علی عبدالله صالح به قرار داشتن در پس اعتراض‌هایی متهم شد که پایتخت یمن پنج‌شنبه گذشته شاهد آن بود و منتهی به بسته شدن خیابان‌های اصلی صنعا شد و انتظار می‌رود که مجازات‌های بین المللی در انتظار صالحی باشد که بیش از 3 دهه بر یمن حکومت رانده بود.

اما هادی بستن این شبکه تلویزیونی را اینگونه توجیه کرد که این شبکه به منافع عمومی ضربه و به درگیری‌ها و منازعات موجود در کشور دامن می‌زد.

هرچه هست این اختلافات کنگره ملی را در برابر آزمونی سخت و آن را در برابر و مقابل دولت وفاق ملی و موسسات و نهادهای مختلف دولتی و حکومتی و نه در کنار آن قرار می‌دهد.

در همین راستا نیروهای گارد ریاست جمهوری میدان «السبعین» و خیابان‌های اطراف مسجد الصالح را مسدود و زره‌پوش‌های خود را در این خیابان و مناطق اطراف آن مستقر کردند. به ویژه آنکه نیروهای محافظت از دفتر ریاست جمهوری یمن در بیانیه‌ای اعلام کردند که اطلاعاتی به دست آنها رسیده که برخی عناصر تخریبی قصد دارند، از این مسجد برای حمله به مراکز و مناطق اطراف استفاده از جمله دفتر ریاست جمهوری استفاده کنند.

مسجد الصالح به مساحت 222 هزار و 500 متر در نزدیکی دفتر ریاست جمهوری یمن، در جنوب صنعا قرار دارد و با هزینه‌ای بالغ بر 60 میلیون ساخته شده است. این مسجد دارای 3 طبقه و 25 سرای است.

از سرگیری درگیری‌ها در شمال صنعا

اما برای چندمین روز متوالی درگیری میان دو قبیله طرفدار جماعت حوثی‌ها و ارتش یمن پس از آتش‌بس ده روزه با نظارت و اشراف وزارت دفاع از سرگرفته شد.

یگان‌های ارتش یمن به حوثی‌ها آنها را متهم به حمایت از گروه‌های تکفیری می‌کنند، اقدام به گلوله باران کوه‌های المحشاش و الجنات کردند، درحالی که گفته می‌شود، در جریان این حملات که با سلاح‌های سنگین صورت گرفت، ده‌ها نفر از حوثی‌ها کشته و زخمی شدند.

همچنین نیروی هوایی ارتش یمن نیز همزمان با نزدیک شدن دیدار «کرت کراتزر»، معاون فرمانده عملیات ویژه فرماندهی نظامی آمریکا در منطقه با «راشد ناصر»، فرمانده نیروی هوایی و پدافند هوایی یمن اقدام به پرواز در آسمان استان عمران کردند.

خبرگزاری یمن در این خصوص توضیح داد که این دیدار با هدف تقویت همکاری‌های نظامی بین دو کشور به ویژه در عرصه پدافند و نیروی هوایی و آموزش نیروهای یمنی صورت می‌گیرد.

اما شورای سیاسی حوثی‌های یمن با محکوم کردن این دیدار و هماهنگی‌های امنیتی و نظامی صورت گرفته بین صنعا و واشنگتن، آن را خدمت به بیگانگان و شخصیت‌های فاسد و جنایتکار در کشور و غیر قابل پذیرش از سوی مردم یمن و توطئه‌ای آمریکایی علیه کشور یمن از سوی آمریکا دانست که خطری بزرگ برای مردم و کشور یمن تشکیل می‌دهد و نسبت به آن باید هوشیار و آگاه بود.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها